3PAR Adaptive Optimization Dizaynında ki Özel Hususlar

Adaptive Optimization Nedir ?

Adaptive Optimization 3par’ ın üzerindeki tiering teknolojisidir. Bu teknoloji otomatik olarak sık erişilen ve yüksek IO isteyenn datanın hızlı disklere taşınarak sık erişim sağlanmayan datalarında daha yavaş disklere taşınması sağlayan teknolojidir. Eğer alt yapınızda EMC veya Netapp kullanıyorsanız Fast VP ile Adaptive Optimization karşılaştırılabilir.

Adaptive Optimization konfigürasyonu üç farklı disk katmanı üzerinde gerçekleştirilir. Burada performans açısından Altın, Gümüş ve Bronz olarak disk tiplerini düşünebilirsiniz. Storage üzerinde SSD disk kullanıyorsanız bu yüksek performans sağlamaktadır ve Altın disk katmanı olarak düşünülür. 10K veya 15K SAS diskler Gümüş disk katmanı ve NL disk tipleri Bronze olarak düşünülmelidir. Aşağıdaki diagram farklı disk katmanlarını görmenize yardımcı olacaktır.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/04/042216_1447_3PARAdaptiv1.png

Adaptive Optimization lisanslı bir bileşendir. 3PAR kullanıcıları bilirler ki farklı modellerdeki 3par storagelerın işletim sistemleri aynı olduğu gibi bileşenleride aynıdır. Bu demek oluyor ki hangi model 3par storage’ i kullanırsanız kullanın AO ve bütün bileşenleri görebilirsiniz. Lakin bu özelliği göremeyeceğiniz modeller All Flash modellerdir.

Adaptive Optimization Nasıl Çalışır…

Yukarıda sizlere bahsettiğim kadarıyla AO’ nin bir tiering teknolojisi olduğunu anladığımızı düşünüyorum. AO ile bizler genellikle yüksel IOps ihtiyacı olan Virtual Volumlerimizin herzaman Tier 0 SSD disklerde görmek isteriz. Lakin durum aslında böyle değildir. Burada sadece aktif kullanılan yani “hot data” dediğimiz çalışan verilerin geçişi sağlanır, yani bütün virtual volume’ ün geçmesine gerek yoktur.

Düşünüldüğünde SSD diskler storageler üzerindeki performansı’ ı arttırmalarının yanı sıra maliyeti yükselten bir disk tipidir. Bunun için en efektif şekilde kullanılmaları planlanır. Burada AO ilk olarak verileri analiz ederek görevine başlar ve taşınacak verileri belirler. Bir örnek vermek gerekir ise 200 GB’ lık bir Virtual Volume’ ünüz var ve sadece 1GB’ lık bir veri geçiş yapılması gereken, işte bu 200 GB lık bir virtual volume’ ün taşınması yerine ihtiyaç duyulan 1GB’ lık verinin geçiyor olması düşünüldüğünde SSD alan üzerinde büyük bir tasarruf sağlar.

AO analiz işlemi noktasında bu alanlar üzerinde IO ölçümünü gerçekleştirmek periodic olarak bu alanları analiz ederek bir numaralandırma yapar. Veri analizi IO yoğunluğu dakikada oluşan IOps GB başına ölçümlenir. Bu analiz sonrasında verinin üzerinde ortalamanın üstünde bir IO bulunuyor ise bu veriyi belirleyerek bir üst seviye disk tipine geçiş yapmak için seçilir. AO işlemini yoğun bir şekilde gerçekleştirebilmek için Mode’ unun “Performans” olarak belirtilmesi gerekmektedir. Taşınacak olan veriler işaretlendikten sonra geçiş yapılacak olan disklere veri taşınmadan birkaç uygunluk testi çalıştırılır. Gerçekleştirilen uygunluk testleri sonrasında işaretlenmiş olan veriler taşınmaya başlar.

AO Yapı Taşları

AO dizaynını gerçekleştirebilmek için dikkat edilmesi gereken AO’ nin temel yapı taşlarının bilinmesidir. Burada öncelikle Tiers kısmında tiering noktasında kullanacağınız CPG ve Disk tiplerinin belirlenmesi gerekir. Mode olarak seçebileceğiniz 3 farklı mode bulunuyor, burada Cost, Performance veya Balance modunu belirleyebilirsiniz. Analysis Period analiz edilecek olan alanların zamanlaması planladığımız bir kısımdır. Örnek olması amacı ile sizler ile bir konfigürasyon paylaşıyorum.

AO Config Name AO_Balanced
Tiers 0=SSD_R5_CPG, 1 SAS_R5_CPG, 2NL_R6_CPG
Mode Balanced
Analysis Period 09:00-17:00 Mon-Fri
Execution Time 20:00
Max Run Time 12 Hours

 

AO Dizaynı İle İlgili Önemli Noktalar

Artık Adaptive Optimization dizaynında önemli olan alanları daha ayrıntılı olarak inceliyor olacağız.

Katman Sayısı – Number Of Tiers

Katman Sayısı olarak iki veya üç farklı disk türüne sahip olabilirsiniz. Burada Tier 0 en hızlı disk tipi (SSD) Tier 1 ve Tier 2 daha yavaş disk türleri olarak sıraya koyulmalıdır. Burada önerilmeyen bazı hususlar var tabikide… Eğer storage’ iniz üzerinde sadece NL ve SSD diskler bulunuyor ise AO konfigürasyonu’ nu önerilmelidir. NL ve SSD diskler üzerindeki performans geçişleri çok yüksek veya çok düşük olacağından gözle görülecek bir performans farklılığı görülecektir. Örnek olması amacı ile aşağıda tiers paylaşıyorum.

  • Two Tier : 1 = 10 K SAS 2 = NL
  • Two Tier : 0 = SSD, 1 = 10 K SAS
  • Tree Tier : 0 = SSD, 1 = 10 K SAS, 2 = NL

Eğer storage’ inizde SSD disk bulunmuyor ise Tier 1′ den başlamanız ve konfigürasyonu yapmanız doğru olacaktır. Böylelikle SSD diskler eklediğinizde Tier 0′ a direk olarak atamanız daha uygun olacaktır.

Basitlik – Simplicity

Burada tüm disk tiplerini içeren bir AO kuralı oluşturarak başlamak verilerin diskler arasında serbest olarak gezinmelerine izin vermektir. Örnek vermek gerekirse işlenme olarak çok yoğun olduğunu düşündüğünüz bir virtual volümünüzü SSD bir CPG üzerinde barındırıyor iseniz kısıtlı olan SSD disk’iniz üzerindeki alanı alıkoyuyor oluyorsunuz. Buda tiering yapılacak olan verilerin diskler arasında geçiş yapabilirlilğinin önüne geçiyor olacaktır.

CPGs

Bir CPG sadece bir Adaptive Optimization konfigürasyonunda bulunabilir. Eğer birden çok AO kuralı oluşturacaksanız farklı disk tipleri üzerlerinde bulunan farklı CPG’ leri kullanmalısınız.

Node Pairs

Burada AO node’ lar arasında yapılmaktadır. Örneğin 4 Node’ lu bir 8200 kullanıyorsunuz burada AO cage üzerinde 0 ve 1 nodeları ve 2 ve 3 nodeları arasında yapılacaktır. Burada temel tasarım prensibi olarak node’ lar arasındaki dengeyi sağlayarak performans dengesini kurmaktır.

Zamanlama – Timing

Zamanlama önemli bir hususdur. Core çalışma süresi zarfında işlemlerin başlatılarak izlenmesi geri dönüşleri görebilmek için doğru bir davranış olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta yedekleme operasyonları sırasında bu operasyonun yapılmaması durumudur. Bunun için zamanlama noktası kritiktir. Schedule AO’ nın sistem üzerine koyacağı yükü düşüne bilirsiniz. Lakin bu yük anlaşılır bir yük veya latency’ e sebebiyet vermeyecektir. Tabiki bunun için AO’ de bir maksimum çalışma süresi belirleyebilmekteyiz.

AO Mode

Adaptive optimization mod’ larında seçebileceğiniz PerformansBalance ve Cost olarak üç seçenek gelecektir. Burada Performans seçeneği SSD kapasitesi noktasında bir kaygı yaşamayan ve yeterli kapasiteye sahip olunan sistemlerde full performans için kullanılabilir. Cost seçeneği verileri daha ucuz yüksek kapasiteli katmalara daha agrasif olarak, Balanced ise dengeli bir noktada taşıma işlemini gerçekleştirir.

Seçecek olduğunuz mode optimum maliyet ve performans açısından önemli olacaktır. İlk olarak tavsiyem Balanced Mode’ da seçerek başlamınız ve izleme yapmanız olacaktır.

Eğer virtual volumeleriniz üzerinde deduplication ile thinly deduplication yararlanmak ve avantajlarından yararlanmak istiyorsanız Virtual Volumlerinizi SSD diskler üzerinde direk barındırmanız gerekmektedir. Direk olarak SSD üzerinden bulunan CPG’ lerde oluşturulmuş olan virtual volumeler ve CPG’ ler AO konfigürasyonunuz içerisine dahil edilmiş olmayacaktır.

Yukarıda bahsetdiğim gibi çok özel uygulamalarınız varsa ve bunların analizi edilmesi için bir çok AO kuralları oluşturmanız gerekebilmektedir. Bunun için konfigürasyon noktasında belirtilen kriterlere dikkat etmiş olmanız gerekiyor.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com