Adım Adım SC ConfigMgr 1603′ den 1607 Sürüm Yükseltmesi

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere System Center Configuration Manager 1603’ den 1607 sürümüne yükseltme işlemini adım adım anlatıyor olacağım. Daha önceden bu güncellemeri yapmak için gereken paketleri download ederek bizler gerçekleştiriyorduk. Lakin artık bu gibi güncellemeleri ve yükseltmeleri Configuration Manager konsolu üzerinden gerçekleştirebilir duruma getirdiler yapılan bu geliştirmeler ile. Bu güncelleştirmeleri gerçekleştire bilmeniz için System Center 1511 sürümünü kullanıyor olmanızdır.

Bu yükseltmeyi yapmadan önce bazı noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Geniş bir hiyerarşik yapıya sahipseniz en ilk olarak CAS ve sonrasında Primary Site’ ları yükseltmeniz gerekmektedir. Sonrasında alt katmanlarda bulunan child site’ ların yükseltme işlemi yapılmalıdır.

Yükseltme işlemlerini gerçekleştirmeden önce Technet üzerinden yükseltmeye yönelik check list’ e bakmanızı tavsiye ediyorum. Yükseltme işlemine başlamadan önce yükleme yapacağınız site’ lar üzerinde bir backup alınması doğru olacaktır.

Adım Adım System Center Configuration Manager 1603’ den 1607 ye Yükseltilmesi

Bahsettiğim gibi artık bu yükseltmeler ve güncellemeler Configuration Manager konsolu üzerinden yapılabilmektedir. Bizde burada konsol üzerinden yükseltme işlemini nasıl yapacağımızı sırasıyla aktarıyor olacağım.

Yükseltme işlemini başlamadan önce mevcutta kullanılmakta olan sürüm;

SCCM Technical Preview 4 (Update 1603) 5.0.8372.1000

yükseltme işleminden sonra aşağıdaki sürüme çıkarmış olacağız.

SCCM Technical Preview (Update 1607) 5.0.8426.1000

SC ConfigMgr konsolunuza girdikten sonra Administration > Cloud Services altında bulunan Updates and Servicing’ e geldiğiniz de çıkartılmış olan yükseltmeleri ve güncellemeleri burada bulacaksınız.

Erişilebilir olan güncellemeleri gördüğünüz de burada ilk olarak güncellemenin State (Durum) kısmı önemlidir. Böylelikle yükseltme işleminizin hangi noktada olduğunu anlayabilirsiniz. Güncellememizin şuanda erişilebilir durumda olması ile yükseltme işlemimize başlayabiliriz. Burada ilk olarak güncelleme üzerinde sağ click yaparak Run prerequisite check işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Çünkü sistemin yükseltme için gereken ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını teyit emmiz gerekiyor. Bu işleme başladıktan sonra bizler genellikle logları izleyerek durumu takip altında tutuyor olacağız.

İşlevsel log takibini gerçekleştirmiş olduğumuz CMTrace aracı ile bu check işlemini inceleyebilmeniz için ConfigMgrSetup.log dosyasını açarak görebilirsiniz. Burada hatasız bir şekilde “Prereq check passed, site installation will continue.” İbaresini görmüş olmanız gerekiyor.

ConfigMgr konsolumuzdan da State kontrol ettiğimizde kontrol işleminin geçildiğini ve yükseltme işlemine devam edebileceğimizi görebilirsiniz.

Güncelleme kontrol işlemini tamamladıktan sonra yükseltme dosyamız üzerine sağ click Install Update Pack diyerek güncelleme kurulumunu başlatıyor olacağız. Böylelikle karşımıza bir wizard geliyor olacaktır.

Karşınıza gelen wizard da kuruluma dair içerdiklerini belirtiyor olacak. Burada nelerin güncelleneceğini ve hangi yeniliklerin ekleceğini görebilirsiniz.

Bu güncelleme paketinde içerdiği yeni özellikleri görebiliyorsunuz. Bu nokta opsiyonel olduğundan bu özellikleri aktif veya pasif duruma getirebilirsiniz. Zamanın pasif ettiğiniz özellikleri tekrardan Administration > Cloud Services >Updates and Servicing > Features içerisinden aktif edebilirsiniz.

Ben bütün özellikleri aktif edeceğimden hepsini işaretleyerek devam ediyorum.

Burada iki farklı seçeğiniz var ya yükseltme işleminde doğrulama işlemini gerçekleştirmeyecektir. Bu adımı seçerseniz güncelleme pakeni mevcut Configuration Manager Client paketinizin üzerine yazacaktır. İkinci seçenek ise tam tersine doğrulama işlemi gerçekleştirerek devam etmenizi sağlayacaktır. Production ortamları için doğru olan doğrulama işlemini gerçekleştirerek devam etmek olacaktır. Ben ilk seçeneği seçerek devam ediyor olacağım.

Yükseltme paketi başarılı bir şekilde yüklenmeye başladığını görebilirsiniz. Başarılı bir şekilde yükseltmeye başladığını sizlere söylediğimde aslında bu paketin kurulumu tamamiyle kurulmuş olmamaktadır. Çünkü bu işlemden sonra Available olan yükseltme paketimizin download edilere kurulması arka planda devam ediyor olacaktır.

Yükseltme paketini yeni download ettiğini görebilirsiniz. Bunun için bakmanız gereken dmpdownloader.log dosyasıdır.

ConfigMgr konsolunuza baktığınız zaman State durumunun Installing olduğunu ve yeni sürümün kullanılabilir olduğunu ve eski konsolu kapatıp yeniden açmanız gerektiğini belirten bir pop-up’ ın açıldığını göreceksiniz. Burada OK diyerek ve sonrasında konsolu yeniden açarak devam etmelisiniz.

Kurulum işlemi tam anlamıyla tamamlandıktan sonra ConfigMgrSetup.log dosyasından kontrol edebileceğiniz gibi konsol üzerinden State’ in Installed olduğunu görebilirsiniz.

Kurulum tamamen tamamlandıktan sonra About Configuration Manager’ dan kontrol ederek şuanda kullandığımız güncel sürümü teyit edebiliriz.

Yükseltmesini yaptığımız Technical Preview 1607 sürümüne yükseltdikten sonra gelen yeni özellikleri teyit edebiliriz. Bundan sonraki makalelerimde bu özellikler üzerinde incelemeler yaparak devam ediyor olacağım.

 

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com