Collection Memberların PowerShell Kullanımı Ile GUI Uzerinde Görüntülenmesi – SC Configuration Manager 2012 SP1 R2

Merhabalar,

Bu yazımda sizler ile System Center Configuration Manager 2012 / SP1 / R2 sürümleri üzerinde kendi kullandığım diğer bir PowerShell Script’ i sizler ile paylaşacağım nasıl kullanıldığına dair bir uygulama yapacağım. Configuration Manager Adminler genellikle SCCM üzerinde farklı yetkilere sahip diğer kullanıcıların yaptıkları işlemleri kontrol ederler.

Burada paylaşacağım PowerShell Script ile SCCM konsolunuza bağlanmadan Sitelarınız üzerinde bulunan Device Collection ve User Collection larınıza üye olan cihazlarınızı ve kullanıcılarınızı bir GUI üzerinde görebilmenize olanak sağlayacaktır.

PowerShell Script Download

Collection-Members.ps1 script’ ini Technet ve OneDrive üzerinden temin edebilirsiniz.

Bu script’ i nasıl kullanacağını a bakalım…

Collection-Members.ps1 powershell script’ imizi indirdikden sonra scriptlerimi toplu olarak barındırdığım C:\Scripts klasörüne çıkartıyorum.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/04/042514_1222_CollectionM1.png

PowerShell konsolumuzu açtıktan sonra Collection-Members.ps1 script imin bulunduğu folder içerisine geliyorum ve .\Collection-Members.ps1 diyerek script’ imi çalıştırıyorum.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/04/042514_1222_CollectionM2.png

Script’ imizi çalıştırdıktan sonra karşımıza Collection Members penceresi geliyor. Burada Belirtmeniz gereken Site Server Name veSite Code dur. Bunları belirtdikden sonra Get Collections butonuna geliyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/04/042514_1222_CollectionM3.png

Get Collections dedikden sonra “Collection name” kısmında belirtdiğiniz Site’ ınız üzerinde bulunan Device ve User Collectionların geldiğini göreceksiniz. Burada hangi collection’ a üye olan istemcilerinizi veya userları görmek istiyorsanız o collection’ ı seçiyoruz ve Get members diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/04/042514_1222_CollectionM4.png

Get members dedikden sonra Collection’ ınıza üye olan memberların geldiğini görebilirsiniz.

Burada Reload diyerek tekrardan Site Server ve Site Code’ unuzu girerek monitorleyebilirsiniz. Böylelikle yapılan değişiklikleri, Collectionlar üzerinde bulunan üyeleri konsola bağlanmadan görebilirsiniz.

Umarım işinize yarar…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com