ConfigMgr 1610 / İstemcilerde Uygulama Modeli Kurulumlarının İzlenmesi ve Debug Mode’ un Aktifleştirilmesi

Merhabalar,

System Center Configuration Manager ile en çok kullandığınız özelliklerden biri hazırladığınız uygulamaları istemcilere dağıtmak oluyor. Hazırladığınız bir çok uygulamayı başarılı bir şekilde dağıtıyorsunuzdur. Fakat bazen dağıtımını yapmak istediğiniz uygulamalar sinir bozucu bir şekilde hata vererek Failed duruma düşüp kurulumu gerçekleştirilemiyor.

İşte burada devreye artık istemciler üzerindeki log dosyalarını inceleyerek hatanın veya sorunun ne olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Tabi burada en önemlisi gerçekleştirilen iş için doğru log dosyalarını bularak incelemek.

Artık bundan sonrası tamamen SCCM üzerindeki yetkinliğinize ve tecrübenize kalıyor. Tabiki burada logları analiz ederken takip ettiğimiz CI unique ID, Package Number vb. bir çok tanımlayıcı değerleri kullanıyoruz.

Destek sağladığımız müşterilerimizde Uygulama Model Tabanlı dağıtımlarda nasıl izleme yapabileceği ve sorun giderme yapacaklarına dair soruları işitiyoruz. İşte bu yazıda bu konuyu temel alarak bazı ince ayarlara değineceğim.

Öncelikle SCCM’ in önceki sürümlerinde olduğu gibi paket ve uygulama dağıtımlarındaki operasyonel akış bilgisi execmgr.log dosyasına işlenmektedir.

Uygulama Operasyonel İş Akışı dosyası (İçerik Yüklemesi Hariç)

AppDiscovery.log > AppIntentEval.log > AppDiscovery.log > CAS.Log* > AppEnfroce.log > AppIntentEval.log

Yukarıda belirtdiğim bazı operasyonel iş akış dosyaları… Ve bu yazıda değinmeyeceğim diğer iş akış dosyaları tabikide mevcuttur.

İş Akış Dosyalarını İzleme

Dağıtımını yapmış olduğumuz uygulamaların yüklenmesinde ki iş akışınız izlemenin en kolay yollarından biri uygulamaya ait CI Unique ID’ yi biliyor olmaktır. Tabi burada hangi uygulamanın hangi CI Unique ID’ ye sahip olduğunu nereden bilebiliriz dendiği tahmin ediyorum… !!

İşte uygulamaların CI Unique ID’ sini görebilmek için bu özelliği SCCM üzerinde açmanız gerekmektedir. Doğal olarak kurulumunu yaptığınız Configuration Manager sunucunuzu açtığınızda gördüğünüz yönetimsel sekmeler aşağıdaki gibi bellidir.

Fakat pek çok SCCM kullanıcısını bilmediği bir Yönetimsel Sekme daha vardır. Bu sekme Tools’ dur. Bunu sekmeye erişim sağlayabilmeniz için çok kısabir kod kullanarak sccm konsolunuzu açmalısınız.

Bunun için SCCM konsolunuzun kısayolu özelliklerinden Target’ a aşağıdaki gibi sms:debugview parametresini eklemelisiniz. Eklediğimiz parametreden de anlayacağınız gibi bu Debug Mode’ uda konsolunuz üzerinde aktif edecektir.

Belirtdiğim parametreyi de kısayolunuza ekleyerk sccm konsolunuzu açtığınızda artık aşağıda ki gibi bir yönetimsel sekme olan Tools’ un geldiğini göreceksiniz.

Bilmelisiniz ki sccm içerisinde ki her bir uygulama dağıtım türü kendine özel atanmış olan CI Unique ID’ ye sahiptir ve çoklu dağıtım türlerine sahip olan uygulamalarınız var ise CI Unique ID’ lerinizi bir tablo içerisinde tutmanız faydalı olacaktır.

Artık konsolumuz üzerinde debug mode’ u da aktifleştirdiğimiz de dağıtımı yaptığımız uygulamalarımızda ki dağıtım türü üzerine sağ click yaptığımızda aşağıdaki gibi bir bağlam menüsü seçeneği daha geldiğini görebilirsiniz.

Burada Obje Detaylarını göster dediğiniz size nesneler hakkında bir çok ayrıntılı bilgiyi verecektir. Tabiki biz burada CI Unique ID’ si ile ilgileniyor olacağız.

Bu aşamada uygulama dağıtımının nasıl yapıldığını bildiğinizi düşündüğüm için dağıtım adımını geçerek istemcimiz üzerinde dağıtımını yaptığımız uygulamanın kurulduğunu düşünerek direk log dosyalarını incelemeye geçiyorum.

Log Dosyalarının Üzerinden Geçelim

Bütün Configuration Manager Client Log dosyaları %windir%\ccm\logs içerisinde bulunmaktadır. (Tabiki default lokasyonu değiştirmediyseniz )

Ayrıntılar

Yeşil – Uygulama Dağıtım Tipi CI Unique ID

Kırmızı – ilginç Bilgiler ( En azından ConfigMgr meraklıları için )

Mavi – İçerik Bilgisi

AppDiscovery.log

Hedef istemci üzerinde bir uygulamanın keşfedilmesi ve algılanmasındaki operasyonel iş akışını tutan log dosyasıdır. Bir uygulamayı yeni bir istemciye dağıtdığınızda bu AppDiscovery tarafından tutulacaktır.

AppIntentEval.log

Cihaz üzerinde dağıtımını yapmış olduğumuz uygulamaların kurulumu sırasında belirlediğimiz bağlılıkları varsa bunları kayıt etmektedir.

AppDiscovery.log

Yüklemenin devam edip etmeyeceğini doğrulamak için AppDiscovery.log sayfasına dönüyorum.

Burada İçerik bilgisine ait veriyide görebilirsiniz.

AppEnforce.log

Bu log dosyası uygulamanın kurulum iş akışını kaydeder. Burada uygulamanın başarılı veya başarız olan iş akış bilgilerinide buraya kaydetmektedir.

Aslında bu konu daha ayrıntılı olarak anlatabileceğim bir konu fakat olabildiğince özet olarak anlatmaya çalıştım. Umarım bu kısa yazım sizlere uygulama dağıtımında biraz daha kolay izleme yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com