Deploying Sc Configuration Manager 2012 R2 Client Usings Group Policy

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Configuration Manager 2012 R2 Client agent dağıtımını gerçekleştireceğiz, fakat bu işlemleri Group Policy üzerinden gerçekleştireceğiz ve dağıtım sırasında kendi default konfigürasyonunu yapacağız.

Tabiki Configuration Manager Client Agent dağıtım işlemin de kullanılacak olan metot tamamen sizin tercihizdir. Eğer Client Agent dağıtımı group policy üzerinden gerçekleştirecekseniz, Client Push Installation özelliklerinden Enable Automatic site wide client push installation kutucuğunun işaretli olmaması gerekiyor. Eğer bu seçenek aktif ise zaten keşifden sonra bütün sistem üzerinde Client Agent kurulumunu gerçekleştirmiş olacaktır.

Benim bu örneğimde Enable Automatic site wide client push installation kutucuğu işaretli değildir.

Artık işlemlerimize başlıyoruz…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc1.png

İlk olarak Group Policy Management konsolum üzerinde SCCM2012R2_ClientAgent_Deployment adında bir gpo oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz gpo’ muzu düzenleyeceğiz, bunun için Edit… diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc2.png

GPO’ muz içerisine SCCM ile beraber gelen Template lerimizi ekliyeceğiz. Bunun için Computer Configuration > Policies >Administrative Templates üzerinde sağ click yaparak Add/Remove Templates… diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc3.png

Add/Remove Templates penceresinde SC Configuration Manager Templatelerimizi Add diyerek ekliyoruz. Eklemeniz gerekenConfigMgrAssignment ve ConfigMgrInstallation templateleridir.

Bu templateleri kurulum yaptığınız multimedya içerisinde “SourceDVD\SMSSETUP\TOOLS\ConfigMgrADMTemplates” klasörü veya “SourcePath:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\tools\ConfigMgrADMTemplates” içerisinde bulabilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc4.png

Configuration Manager 2012 R2 Templatelerimizi ekledikden sonra Administrative Templates > Classic Administrative Templates (ADM) > Configuration Manager 2012 Client‘a geliyoruz. Burada gördüğünüz üzere templatelerimiz gelmiş fakat daha konfigüre edilmediğinden ötürü Not configured durumdalar. Artık templatelerimizi konfigüre etmeye başlıyalım.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc5.png

İlk olarak Configure Configuration Manager 2012 Site Assignment‘ a geliyoruz ve konfigüre etmeye başlıyoruz. Burada il önce bu template imizi Enable diyerek aktif ediyoruz. Alt kısımda bulunan Assigned Site kısmında Site Code‘ umuzu girmemiz gerekmektedir. Site Assignment Retry Interval (Mins) kısmında yeniden Site belirtme aralığını dakika cinsinden giriyoruz. Site Assignment Retry Duration (Hours) kısmında eğer client üzerinde Site atama işlemi gerçekleşmez ise nekadar süre zarfında tekrardan deneyeceğini belirtmeliyiz.

Ben yukarıdaki gibi ayarlarımı gerçekleştiriyorum ve kaydediyorum template’ imi sizlerde bu ayarları kullanabilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc6.png

Configure Configuration Manager 2012 Client Deployment Settings şablonumuzun yapılandırmasını gerçekleştirelim. Bu şablonumuz SCCM konsulu üzerinde yaptığımız Client Agent dağıtımında Client Push Installation özelliklerinde belirlediğimiz bilgileri içerir.

İşte bu şablonumuz üzerinde bu bilgileri içeren parametreleri gireceğiz. Şablonumuz Enable diyerek aktif ediyoruz sonrasında CCMSetup kısmında girmeniz gereken parametre “CCMSetup.exe SMSSITECODE=ASL FSP=SCCM1.ASILMUTLU.LOCAL MP= SCCM1.ASILMUTLU.LOCAL” budur. Tabiki ben kendi yapıma göre yazdım, sizler kendi etki alanınıza göre ve ortamınaza göre düzenlemelisiniz.

Bu ayarlamalarıda yaptıktan sonra kaydederek çıkıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc7.png

Şablon ayarlarımızdan sonra client üzerinde dağıtımını yapacağımız ccmsetup.msi paketini eklemeliyiz. Bunun için Computer Configuration > Policies > Software Settings > Software installation‘ a geliyoruz ve New > Package… diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc8.png

CCMSETUP.MSI paketini DVD\SMSSETUP\BIN\I386 klasörü veya DrivePath:\Program Files\Microsoft Configuraion Manager\Bin\i386 içerisinde bulabilirsiniz.

Lakin bir klasör oluşturun ve ccmsetup.msi paketini içerisine kopyalayın ve paylaşıma açın. Klasör üzerinde Everyone – Read Onlyhakkı vermeniz yeterli olacaktır. Böylelikle ccmsetup.msi paketini gpo’ muz içerisine ekliyoruz. Artık GPO’ muzu düzenledik, GPO Editorümüzü kapatıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc9.png

Group Policy objemizi artık uygulayacağımız Organization Unit üzerine atamalıyız. Burada OU’ nuz üzerinde sağ click yaparak Link an existing GPO diyoruz ve oluşturduğumuz gpo’ muzu seçerek atama işlemini gerçekleştiriyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021414_1100_DeployingSc10.png

GPO ile Configuration Manager 2012 R2 Client’ ını dağıtımız istemcimiz üzerinde Task Manager da Processes kısmında ccmsetup.exe (32 bit) çalıştığını göreceksiniz.

Böylelikle istemcilerinize SC Configuration Manager 2012 R2 Client uygulamanızı Group Policy aracılığı ile dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz. SCCM Management konsolu üzerinde Client kurulumu tamamlandıktan sonra Device Collection içerisinde istemcimiz üzerinde uygulamanın kurulduğunu ve Aktif olduğunu görebilirsiniz.

 

Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com