SC Configuration Manager 1610 ile Uygulama Dağıtım Rehberi 2 – Microsoft Project 2016

Merhabalar,

Bu makalemde Uygulama Dağıtım Rehberi serisinin ikinci uygulaması olan Microsoft Project 2016 dağıtımına değiniyor olacağım. Bildiğiniz gibi Office uygulamalarının dağıtımındaki standart konfigürasyonumuzu burada da gerçekleştiriyor olacağız. Office uygulamalarımızı dağıtmak için gerçekleştirdiğimiz konfigürasyonsal düzenlemeyi her zamanki gibi Office Customization Tool yardımıyla manuel kurulumlardaki bazı operasyonel işlemleri düzenleyerek Microsoft Project 2016 uygulamamızı dağıtıma hazır hale getirerek istemcilerimizin erişimine sunuyor olacağız.

Pek fazla uzatmadan işlemlerimize başlıyorum.

Volume Licensing Center’ dan indirmiş olduğumuz Microsoft Project 2016 kurulum dosyamızı dağıtımlarını yaptığımız içerik paylaşımları alanımıza ayrı bir klasör içerisine kopyaladıktan sonra

Command Prompt üzerinde bulunduğu lokasyonda “ Setup.exe /admin ” komutunu çalıştırarak Microsoft Office Customization Tool’ umuzu başlatıyoruz.

Kurulum Lokasyonu ve Organizasyon İsmi bölümünde aşağıdaki gibi domain adımızı belirterek devam ediyoruz.

Lisanslama ve Kullanıcı Arayüzü sekmesinde öncelikle lisanslama metodunu belirliyor olmalısınız ortamınıza göre… Lisans Anlaşması onaylama kutucuğunu işaretleyerek, Görüntüleme seviyesinde gereken ayarlamaları aşağıdaki gibi uygulamalısınız.

Kurulum Özelliklerini belirlediğimiz pencerede Add diyerek Özellik Adı SETUP_REBOOT / değer ‘ e de Never diyerek ekiyoruz. Bu işlemde kurulum sonrasında alacağı aksiyonu belirtiyoruz. Default olarak bu değer Config.xml’ e baktığınızda IfNeeded olarak gelirtilmiştir.

Bundan sonrasında ayarlama yapmanızı gerektirecek bir husus bulunmuyor. Artık Save As diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydetmemiz gerekiyor. Yaptığımız ayarlamaları Project 2016 kurulum dosyalarımızın içerisindeki “updates” klasörü içerisine Custom_Settings.MSP olarak kaydettik den sonra sihirbazımızı kapatıyoruz.

Artık SCCM üzerinde uygulamamızı ekleyebiliriz.

SCCM konsolumuzda Software Library > Applications üzerinde sağ click yaparak Create Application diyoruz. Karşımıza gelen sihirbazda yapacağımız kurulum türünü ve kurulum dosyalarımızın bulunduğu lokasyonu belirtiyoruz. Burada Type Windows Installer seçilerek Visio 2016 kurulumun dosyalarımızın için’ de prjpro.ww klasörü altında prjproww.msi’ dosyasını seçerek devam ediyoruz.

Uygulama oluşturma sihirbazımız üzerinde eklediğimiz Project 2016 uygulamamıza dair Product Code, paket içerisindeki dosyalar ve benzeri özet bilgileri görebiliyoruz. Next diyerek Genel Bilgilendirme sayfamıza geçiyoruz.

Genel Bilgiler sekmesinde oluşturacağımız paketimize yönelik Uygulama versiyonu, Kim tarafından yayınlandığı, yönetimsel kategorisi, ismi vb. bilgilerimizi belirtiyoruz. Kurulum Davranış Tarzı “Install behavior” kısmında Install for system’ı seçerek devam edilmelidir.

Microsoft Project 2016 uygulamamızın oluşturulmasını tamamlamış olduk. Bundan sonrasında diğer Office uygulamaları dağıtımından bildiğiniz gibi bazı değişikler yaparak Project 2016 uygulamamızın dağıtımını sağlıyor olacağız.

Uygulamamızı oluşturduktan sonra üzerinde yapılması gereken bazı düzenlemeler var bunun için uygulamamızı seçtikten sonra Deployment Types içerisinde sağ click diyerek özellikler dememiz gerekiyor.

Özellikler penceresinde ilk olarak uygulamamızın eklerken belirtmiş olduğumuz lokasyonu Setup.exe dosyamızın bulunduğu konumu gösterecek şekilde tekrardan düzenlemelisiniz.

Açılan özellikler penceresi içerisinde Programs sekmesinde Installation Program kısmınıda bulunan MSI paketimizin yerine Setup.exe diyerek değiştirilmesi gerekmektedir. Başka bir parametre girmenize bir gerek yok.

Sonrasında Kullanıcı Deneyimi “User Experiance” sekmesine gelerek Kurulum Davranış Tarzını, Oturum Açma Gereksinimi olup olmadığını, Kurulum sırasında ki görünürlüğünü ayarlamalarımızı yapıyoruz.

Visio 2016 makalemde belirttiğim gibi gereksinimleri dağıtımını yaptığımız her uygulama için belirtiyor olmalıyız.

Gerçekleştirmiş olduğumuz dağıtım yapılandırmalarından sonra Ok diyerek ayarlarımızı tamamlıyoruz.

Uygulama dağıtımlarımızda operasyonel uygulanabilirliğin önemli olması kadar benim önem verdiğim bir diğer hususta görselliktir. Bunun için uygulamamız üzerinde sağ click yaparak Özellikler diyoruz. Açılan Özellikler penceresinde Application Catalog sekmesinde Icon kısmında Browse diyerek uygulamamıza görseli ekliyoruz.

Bundan sonraki DP’ lere dağıtım işlemini makalenin bu kısmından sonra değinmiyorum ve bildiğinizi farz ediyorum. Bunun için uygulamamızı distribution point’ lerimize ekledikten sonra kullanıcılara uygulamamızın dağıtımını yapıyoruz.

Microsoft Project 2016 uygulamamızı kullanıcılarımıza dağıtımını gerçekleştirdikten sonra kurulumunu istemcimiz üzerinde yapıyoruz. Görüldüğü üzere başarılı bir şekilde uygulamamızın kurulumunu tamamladık.

Uygulamamızın başarılı bir şekilde kurulumunu yaptığını AppDiscovery.log ve AppEnforce.log dosyalarımız üzerinden de incelyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com