SCCM ile Microsoft Power BI Dashboard Entegrasyonu ve Yapılandırması

Merhabalar,

Bu yazımda Microsoft Power BI ile System Center Configuration Manager entegrasyonunu nasıl gerçekleştireceğimizi inceliyor olacağız. Bir önceki yazımda System Center Configuration Manager ile Microsoft Power BI Desktop Dağıtılması nı nasıl gerçekleştireceğimizi anlatmıştım.

Bu yazımda da SCCM için Power BI Template’ ini kullanarak nasıl entegre edeceğimizi göreceğiz. Bu entegrasyon için sağlanan template sayesinde SCCM ortamlarınızda ki durumu daha ayrıntılı görerek yorumlayabilirsiniz. Power BI Solution Template ini bu link üzerinden indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi Power BI bize sccm ile yönettiğimiz ortamlarımızı daha iyi anlayabilmeye ve ileri seviyede görsel raporlar ve dashboard’ lar sayesinde yönetim kolaylığı sağlamaktadır.

Power BI Entegrasyonu Ön Koşullar

SCCM iel Power BI entegrasyonunuzu başarılı bir şekilde yapabilmek için bazı gereksinimler bulunmaktadır. Bunun için aşağıda belirtilen koşulları sağlıyor olmalısınız.

  • Microsoft Power BI entegrasyonu için bir iş e-posta adresine sahip olmalısınız.
  • Microsoft Power BI SCCM Şablonu, yüklenecek olan makina üzerinde PowerShell v5 ve .Net 4.5.2 Framework’ e ihtiyaç duyar.
  • System Center Configuration Manager 2012 R2 SP1 veya sonrası için destek sağlanmaktadır.
  • Entegrasyon sürecinde kullanacağınız servis hesabının SCCM Veritabanına OKUMA iznine sahip olması gerekmektedir.
  • Azure SQL Veritabanı veya SQL Server veritabanına (SQL Server 2008 R2 SP3 veya üstü) gereksiniminiz vardır.

Bu ön koşullar sağlandıktan sonra entegrasyona başlayabilirsiniz.

Microsoft Power BI Dashboard ile SCCM Entegrasyonu ve Yapılandırma

Power BI SCCM template’ ini indirebilmek için Power BI sayfasını açarak iş e-posta adresiniz ile kayıt olunması gerekir. Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra Download diyere SCCM Solution Template’ ini indirmelisiniz.

İndirilmiş olan SCCM Teplate’ ini çalıştırarak, Install diyoruz ve Power BI Solution Template’ inin kurulumunu tamamlıyoruz. Sonrasında Restart diyerek yeniden başlatmayı unutmayız.

Template kurulumu tamamlandıktan sonra artık entegrasyona başlıyoruz. Getting Started sekmesinde tanıtıcı açıklamalarını Next diyerek geçiyoru.

Login adımında Yinelenen zaman çilgesi oluşturulabilmesi için Kimlik Doğrulama bilgileri belirtilmelidir. Belirtmiş olduğunuz kimlik bilgilerini Validate diyerek doğrulamanız gerekmektedir. Ayrıca burada belirteceğiniz kullanıcı hesabı SCCM veritabanına erişimde kullanılacaktır. Kimlik bilgilerini belirtdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Source adımında Power BI’ ın SCCM veritabanına bağlantısını sağlıyor olacağız. Server Name kısmında sccm veritabanınızın bulunduğu SQL sunucusunun FQDN’ ini belirtmeniz gerekmetedir. Bu noktadan sonra Validate diyerek kontrolü sağlıyoruz. Database kısmında SCCM Veritabanınızı seçerek Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Target adımında SQL veritabanı bağlantısını sağlıyor olacağız. Azure SQL kullanacak iseniz Using Azure SQL kutucuğunu içaretleyerek devam edebilirsiniz. Fakat ben local sql kullandığımdan dolayı bu kutucuğu işaretlemiyorum. Server Name kısmında veritanının bulunduğu sql sunucu fqdn bilgisini belirtiyorum. Login adımda belirtmiş olduğumuz kullanıcımızın bu sql sunucusu ve veritabanımıza bağlantısında kullanacağımız belirtmiştim. Authentication metodumuz Windows olarak kalacaktır. Sonrasında Validate diyerek doğruluyor ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

Customize adımında Veri Saklama Süresi / Günlük Tetikleme Zamanı gibi bazı Power BI seçeneklerine sahipsiniz. Default’ da gelen değerleri kullanabileceğiniz gibi özelliştire bilirsinizde. Ben default olarak bırakıyorum ve Validate ederek bir sonraki adıma geçiyorum.

Summary adımında Power BI ile ilgili güncellemeleri alabilmek için iş e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Run diyerek şablonumuzu oluşturmaya başlıyoruz.

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra Download Report’ a tıklayarak oluşturulan şablonumuzu indiriyoruz.

Artık SCCM Power BI Dashboard’ unun yapılandırmasına geçebiliriz.

SCCM Power BI Dashboard Yapılandırması

İndirmiş olduğumuz çözüm şablonumuzu Power BI Desktop kurulumu yaptığımız sunucu veya istemcimiz üzerine aktarıyoruz. Power BI Desktop uygulamasını başlattıktan sonra Dosya > diyerek şablonumuzu açıyoruz. Bir kaç yapılandırma yapacağız, bunun için Apply Changes butonuna BASMAYINIZ

Home sekmesine geldikten sonra Edit Queries altında Edit Queries seçeneğini seçiyoruz.

Sol menüde Queries altında bulunan Site a gelerek sorguyu düzenleyin. Burada mevcut kimlik bilgilerini kullanabileceğiniz gibi farklı bir kimlik bilgileride belirtebilirsiniz. Sonrasında Connect diyerek bağlantıyı sağlayın.

Girilen kimlik bilgileri doğru ise ve bağlantı sağlandığında Queries altın bulunan nesnelerin üzerindeki “?” işaretinin gittiğini ve Site Kodu ve bilgilerini görebilirsiniz. Bundan sonra Close & Apply butonuna basarak kapatabilirsiniz.

Artık alt tarafta bulunan Genel Bakış’ a gelerek SCCM yapınıza ait gelişmiş bilgileri içeren göstergeli görebilirsiniz. Özelleştirebilir ve yeni göstergeler hazırlayabilirsiniz. Bu göstergeler otomatik olarak güncellenmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com