System Center Configuration Manager ile Microsoft Power BI Desktop Dağıtılması

Merhabalar,

Bu yazımda Power BI Desktop’ un System Center Configuration Manager ile dağıtılmasını inceliyor olacağız. Microsoft’ un teknik kişiler dışında son kullanıcıların verileri analiz daha verimli ve anlaşılır şekilde görselleştirerek analiz etmelerine olanak sunar. Power BI, Microsoft’ un bulut tabanlı iş analitiği çözümüdür.

Power BI ile beraberinde gelen başarılı görsel tablolar ve raporlar veriyi daha iyi anlamanıza imkan sağlamaktadır. Microsoft’ un SCCM için sunduğu Power BI şablonu sayesinde sccm ortamlarınızda ki verilerin ve operasyonun Power BI gelen görsel tablolarına veriyi aktararak daha başarılı grafikler sunabilmektedir. SCCM için sunulan Power BI Solution Template e link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Peki SCCM ile Power BI entegrasyonunun bize neler sunacağını inceler isek… SCCM ortamındaki sunucu ve istemci sağlığı, kötü amaçlı yazılım analizi, uygulama dağıtımı, envanter yönetimi ve daha bir çok noktada geliştirilmiş raporlama ve görsel tablolar sunacaktır ki buda daha iyi analiz imkanı sağlayacaktır. Power BI entegrasyonuna daha sonra değiniyor olacağım. Şuanda Power BI Desktop uygulamasının SCCM ile dağıtımını inceliyor olacağız.

Power BI Desktop uygulaması ücretsiz bir uygulamadır. Hizmet olarak alınan Power BI ile iletişime geçerek verilerinizi Power BI ortamınıza aktarır. Tabiki Power BI Desktop’ ın amacı sadece verilerinizi ve raporlarınızı aktarmak değildir. Entegre edildiği ortamlarınız için gelişmiş sorgular, tablolara ve raporlarını hazırlayabileceğiniz bir uygulamadır. Microsoft Power BI Desktop uygulamasını bu link üzerinden indirebilirsiniz.

Microsoft Power BI Desktop Dağıtılması

Power BI Desktop uygulamasını indirdikten sonra bu uygulamamızı application olarak ekliyor olacağız. PowerBI Desktop uygulaması MSI olarak ortamınıza indirilecektir. Power BI Desktop uygulamasını indirdikten sonra SCCM Yönetim Konsolunda > Software Library > Application Management > Applications Create New Application diyerek sihirbazımızı çalıştırıyoruz.

Açılan Sihirbaz üzerinde General adımında Manually specify the application information’ ı seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

General Information adımında oluşturduğumuz uygulamamıza yönelik bilgileri girmemiz gerekmektedir. İlgili bilgileri tanımladıktan sonra İleri diyerek bir sonraki adımageçiyoruz.

Deployment Type adımında dağıtım tipini belirlememiz gerekmektedir. Bunun için add diyerek dağıtım tipi sihirbazını başlatıyoruz. General sekmesinde Manually specify the deployment type ınformation’ ı seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Content adımında Power BI Desktop uygulamamızın bulunduğu konumu götermeliyiz. Bunun için Content Location kısmında browse diyerek uygulama konumumuzu belirtiyoruz. Bu uygulamamızın hangi komut satırı ile kurulacağını belirtmemiz gerekmektedir. Bunun için Installation program kısmına belirtilen parametreleri kulanıyoruz.

Tabi birde kaldırmak için Uninstall program kısmında ilgili parametreleri ekleyebiliriz.

Installation Program : msiexec / i “PBIDesktop_x64.msi” ACCEPT_EULA = 1

Uninstall Program : msiexec / x {B9DF5033-C293-4139-A765-DDEB0064D02F} / q

Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Detection Method adımında uygulamanın var olup olmadığını algılıyacak bir tanımlama kuralı eklemliyiz. Detection Rule olarak benim MSI paketlerinde gerçekleştirdiğim tanımlama kuralı mevcut uygulamanın production numarasına göredir.

Bunun için Setting Type kısmında Windows Installer’ ı seçtikten sonra Product Code kısmında ürün kodunu belirtmek gerekmetedir. Daha sonrasında aşağıdaki gibi This MSI product code must exist on the target system to indicate presence of this application seçeneğini seçerek ilgili tanımlama kuralımızı eklemiş oluruz.

User Experience adımında Yükleme davranışını Install for system olarak / Kullanıcı Gişi Gereksinimini Whether or not a user is logged on olarak / Uygulama Kurulum Görünürlülüğünüde Hidden olarak ayarladıktan Dağıtım Tipi sihirbazımızı tamamlayabiliriz.

Power BI Desktop uygulamamızı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra artık Close diyerek sihirbazımızı kapatıyoruz.

Son olarak oluşturduğumuz Power BI Desktop uygulamamızı dağıtımını yapacağımız istemcilerimiz kullandığı Distribution Point’ e göndermiş olmamız gerekmektedir. Bunun için uygulamamıza sağ click yaparak Distribute Content’ e gelerek DP’ lerimize göndeririyoruz.

Artık Power BI Desktop uygulamamızı ilgili istemci veya collection’ larımıza dağıtarak kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Uninstall parametrelerimizide eklediğimiz için Software Center üzerinden uygulamamızı da sorunsuz bir şekilde kaldırabiliriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com