System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu – Part 1 – SQL Server Kurulumu

Merhabalar,

Bu yazım beş ayrı bölümden oluşacaktır. Bu seri System Center Operations Manager 2016 ürünün ayrıntılı olarak kurulumunu içeriyor olacaktır. Bundan önceli SCOM makalelerinde bilinmesi gereken konuları sizler ile paylaşmıştım. Artık kurulum aşamasına geçiyoruz. Klasik SCOM kurulumlarının yanı sıra Microsoft’ un Best Practice tasarımlarına uygun dağıtılmasını yapıyor olacağız.

1 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

2 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

3 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

4 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

5 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

Bu bölümde öncelikle SQL Servis hesaplarının hazırlanmasını ve SQL Sunucusunun kurulumunu anlatıyor olacağım.

Servis hesaplarını oluşturmaya başlamadan önce SQL Sunucularımızı üye yapacağımız bir Security Group oluşturmamız gerekmektedir. Yapılandırmamız süresince Group Policy’ ler kullanacağımızdan ötürü Active Directory üzerinde bir Organization Unit hiyerarşisi oluşturmanız gerekmetedir. Benim oluşturduğum hiyerarşi aşağıdaki gibidir. Sizlerde buna uygun olarak hazırlayabilirsiniz. Sonrasında Ops SQL Servers adında bir Security Group oluşturduktan sonra SQL Sunucumuzu veya sunucularımızı bu gruba Members altında üye yapıyoruz.

SQL Sunucularımız için Security Group’ umuzu hazırladıktan sonra Active Directory üzerinde PowerShell’ i Administrator yetkisinde açıyoruz. Grup Seviyesinde yönetilen servis hesaplarını oluşturabilmek için KDS Root Key oluşturuyor olacağız. Bunun için aşağıdaki komut satırını çalıştırıyoruz.

Add-KdsRootKey –EffectiveTime ((get-date).addhours(-10))

KDS Root Key’ imizi oluşturduktan sonra artık servis hesaplarını oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki parametreyi kullanmalısınız.

SQL Server’ ımızda SQL Server Agent / SQL Server Engine / SQL Reporting servislerini kullanacağımızdan dolayı üç servis hesabı oluşturacağız. Benim oluşturacağım servis hesapları;

OpsDbAgent / OpsDbEngine / OpsDbReport dir. Herbir servis hesabını oluştururken aşağıdaki parametreyi kullanıyoruz.

New-ADServiceAccount -name OpDbAgent -DNSHostName OpDbAgent.mcorp.local -PrincipalsAllowedToRetrieveManagedPassword “Ops SQL Servers”

Oluşturulan her servis hesabı Active Directory Users and Computers içerisinde Managed Service Accounts içerisinde oluşturulur.

Servis hesaplarımızı oluşturduktan sonra Active Directory Users and Computers’ a gelerek domain yapımız “mcorp.local” üzerinde sağ click yaparak Properties diyoruz. Security sekmesine gelerek Advance diyororuz. Permissions sekmesine gelerek Add diyoruz.

Select a Principal’ a tıklayarak servis hesabımızı eklemeliyiz. Bunun için açılan sayfayda Object Types… butonuna tıklayarak Service Accounts kutucuğunu işaretleyerek OK diyoruz. Böylelikle oluşturduğumuz servis hesaplarımızı ekliyebilelim.

Principal servis hesabı seçildikten sonra Applies to kısmında Descendant Computer objects’ in seçilmesi gerekmektedir.

Burada yetkiler altında Validated write to service principal name yetkisini vermemiz gerekmektedir. Bunun için ilgili yetkiyi bularak işaretleyip OK diyerek kapatıyoruz.

Yukarıda yapılan işlemleri oluşturulan herbir servis hesabı için yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra SQL Sunucumuz üzerinde RSAT’ ın kurulması gerekmektedir.

SQL Sunucumuz üzerinde Yönetici yetkisinde PowerShell ‘ imizi açarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Add-WindowsFeature RSAT-AD-PowerShell

RSAT kurulumu tamamlandıktan sonra SQL Sunucumuzu üzerinde servis hesaplarımızı test etmemiz uygun olacaktır. Ama öncesin SQL Sunucusunun bir kereliğine yeniden başlatmalısınız. Sonrasında Bunun için aşağıdaki komut satırını kullanıyoruz.

Test-ADServiceAccount “Servis Hesabı Adı” bunu herbir servis hesabımız için çalıştırıyoruz ve çıktısını True olarak görmeniz gerekmektedir.

Servis hesaplarımız için bütün yapılandırmayı tamamladıktan sonra artık SQL Sunucumuzun kurulumuna geçebiliriz. SQL Server ilk kurulum adımlarını geçtikten sonra Feature Selection kısmında kurmanız gereken bileşenler Database Engine Services / Full-Text and Semantic Extractions / Reporting Services – Native ilgili servislerimizi seçtikten sonra kuruluma devam ediyoruz.

Server Configuration adıma geldiğimizde SQL Servislerini çalıştıracak olan Servis Hesaplarımızı gelirtiyoruz. Bu servisler için ayrı ayrı servis hesapları oluşturmuştuk bu servis hesapları ilgili servisler üzerinde belirterek devam ediyoruz.

Ready to Install adımında arktık kurulacak olans SQL Servislerimize yönelik bilgileri sunar. Arık Install diyerek SQL Server kurulumumuzu başlatarak tamamlıyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com