HPE 3PAR STOREFRONT REMOTE

HPE 3PAR STOREFRONT REMOTE

Bu yazıda sizlere HPE 3PAR StoreServ araçlarından StoreFront Remote’ u sizlere tanıtacağım. Anlatmaya başlamadan önce kısa bir bilgi vereyim sizlere… Bu araç web tabanlı uygulama olup 3.party yazılımlara ihtiyaç duymamaktadır.

3PAR kullanan kurumlarda genellikle karşılaştığım, sistem veya storage adminleri bu tool’ u ya kullanmıyorlar yada haberleri bile olmuyor. Aslında HPE, 3PAR kullanıcılarının işini kolaylaştıracak bir çok aracı son kullanıcıları için geliştiriyor ve paylaşıyor.

StoreFront Remote, altyapınızda kullandığınız 3PAR storagelerinizi web arayüzü üzerinden monitör etmenize olanak veren bir hizmettir. Burada kullandığınız her 3PAR’ ı ayrı ayrı register etmeniz gerekmektedir.

3PAR’ larınızı register ettikten sonra size ait bir text string oluşturulur. Bu text string’ i register ettiğiniz storage üzerine eklemeniz gerekmektedir. Bu string’ i 3PAR’ a IMC, SSMC veya CLI üzerinde ekleyebilirsiniz.

Aşağıda ki adımları gerçekleştirerek StoreFront Remote kullanımınızı sağlıyabileceksiniz. Ben burada işlemleri CLI üzerinden gerçekleştireceğim.

İlk olarak;

  1. HPE Password ID’ niz ile web browser üzerinden https://storefrontremote.com adresinden erişim sağlamanız gerekmektedir.
  2. StoreFront Remote üzerine login olduktan sonra sizden e-mail adresinizi verify etmenizi isteyecektir. Gereken doğrulama prosedürlerini gerçekleştirdikten sonra mevcut 3PARlarınızı veya izlemek istediğiniz 3PARlarınızı register etmenizi istenecektir.
  3. Register işleminizi gerçekleştirdikten sonra size aşağıdaki gibi bir text string değeri veriyor olacaktır.

” StoreFrontRemoteAccess(aslXHKJDHJDSDBJDHDJKYT,asil.mutlu@itserv.com.tr) ”

  1. Oluşan bu text string’ i CLI üzerinden 3PAR’ a connect olduktan sonra girmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komut satırını CLI üzerinden çalıştırmanız gerekmektedir.

setsys –comment StoreFrontRemoteAccess(aslXHKJDHJDSDBJDHDJKYT,asil.mutlu@itserv.com.tr)

  1. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra register işlemi HPE tarafından algılanacaktır ve kayıt işlemini gerçekleştirecektir. Bu işlem 24 ile 48 arasında gerçekleştirilerek StoreFront Remote Dashboard’ unuz üzerine register etmiş olduğunuz 3PAR’ ınızın gelecektir.

Ne işe Yarar ?

StoreFront Remote dashboard’ u eğer SSMC veya Oneview kullanıyorsanız bu arayüz size tanıdık gelecektir. İlk açtığınızda SSMC’ ye bağlı olan tüm sistemleri listeyen bir pano açılacaktır. Bu yüksek derece genişleyebilen bir sistemdir, 200 + üzerinde sistemlere bağlantı kurabilirsiniz.

Bu analitik bir araçtır. Satış öncesinde Pre-Sales olarak çalışan arkadaşların kurumlarına görsel olarakda bir örnek sunabileceği bir platform olarakda kullanabilirler.

Dashboard Görünümü

StoreFront Remote’ unuza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi dashboard görüyor olacaksınız. Bu dashboard’ da 3PAR’ınızın kapasite, konum ve üzerinde oluşan her durum için ileri seviye bir özet sunuyor olacaktır.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR1.png

Dashboard’ unuz üzerindne dashlet’ leri veya panoları kaldırabilir veya ekleyebilirsiniz.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR2.png

Rapor

SSMC üzerinden alabildiğimiz raporları burada filtreleyerek elde ebiliyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi monitör ettiğiniz sistemler için All Flash System, Fail veya Degrade Disk vb. noktalarda filtreleme şansınız bulunuyor.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR3.png

Sistem Görünümü

İlk pencere sistem görünümüdür. Burada ilk seferinde Hide Details seçeneğini seçerseniz, bağlı olan bütün sistemler bir tablo halinde gözükecektir. Bu işletim sistemi vb. hususlara sahip listeler oluşturmak istiyorsanız size oldukça yardımcı olacaktır.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR4.png

Bu görünümde sütünları ekleyip çıkartabileceğiniz gibi filtrede uygulayabilirsiz.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR5.png

Eğer Show Details seçeneğini seçerseniz 3PAR’ ınıza ait lisans bilgileri, Fiziksel Disk Bilgileri, Performans vb. değerleri panolarda ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Aşağıda örnek bir performans çizelgesi görebilirsiniz.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR6.png

Bir başka kullanılabilir tablo daha bu tablodaza zaman doğrultu Kapasite Eğilimi hakkında bir çizelge sunmaktadır.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/030416_2306_HPE3PARSTOR7.png

Sonuç

Bu SSMC yerine koyabileceğiniz bir araç değildir. Bu sizlere kapasite yönetimi ve planlaması, performans izleme gibi son kullanıcı noktasında kullandığımız User Friendly sunumlar gerçekleştirebileceğiniz bir araçtır.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com