HPE 3PAR StoreServ Serisi ve SNMP

Bilindiğini gibi SNMP “Simple Network Management Protocol” dir. SNMP genellikle network’ de bulunan cihazlardan bilgileri toplamak amacıyla kullanılan önemli bir protokoldür.

SNMP mimarisi içerisinde üç temel bileşene dayanır, bunlar NMS (Network Management System) yönetici tarafından çalışan SNMP yazılımı, Agent yönetilen cihaz tarafından çalışılan yazılım ve son olarak MIB (Management Information Base) her donanım üzerinden bulunan ve donanım üzerindeki agent tarafından erişim kurulan ve donanım ile ilgili bilgileri üzerinde barındıran bir veritabanıdır.

http://www.3partech.com/wp-content/uploads/2016/03/031316_1957_HPE3PARStor1.jpg Cihaz üzerinden izlenebilecek olan bilgiler MIB tarafından tanımlanır. MIB, OID (Object Indentifiers) tarafından tanımlanan objelerin bilgilerinin barındırıldığı tam anlamıyla bir bilgi deposuna sahiptir. Bu OID listeleri, yönetilebilir cihazların karakteristlik değerlerini içermektedir.

 

3PAR & SNMP

3PAR mimarisi içerisinde kendi SNMP ajanına sahiptir. Cihazların destekledikleri belirli SNMP standartları bulunmaktadır, 3Par içerisinde SNMPv3, SNMPv2v ve SMIv2 standartlarına desteği bulunmaktadır.

3PAR ile uyumlu bir standart olarak listelenen SMI-v2 fark edeceksiniz, SMI Depolama Yönetimi Girişimi anlamına gelir.

3PAR için SNMP Konfigürasyonu

İlk olarak bir SNMP yönetici eklenmelidir. Bunun için CLI üzerinden

Komut : addsnmpmgr 

Seçenekler :

  1. –p : SNMP manager’ ın bağlantı noktasını belirtir. Default olarak port “162” dir.
  2. –pw Yöneticinin erişim parolasını belirtir.
  3. –r SNMP yöneticisi erişilebilir durumda değil ise paket gönderiminin yeniden deneneceği sayıyı belirtir. Bu default olarak “2” dir.
  4. –t Yeniden gerçekleşecek olan gönderim denemeleri arasında beklenecek olan zamanı belirtir. Bu değer default olarak “200 saniye” olarak belirtilir.

SNMP kullanımında default olorak gelen community string’ leri kullanmıyorsanız veya erişim izinlerinde değişiklik yapmak isteniyor ise aşağıdaki komutları takip etmelisiniz;

  1. Komut : setsnmppw –r

(-r = read-only, -w = write-only ve –rw = read-write)

SNMP yöneticilerini görüntülemek için,

  1. Komut : ” showsnmpmgr ” bu komut sizlere snmp yöneticilerine dair bilgileri sunuyor olacaktır. Bir diğer ufak komutda yaptığınız kongihürasyonun doğru ve çalışırlığını kontrol etmeniz için yardımcı olacaktır.
  2. Bunun içinde “checksnmp” komutunu kullanabilirsiniz.

SMI’ ın Active Edilmesi

Eğer kullanmakta olduğunuz monitoring çözümünüz SMI’ a ihitiyaç duyuyor ise 3PAR üzerinden aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun için kullanmanız gereken komut;

  1. ” startcim ” bu komut SMI-S sağlayıcısını aktif edecektir.
  2. ” showcim ” SMI-S sağlayıcısının durumunu kontrol etmenize yarayacaktır.
  3. ” stopcim –f –x ” SMI-S sağlayıcısını yeniden başlatmak için bu komut satırını kullanmanız gerekmektedir.

3PAR StoreServ Storage’ ler noktasında destek almak için info@3partech.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com