Install and Configure the Application Catalog for SC Configuration Manager 2012 R2

Merhabalar,

System Center Configuration Manager 2012 R2 ile Application Catalog rolümüzün kurulum ve konfigürasyonu nu inceleyeceğiz. Application Catalog, kullanıcılarımız web browserlar aracılığı ile edinilmek istediği yazılımları bu web servis üzerinden talep ederek kendi kullanımlarında bulunan PC lere yükleyebilmelerine olanak sağlıyan rolümüzdür.

Application Catalog, yaptığımız software deployment işleminin bir nevi web servis üzerinden gerçekleştirilebilir halidir.

Buradaki tek fark istemciler web browser aracılı ile Application Catalog üzerinde bağlantı kurar ve edinmek istedikleri uygulamalar için request oluştururlar. Bu istekler sistem yöneticisine ulaşır ve yönetici bu isteği onaylıyarak kullanıcının bu uygulamayı kurmasına olanak verir.

Artık rollerimizin kurulumunu ve yapılandırmasına başlıyalım…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC1.png

Öncelikle SCCM 2012 R2 Management penceremizden Administration konsolumuza geliyoruz. Burada bulunan Site ConfigurationServers and Site System Roles‘ a geliyoruz. Sonrasında Primary Site üzerinde sağ click yaparak Add Site System Roles diyoruz.

Karşımıza gelen System Role Selection kısmında bulunan Application Catalog Web Service Point ve Application Catalog Website Point rollerimizi seçerek devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC2.png

Application Catalog Web Service Point rolümüzün yapılandırmasını yapacağız. Tavsiyem sizlere Web Service ile Website rollerinin ikisinide Default Web Site altında barındırmayın, bende bunun için Website point rolümü farklı bir Website altında barındıracağım.

Not : Web Service Point rolünüzü Default Web Site altında barındırmalısınız mutlaka…

IIS Website kısmında Default Web Site‘ ı belirtiyoruz, sonrasında bu website altında çalışıtırılacak olan Web Application’ ımızı belirmeliyiz bu kısımda CMApplicationCatalogSvc yazılarak web application’ ımızın ismini belirtiyoruz.

Alt kısımda bulunan Web Service noktasının Application Catalog Website noktası ile iletişimde kullanıcağı protokolü ve bu iletişimin şifrelenip şifrelenmedenmi gerçekleştirileceğini belirtmeliyiz. Bu kısım opsiyeneldir. Default olarak HTTP ve 80 olarak tanımlı gelmektedir. Siz politikanıza göre kullanılacak olan protokol ve port’ u düzenleyebilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC3.png

Application Website Point rolümüzün yapılandırmamızda Site System Server kısmında bu rolümüzün kurulu olduğu sunucumuzu belirtiyoruz. IIS Website kısmında farklı bir Website üzerinde barındıracağımdan dolayı İlk önce IIS üzerinde Catalog Web Site oluştumalısınız, sonrasında bu kısımda oluşturduğumuz website ismini belirtmeliyiz, sonrasında Web application name bu site üzerinden çalışacak olan web application’ ımıza isim veriyoruz. CMApplicationCatalog olarak girmelisiniz.

Alt kısımda bulunan Allowed connections kısmında bu web servisimize erişim sağlıyacak istemcilerin hangi protokol ve port üzerinden geleceklerini belirtmeliyiz. Ben ayarlarımı yukarıdaki gibi gerçekleştirdim sizlerde bu şekilde devam edebilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC4.png

Application Catalog Website Point rolümüzün erişiminde istemcilerimizin göreceği Organizasyon ismimizi ve website’ ın tema rengini belilrliyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC5.png

Application Catalog rollerimizin kurulumu ile yapılandırmasını gerçekleştirdik, bu pencerede Close diyerek role ekleme sihirbazımızı kapatıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC6.png

SMSAWEBSVC.log dosyamızı kontrol ediyoruz ve başarılı bir şekilde kurulup yapılandırıldığını görebiliyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC7.png

Yapılması gereken Client Settings konfigürasyonumuzda son bir ayarlama bulunuyor. Bunun için Client Settings özelliklerine geliyoruz, burada Computer Agent adımında bulunan Default Application Catalog website port‘ da Set Website diyoruz. Burada iki farklı seçenek var eğer default kurulum ve yapılandırma yaptıysanız Select Application Catalog Website Point seçeneğinden SCCM sunucuzu seçebilirsiniz. Benim gibi farklı bir Website üzerinden barındırıyorsanız Specify a URL seçenğini seçmelisi ve belirlediğinizhttp://websitename.domain.local:port bilgilerinizi girmelisiniz.

Bir diğer adım Add default Application Catalog website to Internet Explorer trusted sites zone. Kısmında belirtdiğimiz Application Catalog Website adresimizin Internet Explorer üzerinde güvenli alan olduğunu belirtmek için Yes diyoruz.

Gereken ayarlamaları yukarıdaki gibi gerçekleştirdikden sonra bu şekilde kaydediyoruz.

Artık istemcimiz üzerinden erişim sağlıyalım…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021214_1255_InstallandC8.png

Web Browser üzerinden erişim sağlıyoruz ve Application Catalog’ umuzun sorunsuz bir şekilde geldiğini görüyoruz.

Böylelikle istemcilerimiz kurulumunu gerçekleştirmek istedikler applicationları seçerek istek oluşturabilirleceklerdir.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com