Pre-Release Feature SCCM Server Group – Sunucu Grup’ ları Nasıl Yapılandırılır ?

Merhabalar,

Bu yazımda SCCM 1606’ I ile birlikte gelen yeni bir özellik olan Server Groups’ u nasıl yapılandıracağınıza deyiniyor olacağım.

Bu özellik Collection bazlı olarak Sunucu Gruplarınızı yapılandırmanıza olanak sağlamaktadır. Bu kritik özellik size yama yönetim işlemleri sırasında bakım ve optimizasyon konusunda sunucularınızın up-time süresince esneklik kazandıran bir özelliktir.

Sunucu grupları size güncelleme yüklemeleri için koleksiyonlar üzerinde özel ayarlamalar yapmanıza izin verir.

Peki Sunucu Grupları bize neler sağlar ?

 • Aynı oranda makinaların güncellenmesini sağlar.
 • Aynı anda bir çok sunucunun güncellenmesini sağlar.
 • Bakım sırasını belirtmenize olanak sağlar.
 • Dağıtımdan önce ve sonra PowerShell scriptlerinizi çalıştırmak için yapılandırma olanağı sağlar.

Peki SCCM Sunucu Grupları Nasıl Çalışır ?

Sunucu Grup ayarları bir kolleksiyana yazılım güncellemeleri dağıttığınızda kolleksiyon içerisinde bulunan hangi sunucuların güncelleme alabileceğini ve hangi zamanda yapabileceğini ve dağıtım kilidinin hangi sunucular üzerinde aktif olabileceğini belirler. Bilinmelidir ki sadece dağıtım kilidi alan sunucular güncelleme yapabilecektir. Bir dağıtım kilidi mevcut olduğunda, bir bilgisayar, dağıtım kilidini alır, yazılım güncellemelerini yükler ve yazılım güncellemeleri başarıyla tamamlandığında dağıtım kilidini serbest bırakır. Ardından dağıtım kilidi bir diğer sunucu için aktif hale gelir.

Sunucu Grupları için Gereksinimler

Bu bir Pre-Release feature’ I olduğundan manu olarak aktif etmeniz gerekmektedir.

 • SCCM Yönetim Konsolu üzerinden Administration > Site Configuration > Sites içerisinden mevcut site’ ınızı seçerek Hierarchy Settings’ i açmanı gerekmektedir.
 • General sekmesinden Consent to use Pre-Release Features kutucuğunu işaretleyerek Apply denmelidir.

Böylelikle gelen Pre-Release özellikleri aktif ederek kullanabilirsiniz.

 • Sonrasında Updates and Servicing > Features içerisinde bulunan Pre-Release – Server Groups özelliğini sağ click Turn On yapmanı gerekmektedir.

Sunucu Grup’ un Device Collection’ lar Üzerinde Yapılandırılması

 • Assets and Compliance > Device Collections içersininde oluşturulan bir sunucu cihaz kolleksiyonunuz var ise üzerinde sağ click yaparak Properties demelisiniz.
 • Açılan Kolleksiyon Özellikleri penceresinde General sekmesi altında bulununan All devices are part of the same server group kutucuğu işaretlenmelidir.
 • Sonrasında aktif olan Settings açılmalıdır.

Açılan Sunucu Grup Ayarları penceresinde bazı ayarlar bulunmaktadır.

 • Allow a percentage of machines to be updated at the same time : İstemcilerin yalnızca belirli bir bölümünün herhangi bir anda güncelleştirileceğini belirtir. Örneğin Cihaz Koleksiyonu içerisinde 10 istemci varsa ve bu ayar %50 olarak belirtilmiş ise sadece 5 istemci belirtilen herhangi bir zamanda yazılım güncellemelerini yükleyecektir.
 • Allow a number of machines to be updated at the same time : Belirtilen istemci sayısının herhangi bir zamanda güncelleme yapmasına olanak sağlar.
 • Specify the maintenance sequence : Bu kısımda istemcilerin sıralaması belirtilmelidir. Böylelikle bir istemci yazılım güncellemesini tamamladıktan sonra bir diğer istemci yazılım güncellemesine başlayabilir.
 • PowerShell komutları kullanılacak ise dağıtım öncesi veya sonrasında belirtilen kısımdır.

Yazılım Güncellemelerinin Sunucu Grubuna Gönderilmesi, İzlenmesi ve Durumu

Yazılım güncellemelerinin bir sunucu grubu içeren koleksiyonlara dağıtılmasının normal yazılım güncellemesi dağıtımınından bir farkı yoktur. Yazılım güncelleştirmelerini dağıttıktan sonra SCCM konsolundan yazılım güncelleştirme dağıtımını izleyebilirsiniz. Yazılım güncellemelerinin dağıtımı için standart izleme görünümlerine ek olarak, bir istemci yazılım güncellemelerini yüklemek için sırasını beklediğinde Kilit bekleniyor durumu görüntülenir.

Daha fazla bilgi için UpdatesDeployment.log dosyasını inceleyebilirsiniz.

Sunucu Grubu İçerisinde Bulunan İstemciler İçin Dağıtım Kilit’ inin Temizlenmesi

Bir istemci dağıtım kilidini serbest bırakmaz ise tüm sunucu grup dağıtım kilitlerini manuel olarak serbest bırakabilirsiniz. Önerilen bir güncellemede takılmış olan istemci var ise veya dağıtılan güncellemeler için uyumlu olmayan istemciler mevcut ise koleksiyonda dağıtım kilit’ inin temizlenmesi gerekir.

Dağıtım Kilit’ inin temizlenmesi için;

 • İlgili Device Collection üzerinde sağ click yaparak Clear Server Group Deployment Locks denmesi yeterli olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com