SC Configuration Manager 1610 ile Batch File’ ların Dağıtılma Metotları

Merhabalar,

Bu makalede System Center Configuration Manager 1610 üzerinde hazırlamış olduğunuz Batch File dosyalarını istemcilere nasıl dağıtacağınıza değineceğim.

Technet olsun bir çok SCCM forumunda hazırladığımız x.BAT, x.CMD vb. batch fileları istemcilere dağıtmada bir uygulamamış casına çalıştırmada problem yaşandığını açılmış olan case’ ler üzerinde görebilirsiniz. Tabiki bunu farklı metotlar izleyerek yapabilirsiniz.

SCCM üzerinde Vbscript, PowerShell gibi script fileları farklı metotlar ile dağıtabilir ve çalıştırabilmekteyiz. Tabiki burada farklı bir yol izleyerek gerçekleştireceğiz. Burada yapacağımız hazırladığımız bir bir Batch File’ ı EXE olarak dönüştürerek dağıtımını yapacağız ve kurulum sırasında farklı bir batch file’ ı çağırarak operasyonel işlemini tamamlıyor olacaktır.

Bu metot biraz meşakatli olacaktır lakin bir operasyonel işlemi daha kolay yoldan hallemenize imkan sağlıyacaktır ve farkı metotlar ile neler yapabileceğinizi kavramanızı sağlıyacaktır. Bir işlemi yapmak için farklı uygulamalarla, farklı komut satırları üzerinden bir çok işlemi yapabilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse, istemcilerin masaüstlerine bir shortcut eklemek için GPO üzerinden dağıtım yapabileceğiniz gibi PowerShell üzerinden farklı modüller ekleyerekte istediğiniz işlemi yapabilirsiniz veya burada bizim yapacağımız script filelar hazırlayarak yapmayı tercih edebilirsiniz.

İnternet üzerinde biraz araştırma yaparsanız kullanıcıların Taskbar’ ları üzerine bir icon eklemek istediğinizde Registry’ de yapabileceğinz bazı eklemeler ve düzenlemeler ile ekleyebileceğiniz gibi PowerShell ile *.psm1 scriptleri hazırlayarak module olarak ekleyebilir ve bu scriptler ile istediğiz iconları gereken parametreleri ilede ekleyebilirsiniz.

Fark edeceksinizdir ki Registry üzerinden veya PowerShell üzerinden bu işlemleri yapmak daha çok vaktinizi alacaktır. Bildiğiniz üzere SCCM agentları istemciler üzerine kurularken uygulama, paket vb. dağıtımlarda en çok kullandığımız Software Center taskbar’ a veya masaüstüne bir kısayol oluşturmaz.

Tabiki son kullanıcılara Software Center’ ı nasıl kullanacakları ve erişeceklerini tarif etmek zor bir durumdur. Ki bundan bir çok IT personeli muzderiptir. Toplumumuzda herkezin bildiği bir deyim olan “Gözden Uzak Olan Gönülden de Irak Olur…” İşte bu yüzden son kullanıcılarımız en iyi bildiği konum olan Masaüstülerine Software Center’ ımızın kısayolunu bir paket dağıtır gibi konumlandırıyor olacağız.

Neyse ki baya uzun bir açıklamadan sonra bu işlemimiz için gereken işlemlerimizi yapmaya başlayalım.

Öncelikle herkez bu sektörde en az bir kaç küçük çaplı batch file’ lar hazırlamıştır. İlk olarak EXE’ ye dönüştüreceğimiz ve asıl operasyonumuzu yapacak olan script file’ ımızı hazırlayalım.

call-procedure

@echo
call "\\SCCM\Deployments\Applications\DesktopPin\DesktopCopy.cmd"

Hazırladığımız bu batch file’ ı bahsettiğim üzere EXE formatına çeviriyor olacağım. Programcılar bu işlemleri işleri gereği daha iyi bildikleri bir kesindir. Fakat biz biraz daha kolay bir yol izleyerek 3.party bir yazılım kullanarak bu işlemi yapacağız.

Bunun için benim kullandığım Bat to Exe Convert aracı ile oluşturduğum batch file’ ımı EXE formatına dönüştürüyorum. Burada programı nasıl kullanacağını tarif etmeyeceğim zaten gördüğünüzde anlayacaksınız. Uygulamayı yukarıdaki link üzerinden aramadan indirebilirsiniz.

Oluşturmuş olduğum Procedure.cmd batch file’ ımı aşağıda gördüğünüz gibi ekliyorum. Program üzerinde Editor kısmına geldiğimizde hazırladığımız batch file’ ımızın içerisinde bulunan komut satırlarını bize gösteriyor olacaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi bir batch file hazırlayıp bunu exe formatına çeviricez ve bu exe farklı bir batch file’ ı çağırıyor olacaktı. Bu işlem işte bu kadar basit…

Sadece “call” komutu ile farklı bir batch file’ ımızı tetikleyebiliriz. Alt kısımda bulunan Compile butonuna bastığınızda artık bu toplu iş dosyamızı bir EXE’ ye dönüştürecektir.

Yukarıda gördüğünüz gibi çağırılacak olan DesktopCopy.cmd dosyamızı network üzerinde paylaşıma açmamız gerekmektedir. Bu paylaşım klasöründe Permission’ lara ve Security yetkilerine SYSTEM kullanıcısı için yetki verilmesi gerekmektedir.

Artık exe’ ye dönüştürdüğümüz batch file’ ımızı SCCM üzerinde paket olarak ekleyeceğiz. Bunun için Software Library > Application Mangement > Packages üzerinde Create Package diyerek paket oluşturma sihirbazımızı başlatıyoruz.

Açılan sihirbazda Paket İsmini, Versiyonu, Dili ve EXE dosyamızın bulunduğu konumu ekleyerek devam ediyoruz.

Program tipini belirlediğimiz bu pencerede bir istemci bilgisayar için program oluşturma seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Oluşturmakta olduğumuz bu Standart Programı’ a ait bilgileri belirlediğimiz bu pencerede program ismini, Komut Satırından oluşturduğumuz exe dosyamızı, çalıştırma modunu ve sürücü modunu belirtiyor olmalısınız. Aşağıdaki gibi ayarlamalarımızı tamamladıktan sonra devam ediyoruz.

Gereksinimler sıkmesinde gördüğünüz gibi oluşturduğumuz programın çalışmasından önce çalışması gereken bir paket ve program olup olmadığını bu programın hangi işletim sistemleri üzerinde çalışabildiğini belirtdiğimiz Gereksinimler penceresinde belirtebiliyoruz. Ben burada bir değişiklik yapmıyorum, lakin hazırladığınız OS bazlı programlarda ve önce calışması gereken programlar varsa bunları belirtiyor olmalısınız.

Gördüğünüz gibi bir çok fonksiyona ve özelliğe sahip olan Configuration Manager ile daha ayrıntılı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonraki adımları burada tarif etmiyorum. Oluşturduğunuz Program paketi için özet bilgisi ve oluşturulma işlemi gerçekleştirdiğiniz son adımlardır.

Bilindiği üzere hazırlamış olduğumuz her paketi, uygulamayı ve OS paketleri dağıtabilmek için Boundary Group’ larımıza hizmet veren Distribution Pointlerimize dağıtmış olmamız gerekiyor. Oluşturmuş olduğumuz bu paketimizin başarılı bir şekilde DP’ lerimiz üzerine dağıtıldığını aşağıdaki gibi Summary penceresinden gördükten sonra ilgili Kullanıcı veya Cihaz Kümelerimize dağıtabiliriz.

Bu işlemlerden sonra artık asıl işlemimizi yapacak olan ve tetikleyeceğimiz DesktopCopy.cmd batch file’ ımızı hazırlamak gerekiyor. Burada masaüstüne uygulamaların kısayollarını oluşturabileceğiniz bir kaç farklı metot bulunur. Bunlardan en çok kullanılmakta olan “xcopy veya copy” komutları ile kısayol dosyamızın kopyalama işlemi ile kullanıcılarımızın masaüstelerine kopyalanması olmaktadır.

İnternet üzerinde xcopy veya copy komut parametreleri diye aratdığınızda komut kullanım satırlarını bulabilirsiniz. Ben aşağıdaki gibi basit bir komut ile kullanıcılarımızın masaüstlerine bu kısayolumuzu kopyalıy olacağım. Tabiki bu işlemi oluşturduğumuz paket ile otomatik olarak yapıyor olacağız.

desktopcopy

copy "C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Microsoft System Center\Configuration Manager\Software Center.Ink" "C:\Users\Public\Desktop"

Yukarıdaki komut satırı içerisinde CCM Ajanımızın kurulumu ile Software Center’ ımızın default olarak kısayol dosyasının hangi konuma oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Asıl olarak operasyonel işlemimizi yapacak olan batch file’ ımızıda hazırladıktan sonra artık oluşturduğumuz paketimizi kullanıcılarımıza dağıtarak Software Center’ ın masaüstlerine dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz gibi hazırlamış olduğumuz bu paketlerin veya uygulamaların dağıtımlarında iki farklı yol bulunmaktadır. Available seçebilir ve programa kullanıcıların erişilebilirliğini sağlayarak isteklerine bağlı kurdurtabilir veya Required seçerek kurulması zorunlu hale getirerek kurulumu otomatikleştirebilirsiniz.

Ben burada oluşturduğum paketi Available yaparal Software Center üzerinden bu paket kurulumunu kullanıcıya bırakıyorum.

Batch file olarak oluşturup EXE’ ye çevirerek paket olarak dağıttığımız batch file’ ımızı istemcimiz üzerinde Intall diyerek sanki kurulum yapmışcasına gerçekleştirdik ve Software Center’ ımızın kısayolunu kullanıcımızın masaüstüne ekledik.

Tabiki sorun çözmede kullandığımızda yardımcı olan log analizi burada gözden geçirmekte fayda var.

Bu program kurumuna yönelik İstemcimiz üzerinde gerçekleşen bütün işlemlere yönelik bilgileri bulabileceğiniz log dosyası EXECMGR.LOG dosyasıdır. Log analizi yaparken paketin CCMCACHE dosyasına başarı bir şekilde indirildiğini bu exe dosyasının çalıştırıldığını ve başarılı bir şekilde tamamlandığını görebilirsiniz.

Bu makale ile hazırladığınız batch file’ ları kolaylıkla istemciler üzerinde dağıtabilir ve yapmak istediğiniz operasyonel işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece SCCM ile birlikte yapabileceğiniz şeyleri düşünün System Center Configuration Manager sizin için bunu her şekilde gerçekleştirebilir olacaktır.

Bu makalede hazırlamış olduğun batch file’ ların istemcilere dağıtılma metotlarından ilkinden bahsettim. Bu metotlar SCCM tarafında mevcut olan metotlar değildir, tamamiyle kişilel çözümlemelere dayanmaktadır.

Bir sonraki yazımda SCCM üzerinde hazırlanan Paketlerin (Packages) Uygulama (Application) olarak çevirilmesini anlatıyor olacağım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com