SC Configuration Manager 1610 ile Uygulama Dağıtım Rehberi 1 – Microsoft Visio 2016

Merhabalar,

Başladığım makale serisinde güncel uygulamaların dağıtımlarına yönelik içerikler hazırlamaya devam ediyorum. Aslında bu yazımla beraber başlayacağım Uygulama Dağıtım Rehberine sırasıyla bir çok uygulamanın ayrıntılı olarak dağıtımı sizler ile paylaşıyor olacağım.

Uygulama Dağıtım Rehberinin ilk uygulaması Microsoft Visio 2016 dağıtımı olacaktır. Bildiğiniz gibi Office uygulamalarının dağıtımında belirli bir operasyonel işlemlerimiz var. Paket hazırlama ve dağıtım işlemlerimize başlamadan önce bazı hususlara değinmekte fayda var.

Bildiğiniz gibi uygulama dağıtımlarında bir çok konfigürasyon değişimi, paketlerin düzenlenmesi ve parametreler kullanıyoruz. Lakin bir çok SCCM kullanan müşterilerde ve paketleri hazırlanmasını sağlayan SCCM yöneticilerinde gördüğüm bazı yanlışlar ve eksiklikler var.

Kimi zaman bu eksikliklere rağmen paketler dağıtımlarda başarılı olabilirken, bir çok zamanda başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Başarısız olan uygulama dağıtımlarında sonrasında analiz yaparak hatayı bulmaya çalışıyoruz. Bilmelisiniz ki bunun en büyük sebeplerinden biride Gereksinimler (Requiremets) in karşılanmamasından kaynaklanmaktadır. Nasıl bir uygulama veya yazılımları kurarken sistem gereksinimlerini göz önünde bulunduruyorsak hazırladığımız paketlerde de bunlara dikkat ederek dağıtım özelliklerinde de gereken düzenlemeleri yapıyor olmalıyız.

Artık Microsoft Visio 2016 dağıtımına başlayabiliriz.

Office uygulamalarını hazırlarken kullandığımız Office Customization Tool’ u burada da kullanıyor olacağız. Bunun için öncelikle OCT 2016 uygulamamızı indirerek kurulumunu yapıyor olmalıyız. Sonrasında Visio 2016 kurulum paketimizi kendi organizasyonumuza göre yapılandırıyor olmalıyız.

Bunun için artık sırasıyla neler yapmamız gerektiğini aşağıda görebilirsiniz.

Command Prompt içerisinden Visio 2016 paketimizin bulunduğu path içerine geldikten sonra Setup.exe /admin kotumuzu çalıştırıyoruz.

Setup.exe /admin komutunu çalıştırdığınızda karşınıza gelen Microsoft Office Customization Tool sihirbazı içerisinde yeni bir paket düzenlemesi yapacağımızdan dolayı Create a New seçeneğini seçerek işlemlerimize başlıyoruz.

Kurulum lokasyonu ve Organizasyonu İsmi’ ni belirtiyor olmalıyız. Kurulum lokasyonunda paket içerisinden okuduğu lokasyon bilgisi gelecektir. Lakin bunu değiştirebilirsiniz. Organizasyon isminizi belirtmeniz gerekmektedir.

Lisanslama ve Kullanıcı Arayüzü sekmesinde öncelikle lisanslama metodunu belirliyor olmalısınız ortamınıza göre… Lisans Anlaşması onaylama kutucuğunu işaretleyerek, Görüntüleme seviyesinde gereken ayarlamaları aşağıdaki gibi uygulamalsınız.

Kurulum Özelliklerini belirlediğimiz pencerede Add diyerek Özellik Adı SETUP_REBOOT / değer ‘ e de Never diyerek ekiyoruz. Bu işlemde kurulum sonrasında alacağı aksiyonu belirtiyoruz. Default olarak bu değer Config.xml’ e baktığınızda IfNeeded olarak gelirtilmiştir.

Kurulacak bileşenleri ayarladığımız pencerede istemediğiniz bir bileşen bulunuyorsa buradan kurulup kurulmamasını ayarlayabilirsiniz.

Bundan sonrasında ayarlama yapmanızı gerektirecek bir husus bulunmuyor. Artık Save As diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydetmemiz gerekiyor. Yaptığımız ayarlamaları Visio 2016 kurulum dosyalarımızın içerisindeki “updates” klasörü içerisine Custom_Settings.MSP olarak kaydettikden sonra sihirbazımızı kapatıyoruz.

Artık SCCM üzerinde uygulamamızı ekleyebiliriz.

SCCM konsolumuzda Software Library > Applications üzerinde sağ click yaparak Create Application diyoruz. Karşımıza gelen sihirbazda yapacağımız kurulum türünü ve kurulum dosyalarımızın bulunduğu lokasyonu belirtiyoruz. Burada Type Windows Installer seçilerek Visio 2016 kurulumun dosyalarımızın için’ de vispro.ww klasörü altında visproww.msi’ dosyasını seçerek devam ediyoruz.

Genel Bilgiler sekmesinde oluşturacağımız paketimize yönelik Uygulama versiyonu, Kim tarafından yayınlandığı, yönetimsel kategorisi, ismi vb. bilgilerimizi belirtiyoruz. Kurulum Davranış Tarzı “Install behavior” kısmında Install for system’ı seçerek devam edilmelidir.

Özet penceresinde oluşturmakta olduğumuz uygulamamıza ait uygulama lokasyonu, kategorisi vb. özet bilgileri bizlere sunacaktır. Artık uygulamamızın oluşturulmasını tamamlayarak devam ediyoruz.

Uygulamamızı oluşturduktan sonra üzerinde yapılması gereken bazı düzenlemeler var bunun için uygulamamızı seçtikten sonra Deployment Types içerisinde sağ click diyerek özellikler dememiz gerekiyor.

Özellikler penceresinde ilk olarak uygulamamızın eklerken belirtmiş olduğumuz lokasyonu Setup.exe dosyamızın bulunduğu konumu gösterecek şekilde tekrardan düzenlemelisiniz.

Açılan özellikler penceresi içerisinde Programs sekmesinde Installation Program kısmınıda bulunan MSI paketimizin yerine Setup.exe diyerek değiştirilmesi gerekmektedir. Başka bir parametre girmenize bir gerek yok.

Sonrasında Kullanıcı Deneyimi “User Experiance” sekmesine gelerek Kurulum Davranış Tarzını, Oturum Açma Gereksinimi olup olmadığını, Kurulum sırasında ki görünürlüğünü ayarlamalarımızı yapıyoruz.

Son olarak Gereksinimler “Requiremts” sekmesinde artık kurulumun yapıla bilmesi için gereken sistem gereksinim kurallarını oluşturuyorum. Bunun için Visio 2016 System Requiremets sayfasında sistem gereksinimlerini kontrol ederek oluşturuyoruz.

Burada ilk olarak en düşük RAM gereksinimi için Gereksinim kuralını ekliyoruz.

Category : Device

Condition : Total Physical Memory

Rule Type : Value

Operator: Greater than or equal to

Value (MB): 2048

Bir diğer önemli gereksinim olan kurulumun yapılacağı disk alanı üzerindeki kullanıcılabilir alanın belirtilmesi. Visio kurulum için 3GB’ lık bir boş alan istemektedir. Bunuda belirtdikten sonra Uygula diyerek yaptığım ayarları etkinleştiriyoruz.

Oluşturmuş olduğumuz paketimizi artık dağıtacağımız kullanıcılar ve boundary’ lerimizi hizmet veren Distribution Point’ imize dağıtıyoruz. Burada distribution point’ lere dağıtımını ayrı ayrı göstermiyorum. İlgili DP’ mizi belirdikten sonra devam ederek işlemimizi tamamlıyoruz.

Visio 2016 Uygulamamızı DP’ ye dağıttıktan sonra İçerik Durumunu Success olması gerekiyor. Böylelikle bu uygulamamızı başarılı birşekilde DP üzerine eklendiğini ve artık dağıtıma hazır olduğunu teyit ediyoruz.

Uygulamamız üzerine sağ click Deploy diyerek General sekmesinde dağıtacağımız Cihaz veya Kullanıcı Kümemizi belirtmemiz gerekiyor. Ben burada Kullanıcı bazlı olarak bütün kullanıcılarımın bulunduğu kümeyi seçiyoruz ve devam ediyoruz.

İçerik “Content” ssekmesinde uygulamamızın bulunduğu DP’ i belirterek veya birden fazla DP’ i üzerine dağıtıldıysa hangisinin bu içeriği sağlayacağını belirterek devam ediyoruz.

Dağıtım Ayarları “Deployment Settings” sekmesinde dağıtımın nasın yapılacağının belirtilmesi gerekmektedir. Aksiyon kısmında Install Yol olarakda Erişilebilir olarak belirtiyorum. Çünkü her kullanıcıya yüklenmesi doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bir diğer hususta uygulamayı kurmak isteyen kullanıcılarımı filtrelemek istiyorsak bunun için aşağıda bulunan “Kullanıcılar bu uygulamayı talep ederler ise yönetici onayı iste” kutucuğunu işaretleyerek devam ediyorum.

Bundan sonraki adımlara değinmiyorum. Bildiğinizi farz ederek.

Dağıtımı yaptığımız Visio 2016 kullanıcılarımızda bulunan Software Center üzerinde erişilebilir duruma gelir ve kurulumunu yapabilirler.

Dağıtımını yaptığımız Visio 2016 Uygulamamızın keşfedilmesini ve kurulumunun yapıldığını görmek için kurulumunu yaptığımız kullanıcı üzerindeki C:\Windows\CCM\Logs klasöründekn AppDiscovery.log ve AppEnforce.log işlem kayıt dosyalarına bakarak görebilirsiniz.

Uygulama Dağıtım Rehberi serisinde bulunan ilk uygulama dağıtımını Microsoft Visio 2016 için gerçekleştirmiş olduk. Bu seride bir çok uygulamanın dağıtımını, farklı dağıtım tipleri ile dağıtılmasını ve hazırlanışına değiniyor olacağım.

Ben burada bir çok uygulama dağıtımına değiniyor olacağım. Fakat sizlerden gelen uygulamalar bulunursada istemiş olduğunuz uygulamalarında dağıtımını hazırlıyor olacağım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com