SC Configuration Manager 2012 R2 Application Catalog Error “Cannot connect to the application server”

Merhabalar,

System Center Configuration Manager 2012 R2 ürünü üzerinden Application Catalog konfigürasyonu yaptınız ve istemcileriniz Browser üzerinden Application Catalog hizmetini kullanmak istediğinde “Cannot connect to the application server.” diye bir hata ile karşılaşabilirler.

İşte burada sizlere bu sorunu nasıl çözeceğinizi göstereceğim.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_1438_SCConfigura1.png

Bu hata ile karşılaştığınız da kontrol edilmesi gereken ilk nokta .NET Framework bileşenin alt bileşeni olan WCF Activation bileşeninin kurulmadığından kaynaklanmaktadır.

Herzamanki gibi loğlarımızı inceleyeceğiz. Burada daha ayrıntılı olarak görebiliriz hatanın kaynağını,

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_1438_SCConfigura2.png

Configuration Manager Trace log Tool’ umuzu kullanarak ServicePortalWebSite.log dosyamızı açıyoruz.

Microsoft.ConfigurationManager.SoftwareCatalog.Website.ApplicationViewService.GetApplicationValuesForProperty.  It was receiving an exception of “The remote server returned an error: (404) Not Found.”

Log dosyamızı kontrol ettiğimizde yukarıdaki gibi gördüğünüz gibi (404) Not Found hatası aldığınızı göreceksiniz. Bu hatayı gidermek için kurmanız gereken alt bileşenler WCF ActivationHTTP Activation ve Non-HTTP Activation bileşenleridir. Featurelar arasından yukarıda belirttiğim bileşenlerin kurulumlarını gerçekleştirdikten sonra register yapmanız gerekmektedir.

“%windir%\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319>aspnet_regiis.exe –iru”

“%windir%\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319\aspnet_regiis.exe –i –enable”

Belirttiğim iki register  komutunu Command Prompt üzerinde çalıştırabilirsiniz. Gereken bileşenleri ve gerekli register komutlarımızı çalıştırdıktan sonra IIS Servisini restart etmeniz yeterlidir. Client’ ımız üzerinden Application Catalog adresimize tekrardan erişim sağlıyalım.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_1438_SCConfigura3.png

Browser üzerinden Application Catalog sunucumuza tekrar bağlandığımızda bir hata ile karşılaşmadığımızı görebiliyoruz. Tekrardan log’ umuzu inceleyelim, log’ umuz üzerinde de bir hata olmadan bağlanan kullanıcımızın kim olduğunuda görebiliyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_1438_SCConfigura4.png

Kullanıcımız ile Application Catalog servisimize başarılı bir şekilde bağlanabildiğimizi de log’ umuz dan da kontrol ettik. Artık Application Catalog servisinizi clientlar için kullanıma açabilirsiniz.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com