SC Configuration Manager 2012 R2 Application Catalog is not installed. Error Code 125

Merhabalar,

System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde istemcilerimize uygulama dağıtımını Web Browser’ lar üzerinden de yapabilmekteyiz. Browserlar üzerinden uygulama dağıtımı yapabilmemiz için Application Catalog Web Service Point veApplication Catalog Website Point rollerinin kurulu olması gerekiyor.

Tabiki SCCM kurulumunda bu roller default olarak kurulu gelmemekte, kendiniz bu rollerin kurulumunu yapmalısınız.

Fakat kurulum sırasında Installation Failed. Error Code : 125 hatası alabilirsiniz. Bu hata ile karşılaştığınızda göreceksiniz ki GUI üzerinde kurulum yapılmış gibi görünse de çalışmıyor olacaktır. Bizim için önemli olan bir Configuration Manager Trace Log Tool aracılığı ile SMSAWEBSVCSetup.log dosyasını incelediğimizde göreceksiniz ki Error Code : 125 hatası alındığını, İşte bu hatanın nasıl giderileceğini göreceğiz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_0917_SCConfigura1.png

Log dosyamız üzerindede gördüğünüz gibi IIS Component ASP.NET is not installed. Please is installed. uyarısını veriyor. Bunun sebebi SCCM kurulumlarına başlamadan önce hazırlanan rollerin defaultda kurulum yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Bu gibi uygulamaların kurulumlarını yapmadan önce dökünmanları inceleyerek ve adım adım gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_0917_SCConfigura2.png

Yukarıdaki hata IIS üzerinde eksik alt bileşenlerden kaynaklanmaktadır. IIS kurulumunu yaptığınız Sunucunuzun İşletim Sistemi Server 2012 / R2 sürümü ise default kurulumunda ASP.NET 3.5 bileşeni kurulmamaktadır.

Bu alt bileşeni eklememiz gerekiyor, bunun için Add Roles and Features Wizard penceremizde Server Roles > Web Server (IIS) >Web Server > Application Development içerisinden ASP.NET 3.5 bileşenimizi seçiyoruz ve kurulumunu yapıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021114_0917_SCConfigura3.png

SC Configuration Manager 2012 R2 yünetim konsolumuzdan Application Catalog Web Service Point ve Application Catalog Website Point rollerimizin kurulumlarını gerçekleştirdik ve log dosyamızı kontrol ettiğimizde bir hata almadan kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com