SC Configuration Manager 2012 R2 Automatic Deployment Rules Kavramı ve Hazırlanması

Merhabalar,

Bu yazımızda System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde Automatic Deployment Rule kavramını inceleyeceğiz. Bir önceki yazımda sizlere Software Updatelerin gruplanarak istemcilere dağıtımının nasıl yapılacağını incelemiştik.

Tabiki istemcilere software update dağıtımında yaptığımız işlemlerin dezavtajları sistem yöneticileri için fazlaydı, System Center 2012 sürümü ile beraber tanıştığımız Automatic Deployment Rules bu dezavantajları, Sistem Yöneticileri için ortadan kaldırmış durumda artık… İşte bu yazımda Automatic Deployment Rule kavramını inceleyip kullanımını nasıl gerçekleştireceğimizi göreceğiz.

Automatic Deployment Rule ların kullanılma amacı güncelleştirme paketlerinin belirlenen kurallara göre toplanması, bu toplanan updatelerin paketler haline getirilerek belirtilen kümelere otomatik olarak dağıtılmasına olanak vermektedir.

Bende sizlere bu ADR oluşturma işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinize yönelik adımları ve konfigürasyonunu göstereceğim.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura1.png

ADR oluşturma sihirbazımız üzerinde General tabında ilk kısmında Name olarak oluşturulacak olan kuralımıza bir isim belirliyoruz. Büyük yapılarda bu adımlara dikkat edilmelidir, lakin bizlerin yönetimini gerçekleştirdiğimiz yapılarda isimleri düzenli ve planlı olarak belirtiyoruz. Sizlerin de buna dikkat etmenizi öneririm.

Template kısmında karşınıza iki adet kurulumla gelen default Defination Updates ve Patch Updates şablonları geliyor. Bu şablonları kullanabileceğiniz gibi kendi oluşturacağınız şablonlarıda kullanabilirsiniz.

Collection kısmında hazırlanacak olan güncelleme paketini hangi kümelere dağıtacağını belirlediğimiz kısımdır. Buradan sizlerde update paketinin hangi collection’ a gönderileceğini belirlemelisiniz.

Software Update Group kısmında belirlemeniz gereken bir diğer seçenek, kuralımız her çalıştığında yeni bir Software Update Group oluştursun mu yoksa var olan SUG içerisinemi kayıt oluştursun bu belirlenmelidir. Burada gerçekleşen asıl işlem oluşturulmuş paket içerine yeni gelen güncelleştirme olur ise var olanın içerisine eklenip eklenmiyeceğini belirtir.

Gereken ayarlamaları gerçekleştirdikden sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura2.png

Deployment Settings sekmesinde bulunan Wake-On-LAN özelliğini kullanabilirsiniz. Tabiki bunun için SCCM üzerinde gereken konfigürasyonu yapmış olmanız ve dağıtım işlemini gerçekleştirdiğiniz istemciler üzerinde bulunan NIC lerin destekliyor olması gerekiyor.

Detail Level kısmında dağıtım paketleri üzerinde gerçekleşen her işlem için bildirim almak isteyip istemediğiniz veya nelerde bildirim almak isterseniz belirtebilirsiniz. Ben dağıtım paketleri üzerinde oluşan her bildirimi almak istediğimden All messages diyorum.

License Agreement kısmında eskiden sorun yaşadığımız EULA artık sorunsuz bir şekilde lisasn sözleşme onaylarının otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi sağlandı.

Gereken ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura3.png

Software Updates sekmesinde artık belirlediğimiz istemci grubumuza dağıtılacak olan güncelleştirmelerimizin kriterlerini belirlediğimiz alandır. Burada yapılması gereken günecellemeleri özelliklerine göre filitreleyen doğru kriterleri belirlemek. Gereken filtrelemeyi ve kriterlerimizi belirledikden sonra bir diğer adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura4.png

Evalution Schedule sekmesi önemlidir. Bu sekme bazen karıştırılabiliyor, burada belirlenmesi gereken zamanlama Automatic Deployment kuralının çalışacağı zamandır. Burada belirleyebileceğiniz seçenekler bellidir. Otomatik olarak bu kuralı çalıştırmaya bilir, belirli zaman aralığında kuralı çalıştırtabilir veya her Software Update Point senkronizasyonu gerçekleştikten sonra bu kuralı çalıştırtabilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura5.png

Deployment Schedule istemcilere güncelleme paketlerinin dağıtılacağı zamanı belirlediğimiz kısımdır. Burada bulunan ayarlamaları bir önceki yazımızda belirtmiştim fakat kısaca bir daha bahsedeyim. Software Available time kısmında oluşturulan güncelleme paketinin nezaman erişilebilir olacağını belirlediğimiz kısımdır. Çalışma mantığı olarak keşfedilen güncellemeler toplanarak paket haline getirildikten sonra Distribution Pointler üzerine kopyalama süresi göz önünde bulundurulur ise iyi olur. Tavsiyem Specific time belirlenerek güncellemeler bulunduktan 1 saat sonrası için erişilebilir konuma getirirseniz uygun olacaktır.

Installation Deadline kısmında güncelleme paketlerinin istemciler tarafından keşfedildiğinde hemen yüklenebilmesi için As soon as possible seçeneğini işaretliyorum. Burada belirlediğini Deadline time güncelleme paketlerinin otomatik olarak yüklenebileceği son zamanı belirtir. Ben ayarlamalarımı yukarıdaki gibi gerçekleştirdim ve bir sonraki adıma geçiyorum artık.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura6.png

User Experience kısmında güncellemeler sırasında veya sonrasında alınacak veya alınmasını istemediğimiz aksiyonları belirlediğimiz kısımdır. Burada User Notifications kısmında alınacak olan bildirimleri belirliyoruz. Deadline behavior kısmında bir önceki yazımızda bahsettiğim gibi bu kısım önemli production ortamlarında bu pencere dikkat edilmesi gereken bir yerdir. Deadline zamanı gelen güncellemeler yükle ve eğer gerek duyarsa sistemi yeniden başlat gibi seçenekleri işaretlemelisiniz. Device restart behavior kısmında kritik sistemlere güncelleme yüklüyorsanız ve güncelleme geçişleri tamamlandıktan sonra yeniden başlamasını istemediğiniz sistem gruplarını işaretlemelisiniz.

Gereken ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura7.png

Alerts sekmesinde deadline süresini tamamlayan güncelleme paketlerinin belirtilen gün içerisinde, belirtilen ” % “değer çerçevesinde gerçekleşmez bir sorun oluşur ise alert oluşturması sağlanabilir veyahut SCOM ürünü ile entegre edilerek alertleri konfigüre edebilirsiniz. Ben yukarıdaki gibi ayar gerçekleştirdim ve bir sonraki adıma geçiyorum.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura8.png

Download Settings kısmında güncellemelerin yüklenebilmesi için gereken update dosylarının istemciler üzerinde nasıl bir yol izleyeceğini , network bandwidth kapasitesine göre davranış biçimini belirlediğimiz kısımdır. Burada belirlenmesi gereken alınacak olan aksiyonların network yapınıza göre düşünülerek belirlenmesidir.

Benim yapılandırmam yukarıdaki gibi dir, sizlerede download settings ayarlarınızı yukarıdaki gibi gerçekleştirebilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura9.png

Deployment Package sekmesinde önceden oluşturulmuş bir deployment package mevcutsa bunu belirtebileceğiniz gibi yeni bir dağıtım paketi de oluşturabilirsiniz. Ben yeni bir dağıtım paketi oluşturuyorum, bunun için oluşturduğum dağıtım paketime ilk önce bir isim ataması gerçekleştiriyorum. Sonrasında deployment package ımız için oluşturulacak olan güncellemelerin indirileceği folder’ ımızı belirtiyoruz. Alt kısımda bulunan Sending Priority (Dağıtım Önceliği) kısmında bu paketin dağıtım önceliğini belirliyoruz. Gereken ayarlamaları gerçekleştirdikden sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura10.png

Distribution Points sekmesinde güncelleme paketinizi barındıracağınız dağıtım noktamızı belirtiyoruz. Burada Add diyerek birden çok dağıtım noktasına da güncelleme paketinizi ekliyebilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura11.png

Download Location kısmında artık güncellemelerin nereden indirileceğini belirtmemiz gerekiyor. Karşımızda iki farklı seçenek mevcut, burada update paketlerini internet üzerinden indirmek istiyorsak ilk seçeneği seçmeliyiz. Fakat update paketleri farklı bir sunucu üzerinde indirildi ve oradan indirilmesini isterseniz aşağıdaki seçeneği seçerek bulunduğu sunucu ve path’ inin belirtmelisiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura12.png

Language Selection sekmesinde indirilecek olan güncelleme paketlerinin dil paketlerini belirtmemiz gerekmektedir. Güncelleme dağıtımını gerçekleştirdiğiniz collectionlar içerisinde bulunan istemcilerin farklı dil paketleri olabilir, bunun için ihtiyacınız olan dil paketlerini seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura13.png

Summary kısmında işlediğimiz bütün adımlar ve seçeneklere dair bir özet görüntü bizlere sunulmakta, hatırlarsanız General sekmesinde Template kısmında default olarak gelen iki farklı template vardı. Hazırladığınız bu pakete istinaden bir template oluşturabilirsiniz.

Yukarıda bulunan Save As Template diyerek şablonumuz kaydediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura14.png

Completion sekmesinde Automatic Deployment Rule’ umuzun başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz. Böylelikle sihirbazımızdan Close diyerek çıkış yapıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura15.png

Automatic Deployment Rules dashboard umuza geldiğimizde oluşturduğumuz kuralımızın buraya geldiğini görüyoruz. Çalışması gereken zaman geldiğinde çalışmasını beklemek yerine Run Now diyerek kuralımızı çalıştırıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030514_1508_SCConfigura16.png

Oluşturduğumuz ADR’ yi çalıştırdığımızda yapılan işlemleri “ruleengine.log” dosyasına bakarak görebilirsiniz.

Evet bu yazımda sizlere Automatic Deployment Rules kavramını açıklamaya ve örnek olması açısından bir ADR oluşturduk. Burada gerçekleştirilen işlemlerde kendi yapınıza göre olabildiğince ince noktaları göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Planlayarak bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde göreceksiniz ki büyük bir yük olan istemcilere güncelleme dağıtımı daha stabil ve performanslı olacaktır.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com