SC Configuration Manager 2012 R2 – Installing and Configuring Reporting Services Point

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere System Center Configuration Manager 2012 R2 üzerinde Reporting Service Point yapılandırmasını nasıl gerçekleştireceğinize değineceğim. SCCM organizasyon içerisinde yapılan bütün işlemleri raporlama yeteneğine sahiptir. Tabiki raporlama işlemleri sırasında arka planda çalışan SQL Server Reporting Sevice entegrasyonu gerçekleştirilir.

Bizde SQL Reporting Service ile Configuration Manager 2012 R2 entegrasyonumuzu gerçekleştireceğiz, böylelikle raporlama işlemlerinde performans ve yüksek erişilebilirlik sağlıyacak, kullanıcıların anlık raporlar oluşturması sağlanabilir, SQL Report Builder kullanarak custom raporlar hazırlayabilir vb… işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu entegrasyon sayesinde bir çok hazır rapor şablonları kullanımınıza sunulacaktır.

Reporting Service Point hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg712698.aspxadresinden faydalanabilirsiniz.

Artık yapılandırma işlemlerimize başlıyalım…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura1.png

İlk yapmamız gereken SQL Reporting Services Configuration Manager konsolumuz üzerinde kullanacağımız Raporlama Veritabanını ve Virtual Directory mizi yapılandıracağız.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura2.png

Database sekmesine geliyoruz ve burada Change Database diyoruz. Karşımıza gelen Report Server Database Configuration Wizard penceresinde yeni bir report server database oluşturacağız. Create a new report server database. Seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura3.png

Database Server adımında oluşturacağımız Report Database için oluşturulacak Database sunucumuza bağlantı kuracak user’ ımızı belirlediğimiz adımdır. Bu adımda SQL User kullanabileceğiniz gibi Windows Userda kullanabilirsiniz. Bu alanda gereken user’ ı belirledikden sonra devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura4.png

Database adımında oluşturacağımız Report Database’ imize bir isim veriyoruz. Language kısmında English (United States) olarak bırakmalısınız. Report Server Mode “Native” olmalıdır. Gereken işlemleri gerçekleştirdikden sonra devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura5.png

Credentials kısmında Report Server’ ımızın Report Database imiz ile bağlantı kurarken kullanacağı userımızı belirtmeliyiz. Gereken user’ ımızı tanımladıkdan sonra devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura6.png

Summary adımında yaptığımız konfigürasyonların özet görüntüsünü bizlere sunuyor. Artık Next diyerek yeni Report Database imizi ve yapılandırma işlemimizi tamamlıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura7.png

Report Database’ imizi başarılı bir şekilde oluşturduğumuzu görüyoruz. Artık Web Servicelerimizi yapılandırarak devam edeğiz. Finish diyerek sihirbazımı kapatıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura8.png

Web service imizi yapılandırmak için Web Service URL tabımızıa geliyoruz. Report Server Web Service Virtual Directory kısmında Virtual Directory mize bir isim veriyoruz. Report Server Web Service Site Identification kısmında Reporting Service’ imize bağlana bilmek için kullanacağımız URL leri tanımlayacağız.

Default olarak HTTP Protokolü tanımlı olarak geliyor, HTTPS kullanımı gerçekleştirecekseniz SSL Certificate üzezrinden gereken SSL’ i belirtdiğinizde otomatik olarak HTTPS URL oluşturalacaktır. Alt kısımdad oluşturulan Report Server Web Service URL lerini görebilirsiniz.

Gereken ayarlamaları gerçekleştirdikden sonra Report Manager URLs adımına geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura9.png

Report Manager URL sekmesine geliyoruz. Burada oluşturulacak olan Virtual Directory mizi belirliyoruz. Advanced kısmına gelerek bağlantı url lerimizi belirtmemiz gerekiyor. Default olarak HTTP protokolünü içeren bağlandı url’ imiz geliyor, fakat ben HTTPS Protokolünü içeren url imide ekliyorum.

SQL Server Reporting Services Configuration Manager konsolumuz üzerinde yapmamız gereken ayarlarımızı gerçekleştirdik. Artık SC Configuration Manager 2012 R2 üzerinde Reporting Services Point kurulum ve yapılandırma işlemlerimizi gerçekleştirmeye başlıyalım…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura10.png

SCCM 2012 R2 konsolumuz üzerinde Administration > Servers and Site System Roles üzerinden Reporting Services Point rolümüzü kuracağız. Dikkat etmeniz gereken bir husus eğer production ortamında kurulum gerçekleştiriyorsanız ki SQL Sunucumuz büyük ihtimalle farklı bir sunucu üzerinde barınmaktadır. Burada Reporting Services Point rolümüzü SQL Sunucumuz üzerinde gerçekleştirmeliyiz.

SQL Sunucumuz üzerinde Site System Roles Wizard’ ımız üzerinden Reporting Services Point rolümüzü işaretliyoruz ve devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura11.png

Reporting Services Point adımında ilk yapılması gereken Site Database Server‘ ımızı belirtmemiz gerekiyor. Bu sunucunuz üzerinde farklı Instance’ lar mevcut ise gereken Instance Name i de belirtmeniz gerekmektedir. Database Name kısmında SCCM veritabanımızı belirtdikden sonra doğrulama işlemini gerçekleştireceğiz bunun için Verify diyoruz.

Reporting Services Server Instance kısmında SQL Sunucumuz üzerinde bulunan Instance ımızı belirtiyoruz.

User Name kısmında SQL Server Reporting Services ile Configuration Manager Site Database arasında ileşimi sağlıyacak olan User’ ı belirtiyoruz. Bu işlemleri gerçekleştirdikden sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura12.png

Reporting Services Point rolümüzün başarılı bir şekilde yapılandırıldığını grebiliyoruz, artık Close diyerek sihirbazımızı kapatılıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura13.png

SCCM Konsolumuz üzerinde Monitoring > Reporting e geliyoruz. Gördüğünüz üzere bir çok rapor şablonu karşımıza geliyor.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/02/021614_1223_SCConfigura14.png

Web Browser üzerinden Reporting Service imize erişim sağlıyoruz, kategoriler halinde hazır raporlama şablonları bulunuyor. Burada bu şablonları düzenleyebilir, yeni özel şablonlar hazırlayabilir ve şablonların üzerinde subscriptionlar oluşturarak özel raporlamalar elde edebilirsiniz.

System Center Configuration Manager üzerinde güçlü özelliklerden biri olan Reporting Services ayrıntılı olarak ele alınmalıdır. Böylelikle göreceksinizki çok başarılı raporlamalar elde edebileceğinizi göreceksiniz.

Reporting Services üzerinde sizler için örnek olması amacı ile ayrıntılı bir çalıştırma gerçekleştirerek sizlerinde kullanımına yönelik bilgilenmeniz için bir kaynak daha paylaşacağım.

Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com