SC Configuration Manager 2012 R2 – Status Message Queries Uzerinde OSD Dagitim Monitorleme

Merhabalar,

Bu yazımda Status Message Queries kavramına değineceğim ve yeni bir durum mesaj sorgusu hazırlayacağım. Adından da anlaşıldığı üzere SCCM üzerinde yüklü gelen Durum Mesaj Sorguları olduğu gibi kendimizde farklı sorgular oluşturarak. Bu durum mesaj sorguları sayesinde kullanarak SCCM üzerinde ve istemciler üzerinde oluşan aktiviteleri belirdiğiniz zaman aralıklarında ayrıntılı olarak monitorleye bilmenize olanak sağlamaktadır.

Sizlere örnek olması amacı ile Status Message Queries üzerinde bir dağıtımını yaptığım bir OSD üzerinde gerçekleşen işlemleri monitörle ye bileceğimiz bir durum sorgusu oluşturacağım…

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura1.png

İlk önce bilmemiz gereken Deployment ID‘ miz dir. Bunun için Task Sequences kısmında sorgumuzu oluşturacağımız Task’ ımızı seçdikden sonra alt kısımda bulunan Deployment sekmesine geliyoruz. Burada dağıtımı yapılan OSDmize ait taskımızın nezaman, hangi kümeye dağıtımının yapıldığına dair bilgileri görebilirsiniz. Deployment ID burada default olarak görünür değildir. Görünür yapmak için bar üzerinde sağ click yaparak Deployment ID mizi de ekliyoruz. Artık sorgumuzu hazırlamak için gereken Dağıtım ID mizi öğrendik.

Status Message Query miz aşağıdaki gibi dir.

 

select

SMS_StatusMessage.*,

SMS_StatMsgInsStrings.*,

SMS_StatMsgAttributes.*,

SMS_StatMsgAttributes.AttributeTime

from SMS_StatusMessage

left join SMS_StatMsgInsStrings

on SMS_StatMsgInsStrings.RecordID = SMS_StatusMessage.RecordID

left join SMS_StatMsgAttributes

on SMS_StatMsgAttributes.RecordID = SMS_StatusMessage.RecordID

where SMS_StatMsgAttributes.AttributeID = 401 and SMS_StatMsgAttributes.AttributeValue = “ASL20006″ and SMS_StatMsgAttributes.AttributeTime >= ##PRM:SMS_StatMsgAttributes.AttributeTime## order by SMS_StatMsgAttributes.AttributeTime DESC

 

Artık Durum Sorgumuzu oluşturmaya başlıyalım…

 

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura2.png

Status Message Query oluşturmak için SCCM Management konsolumuz üzerinde Monitoring alrında bulunan System Status‘ e geliyoruz. Buradan Status Message Queries üzerinde sağ click yaparak Create Status Message Query diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura3.png

Karşımıza gelen Durum Mesaj Sorgusu hazırlama sihirbazımızda oluşturacağımız Status Message Querymiz için bir isim belirtiyoruz. Yukarıda veryiğim query’ i düzenleyerek import edebilirsiniz. Tabi ben burada yeniden oluşturacağım için Edit Query Statementdiyorum.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura4.png

Query Statement Properties penceresinde Criteria sekmesine geliyoruz. Burada ( * ) işaretine gelerek yeni bir kriter oluşturacağız. Karşımıza gelen Criterion Propersies penceresinde Select diyoruz ve gereken Attribute leri ekliyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura5.png

Belirtilmesi gereken nitelikleri ayarlıyoruz. Burada belirtilmesi gereken Attribute class : Status Message Properties, Alias as : No Alias, Attribute : Attribute ID olarak belirtiyor ve OK diyerek penceremizi kapatıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura6.png

Gereken Attributelarımızı ekledikden sonra Criterion Properties penceremiz geri geliyoruz. Burada Value kısmına 401 giriyoruz ve OK diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura7.png

Tekrardan yeni bir kriter oluşturacağız, bunun için tekrardan Criteria sekmesinden ( * ) diyerek oluşturacağımız kriterimiz için Select diyoruz ve Attribute class : Status Message Properties, Alias as : No Alias ve Attiribute : Attribute Value olarak kriterimizin barındıracağı nitelikleri belirtiyoruz. Sonrasında Criterion Properties penceresinde Value kısmına belirlediğimiz OSD’ miz üzerinde bulunan Deployment ID mizi giriyoruz ve OK diyerek kriterimizi tamamlıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura8.png

Son kriterimizi ekliyoruz. Son kriterimizde de Select Attribute penceremizde Attribute class : Status Message Properties, Alias as : No Alias ve Attribute : Attribute Time olarak niteliklerimizi belirliyoruz ve OK diyerek tamamlıyoruz. Criterion Propertiespenceremizde Criterion Type : Promted Value ve Operator : is greater than or equal to olarak belirtdikden sonra son kriterimizide tamamlıyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura9.png

Query Statement Properties penceremize geliyoruz ve Criteria sekmesine baktığımızda oluşturduğumuz üç kriteride görebiliyoruz. Sizlere yukarıda paylaştığım query oluşturduğumuz üç kriterin oluşturduğu query’ dir. Bunu görmek için Show Query Language diyebilirsiniz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura10.png

Query Statement Properties penceresinde artık General sekmesinde ( * ) diyoruz ve Result Properties penceresinde Sort kısmında Descending olarak ayarlıyoruz, OK diyerek penceremizi kapatıyoruz.

Status Message Query sihirbazımız da geri kalan başka bir adımımız yok. İlerleyerek devam ediyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura11.png

Completion sekmesinde Durum Mesaj Sorugumuzun başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz. Close diyerek artık sihirbazımızı kapatabiliriz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura12.png

Status Message Queries bölümümüze geldiğimizde oluşturduğumuz Durum Mesaj Sorgumuzun buraya geldiğini görebiliyoruz. Oluşturuduğumuz Status Message Query miz üzerinde sağ click yaparak Show Messages diyoruz.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura13.png

Durum Mesajlarını bize gösterecek olan Status Message Viewer’ ımız açılıyor. Burada iki farklı zamanlamada yazılan durum mesajlarını alabilirsiniz. İsterseniz hazır olarak 1 saat – 1 Yıl arasında aralıklarda monitör yapabileceğiniz gibi kendi belirlediğiniz tarih ve zaman aralığında da monitorleme gerçekleştirebilirsiniz.

Ben burada Specify date and time diyerek belirlediğim tarih ve zaman aralığında yapılan dağıtım işlemini monitorlüyorum.

http://www.asilmutlu.com/wp-content/uploads/2014/03/030714_0903_SCConfigura14.png

Status Message Viewer üzerinde monitörlememi gerçekleştiriyorum ve gerçekleştirdiğim OSD dağıtımında gerçekleşen bütün işlemleri görüyorum. Burada karşımıza gelen durum mesajlarının üzerinde double- click yaparak ayrıntılarınıda görebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Status Message Queries üzerinde durum mesaj sorguları hazırlayarak yapılan işlemleri nasıl monitörle ye bileceğimizi göstermeye çalıştım. Örnek olarak da sizler için istemcilere dağıtımını gerçekleştirdiğim OSD Monitorleme adımlarını paylaştım umarım sizlere faydalı olacaktır.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com