SC Configuration Manager Konsol Yavaşlığının Giderilmesi

Merhabalar,

Bu makalemde SCCM Konsol Yavaşlığındaki performansı nasıl düzelteceğinize dair bilgileri ve optimizasyonuna değiniyor olacağım. Bildiğiniz üzere SCCM performans optimizasyonunun en çok yapıldığı alan kullanılan SQL Sunucusu üzerinde gerçekleştiriliyor.

SCCM üzerinde Site Maintenance’ a baktığınızda yerleşik olarak gelen bir çok görev bulabiliyorsunuz. Tabi ki bunu ne kadar efektif kullanıyoruz orası tartışılır…

Yazılarını takip ettiğim Ola Hallengren’ in paylaştığı SQL Server Index and Statistics Maintenance makalesinde bulunan SQL Server Bakım Çözümünü kullanabilirsiniz.

Bakım Çözümü SQL Script’ ini yandaki link üzerinden indirebilirsiniz. Link: https://1drv.ms/u/s!AqX38h9dmceijQEjveVPHQmPu4Dz

İhtiyacınız olan Bakım Çözümü SQL script’ imizi indirdikten sonra kullanımını nasıl yapacağımızı inceleyebiliriz.

İndirdiğiniz SQL Script’ i çalıştırmadan önce düzenlemeniz gereken bir parametre bulunuyor. Bunun için bir text editörü üzerinde script’ imizi açarak ‘SET @BackupDirectory = N’C:\Backup’ satırını bularak burada default yedekleme dizinini değiştirebilirsiniz. Tabi ki seçenek size kalmıştır.

Gerekli değişikliği gerçekleştirdikten sonra SQL Server Management Studio’ yu çalıştırdıktan sonra Yeni Sorgu oluşturarak Bakım Çözümü script’ imiz ekliyoruz. Execute diyerek script’ imizi çalıştırıyoruz.

Script’ imizi çalıştırdıktan sonra SQL Server Agent içerisinde Jobs’ klasörünün içerisine baktığınız aşağıdaki gibi bir çok görevin oluştuğunu görebilirsiniz.

Bizi burada ilgilendiren IndexOptime-USER_DATABASES görevidir.

IndexOptimize_USER_DATABASES görevi üzerine sağ tıklarak Start Job at Step diyerek görevimizi çalıştırıyoruz.

İlgili görevimizi başarılı bir şekilde tamamladık.

Artık mevcut açıl olan SCCM sunucunuzu yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. Tabi ki IndexOptimize-USER_DATABASES göreviniz için bir zamanlama planlaması yapmanızı tavsiye ederim.

Önerim bu görevi haftalık olarak çalışması için planlama yapmanızdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com