SC Configuration Manager Site Server Yüksek Erişilebilirlik İçin Yapılandırma (Primary Site Server Passive Mode)

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager 1706 sürümü ile gelen Primary Site Passive Mode rolünü inceliyor olacağız. Günümüzde IT altyapılarında kullandığımız uygulama ve platformların yüksek erişilebilirlik mimarilerine ve senaryolarına uygun olarak kurulması ve High Availability teknolojisini desteklemesi önemlidir. Altyapımızda hizmet veren uygulama ve sistemlerin bu mimaride kurulabilmesi iş sürekliliğini sağlamak veya felaket anında sistemlerin işleyişinin devam ediyor olması işletmeler için kritik önem taşırlar.

System Center platformlarınında Yüksek Erişilebilirlik mimarisini sağlayabilmek IT operasyonel iş süreçleri içinde kritik önem arz eder. SCCM 1706 Current Branch sürümü ile gelen Primary Site Server Passive Mode rolü SCCM platformlarının yüksek erişilebilir olarak çalışma imkanı sunmaktadır. Bu rolün çalışma metoduna ve yapılandırma senaryolarına bakıldığında yüksek erişilebilirlik mimarisinde çalıştırabileceğinizi göreceksiniz.

Primary Site Server (Passive Mode)

Bu rol Aktif Primary Site Sunucusunun erişilebilir olmadığı durumlarda, sürüm yükseltmelerinin yapılacağı durumlarda ve felaket durumlarında iş akışını olabildiğince minimum kesintiye düşürerek çalışırlılığını devam ettirmek amacıyla ortamlarınızda yapılandırabilirsiniz. Tabikide bu rolün işleyişine dair bilmeniz gereken noktalar bulunmaktadır.

  • Bir Primary Site’ da Passive Mode’ da bekleyen sadece bir sunucu bulunabilir.
  • Passive Mode’ da bulunan sunucu Aktif Mode’ a çekmek için manuel tetiklemek gerekir.
  • Passive Mode’ da bekleyen sunucu Aktif olana kadar Site Veritabanına veri yazmaz.
  • Passive Mode’ da iken üzerinde sadece Site Server ve Site System rolleri buluna bilir.
  • Diğer Site rolleri Aktif Mode’ a alındığında kurulabilmektedir.
  • CAS ve Secondary Site’ lar üzerinde Passive Mode desteklenmez.
  • Aktif olan Primary Site Sunucu passive mode’ a alındığında Site System ve Site Server rolleri Yeni Aktif Primary Sunucusuna geçer. Passive Mode’ düşen eski Primary Site Sunucusu hale erişilebilir durumda ise diğer site sunucu rolleri bulunduğu site sunucusu üzerinden devam eder.
  • Primary Site Server Passive Mode sunucusu aynı etki alanında bulunmalıdır.
  • On-Premise veya Azure üzerinde kurulabilir.

Tavsiye Edilen Yapılandırma

Primary Site Server Passive Mode yapılandırmasına geçmeden önce bu rol hakkında bilmeniz gerekenlere https://docs.microsoft.com/tr-tr/sccm/core/get-started/capabilities-in-technical-preview-1706 adresinden incelemenizi tavsiye ederim.

Yapılandırmaya geçmeden önce Yüksek Erişilebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla kendi yapılandırma metodumu sizlere aktarmamda fayda var. SCCM veritabanınızın bulunduğu SQL Sunucu platformlarının Always-On mimarisinde çalışması önemlidir. Bu rolün yapılandırılmasından önce CM veritabanını Always-On olarak yapılandırmış olmalısınız.

Primary Site Server’ ınızın kurulum sürecinde kurmuş olduğunuz Internet Informatin Service, Windows Deployment Service, Windows 10 Assessment and Deployment Toolkit, BITS ve Remote Diffrential Compression kurulumlarını Passive Mode’ da olacak sunucunuz üzerinde kurmanız önemlidir.

Passive Mode Kurulum Mimarisini aşağıda görebilirsiniz.

Gelen Kutusu İşleme

iş parçacığı bileşenleri site içindeki diğer bileşenlerden dosyaları almak için gelen kutuları bilin olarak bilinen klasörleri kullanır. Bir bileşen, gelen kutusunda bir dosya bırakarak yapılacak işi başka bir bileşene bilgilendirme sağlar. Birçok bileşen artık doğrudan diğer bileşenlerin gelen kutularına yazmaz. Bunun yerine, bu bileşenler doğrudan veritabanı üzerinde değişiklikleri uygular. Gelen Kutusu İşleme (İnbox Processing) ye yönelik ayrıntılı bilgiyi ilerleyen makelerimde bahsedeceğim fakat iş akış şemasını aşağıda paylaşıyorum.

Gereken Security Ayarlarınızı Primary Site Server Passive Mode sunucusu üzerindede uygulamalısınız. Sonrasında bu rolün kurulumunu yapabilirsiniz.

Öncelikle CM Veritabanını Always-On High Availability yapısına almalısınız.

Adsi Edit üzerinden oluşturmuş olduğumuz System Management Container’ ı üzerinde Security kısmında Passive Mode olarak yapılandıracağımız sunucumuzu ekleyerek Full Yetki verilmesi gerekir.

Sonrasında yukarıda bahsettiğim Rol / Özellikler ve Yazılımların kurulumunu yaptıktan sonra artık Primary Site Server Passive Mode sunucumuzu yapılandırma ya başlayabiliriz.

SCCM Yönetim Konsolu üzerinden Administration > Site Configuration > Sites kısmına gelinerek yukarıda bulunan yönetim ribon’ u üzerinden Create Site System Server diyerek sihirbazımızı çalıştırıyoruz. Açılan sihirbaz üzerinde Name kısmında Browse diyerek Passive Mode’ da bulunan sunucumuzu göstermemiz gerekmektedir. Site Code kısmından ilgili site code’ umuzu belirtebiliriz. Site System Installation Account kısmında kurulumu yetkili olan servis hesabınızı belirtmeniz veya Login olduğunuz hesap bu kuruluma yetkili bir kullanıcı hesabı ise değişiklik yapmadan devam edebilirsiniz.

System Role Selection adımında Primary Site Server (Passive) rolünü seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Description kısmına baktığınızda bu rolün Primary Site Sunucunuzun bir kopyasını oluşturarak Content Library’ i senkronize ederek Fault Tolerance sağlıyacağını belirtmektedir.

Completion adımında artık kurulumunu başlattığımız Primary Site Server Passive Mode rolümüzün başarılı olarak kurulmaya başlandığını görebiliriz. Sihirbazımızı kapatıyoruz.

Site’ ımızı seçtikten sonra Nodes sekmesine geldiğimizde ilk olarak Installing olarak gözükür. Bu rolün kurulumu ve sonrasında senkronizasyon tamamlanana kadar devam eder. Kurulum başarılı bir şekilde tamamlanıp Content Library’ nin senkronizasyonu tamamlandıktan sonra Status’ de OK olarak gözükür.

Nodes sekmesine geldiğimizde Passive Mode’ da bulunan Primary Site Sunucumuz üzerine sağ tıklayarak Promote to active diyerek Pasif olan site sunucumuzu Aktif hale getiriyoruz.

Açılan Pop-Up’ da Passive Mode bulunan sunucumuzun aktif moda çekileceğini belirtiyor. Yes diyerek geçişi başlatıyoruz.

Nodes’ larımıza baktığımızda Passive Mode’ da bulunan Primary Site Sunucumuzun başarılı bir şekilde aktif moda geçtiğini görebiliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com