SC Configuration Manager – Site System Server Kaldırma Problemi

Merhabalar,

System Center Configuration Manager platformları üzerinde bazı istenmeyen ve herhangi bir durumdan dolayı ortamda olmayan veya kaldırılmak istenen Site System sunucular bulunabiliyor. Bu Site System sunucuların kaldırılması için internet üzerinde farklı farklı metot veya yönetemler bulunuyor.

Fakat bu yöntemleri uyguladığınızda da ortamdan kaldırılamayabiliyor. Technet forumlarına bu durum hakkında biraz göz atıldığınızda zamanında açılan caselerin halen aktif olarak durduğu veya tam anlamıyla bir çözüm metodunun belirtilmediği görülmektedir.

Aşağıda görüldüğü üzere zamanında kurulmuş fakat herhangi bir sebepden dolayı silmek istediğimiz Site System Sunucumuzu sağ click Delete dediğimizde aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyoruz.

Bu soruna yönelik internet üzerinden araştırma yaparsanız Registry üzerinden “Deinstallation Start Time” parametresini edilyerek SMS_SITE_COMPONENT_MANAGER servisini restart edin sonrasında bu işlemi yapabileceğiniz belirtiliyor…

Fakat belirtilen bu işlemi gerçekleştirdiğinizde sonuç %99 oranında aynı kalıyor ve siz Site System sunucunuzu kaldıramıyorsunuz.

Tabi burada sizlere aktaracağım çözüm ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Lakin bilinmelidir ki bu işlemleri SCCM’ in SQL Veritabanı üzerinde gerçekleştiriyor olacağız. Bunun için işlemlere başlamadan önce mutlaka veritabanınızın bir yedeğini almış olmanızda büyük fayda var.

Sizlere gereken SQL sorgusunu iletmeden önce Registry ayarları üzerinde bir işlem yapmanıza gerek olmadığını belirtmeliyim.

Site System sunucularının ortamdan kaldırılması önemli bir işlemdir. Çünkü Site System sunucuları istemcilere sccm fonksiyonları sağlayan sunuculardır. Bu yüzden kaldırılacak olan sunucunun işlevselliğini yitirdiğine dair doğru karar verilmelidir.

İşlem gerçekleştireceğimiz SCCM Veritabanı’ nızın bir yedeğini aldıktan sonra SQL Management Studio üzerinden SCCM veritabanı üzerinde yeni bir sorgu sayfası açarak aşağıdaki parametreleri çalıştırılmalıdır.

SQL Parametresi

2223-2

use CM_<site Code>
declare @ServerName varchar(15)
set @ServerName='<kald ırılacak Olan Site System Sunucu Adı>'

delete from statusmessages where machinename=@ServerName
delete from Summarizer_Components where MachineName like '%'+@ServerName+'%'
delete from summarizer_sitesystem where sitesystem like '%'+@ServerName+'%'
delete from statusmessageinsstrs where insstrvalue like '%'+@ServerName+'%'
delete from sysreslist where servername=@ServerName
delete from sc_sysresuse where nalpath like '%'+@ServerName+'%'</kald></site>

Belirtilen parametreleri çalıştırdıktan sonra SQL Sunucunuzu ve SCCM sunucunuzu yeniden başlatmanızda fayda var.

SCCM Yönetim Konsolu üzerini tekrardan kontrol ettiğiniz kaldırmak istenilen Site System Server’ ımızın temizlendiğini görebilirsiniz.

Son bir bilgilendirme yukarıda belirtilen SQL Parametresi System Center Configuration Manager 2007′ den günümüzde sunulmuş olan en son sürüme kadar geçerlidir.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com