SCCM 1702 – Hazırlanılan Uygulamaların Production’ a Dağıtımdan Önce Simülasyon Dağıtımın Yapılması – Simulate Aplication Deployment

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager üzerinde oluşturulan paketlerin veya uygulamaların production ortamlarına dağıtlmadan önce Dağıtımın Simülasyonunu gerçekleştiriyor olacağız. Bu özellik çok aktif olarak kullanılmıyor olsada aslında çok kullanışlı ve hazırlanılan uygulama veya paketlerin dağıtılmasını gerçekleştirmeden önce dağıtımın simüle edilmesi uygun bir yaklaşımdır.

SCCM’ in Dağıtımı Simüle etme özelliği hazırlanılan uygulama ve paketleri kullanıcı veya bilgisayarlara dağıtmadan önce başarılı bir şekilde kurulup veya kaldırılabilirliliğini simüle ederek kontrol eder. Böylelikle hazırlanan uygulamaların kontrolü yapılmış olur.

Simule edilmiş dağıtımlar oluşturulan paket veya uygulamalarde gereksinimler ve koşullar bulunuyor ise bunlarıda işleyerek tam bir çözüm sunar.

Hazırlanmış olan uygulama kullanıcı veya bilgisayarlara dağıtılmadan önce Simulate Deployment denilerek simulasyon sihirbazı açılacaktır.

Açılan Simulasyon Uygulama Dağıtım Sihirbazında simule edilecek olan uygulamayı kullanıcı veya bilgisayar bazlı olarak simule etmek isteniyor ise Collection kısmında Browse diyerek kullanıcı veya bilgisayar bazlı olarak ilgili collectionlar belirtilmelidir.

Action kısmında simule edilecek olan uygulamanın Kurulum mu yoksa Kaldırılımasını mı simule edilecek olan aksiyon belirtilmelidir.

Complation sekmesinde uygulama dağıtım simulasyonunun başarılı bir şekilde başlatıldığına dair detay bilgileri görülebilmektedir. Bundan sonra Close diyerek sihirbaz kapatılabilir.

Hazırlanılan uygulama için gerçekleştirilen Dağıtımın Simule edilmesi izleyebilirsiniz. Bunun için Monitoring’ de Deployments’ a geldiğinizde dashboard üzerinden simule ettiğiniz uygulamayı görebilirsiniz.

Burada simule edilen uygulamaya gelindiğinde Deployment Type’ a bakıldığında Başarı Olan, Başarısız Olan, İşlemde olan simülasyonları görebilirsiniz.

Daha aytıntılı görülmek istenirse Monitoring > Deploymenst > Simule Edilen Uygulama üzerinde sağ click yapılarak View Status diyerek mevcut duruma ait bilgilendirmeyi kullanıcı ve bilgisayar bazında ayrıntılı olarak görülebilmektedir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com