SCCM 1702 – İstemciler Üzerinde Bulunan Uygulamaların veya Yazılımların SCCM İle Kaldırılması

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager ile istemci veya sunucu sistemlerin üzerinde bulunan uygulamaların SCCM aracılığıyla gizli olarak veya Software Center üzerinden nasıl kaldıra bileceğinize değiniyor olacağım.

İstemciler veya sunucular üzerinde bulunan herhangi bir uygulamayı veya yazılımı SCCM üzerinden toplu olarak kaldırabilirsiniz. Bunun için bir paket ve script hazırlayarak istemciler üzerinde gizli veya software center aracılığı ile uygulamaların kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce oluşturacağımız paket içinde bulunacak olan script’ e bazı bilgileri sizler ile paylaşmakta fayda var.

Hazırlayacağımız script’ de WMIC – Windows Management Instrumentation Command-line parametrelerini kullanıyor olacağız. Wmic istemclileri yönetmek için WMI’dan yararlanmanıza olanak vermek amacıyla, Windows Yönetim Araçları’na (WMI) yönelik, basit bir komut satırı arabirimi sağlar. WMIC, varolan kabuklar ve hizmet programı komutlarıyla birlikte çalışır ve komut dosyaları veya diğer yönetime dayalı uygulamalar yoluyla kolayca genişletilebilir.

WMIC hakkında ayrıntılı açıklamaya link üzerinden erişebilirsiniz. “ https://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb742610.aspx

WMIC kullanımı için Command Prompt üzerinden wmic yasmak yeterli olacaktır. WMIC ile kullanabileceğiniz parametreleri görebilmek için /? Parametresini çalıştırarak aşağıdaki gibi kullabilecek olan parametrelere ulaşabilirsiniz.

Dağıtımını yaptığımız yazılım veya uygulamaları SCCM üzerinden hazırlarken kurulum parametrelerini belirtdiğimiz gibi kaldırma parametrelerinide belirtebiliyoruz. Fakat gördüğüm bir çok müşteride uygulamalara yönelik kurulum parametreleri hazırlanırken kaldırma parametreleri hazırlanmıyor veya SCCM ile dağıtmadığınız veya toplu olarak mevcut bir uygulama kaldırılmak istendiğinde bunu bir çok kişi manuel olarak yapmaktadır.

İşte burada bu işlemi tamamen manuel bir operasyondan çıkartarak hazırlayacağımız bir paket ile yapıyor olacağız.

Paketimizi oluşturmaya başlamadan önce kaldırılmasını yapacağımız uygulamanın tam ürün adını öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için bir istemcinin üzerinde Command Prompt üzerinden wmic product get name komutunu çalıştırarak uygulamanın tam ismini öğreniyoruz.

Bu yazımda kaldırılmasını yapacağımız uygulamamız 7-Zip uygulaması olacaktır ve bu ürüne ait ürün ismini tam olarak almanız gerekmektedir.

Paketimizin içerisinde bulunacak olan script’ imiz aşağıdaki gibi olacaktır.

Wmic product where name=”7-Zip 16.04 (x64 edition)” call uninstall /nointeractive parametreleri ile SoftUninstall.cmd olarak batch file’ ımızı hazırlıyoruz.

Burada /nointeractive parametresi kullanmamızın sebebi uygulama kaldırmak istediğimizde Onay mekanizmasının çalışmasını istemiyor olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Aksi taktirde komut çalıştırıldığında “ Kaldırmayı Onaylıyormusunuz “ diye soracaktır ve bu bizim amacımıza uymayacaktır.

Batch dosyamızı hazırladıktan sonra artık paketimizi oluşturabiliriz. Bunun için Software Library altından Packages üzerinde sağ click yaparak Create Package diyerek Paket oluşturma sihirbazımızı başlatıyoruz.

Sihirbazımız üzerin oluşturacağımız paketimize ait İsim, Açıklama, Versiyon, Dil, Üretici ve hazırladığımız batch file’ ımızın lokasyonunu belirtdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Program Türü adımında Standard program seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Standard Program adımında spesifik bazı ayarlamalarının belirtilmesi gerekmektedir. Program ismini tanımladıktan sonra Command Line kısmı önemlidir. Hazırladığımız batch file’ ın nasıl çalıştırılacağını belirtmek zorundayız.

Command Prompt üzerinden çalıştırılması gerektiğinden dolayı “CMD /C Batchfilename.cmd” olarak belirtiyoruz. Run kısmında çalışma modunun belirlenmesi gerekmektedir ki bu kısım sizin tercihinize kalmıştır. Program can run bölümünde hangi koşulda çalışacağı belirtilmelidir.

Gereken yapılandırmayı gerçekleştirdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Requirements adımında bu paketin çalışması gereken işletim sistemlerini belirtiyorum. Bu adımda paketin çalışmaya başlamasından önce çalıştırılması gereken başka bir paket varsa veya çalışması için gereken bir platform veyahut belirli bir disk kapasitesine sahip olması gibi gereklilikler var ise belirtebilirsiniz.

Ben x64 mimarisine sahip olan bir uygulamayı kaldıracağımdan dolayı paketimizin çalışacağı platformları belirterek devam ediyorum

Paketimizin hazırlanmasını tamamladıktan sonra herzamanki gibi istemcilerimize bu paketi dağıtmadan önce Distribution Point’ lerimize bu paketi göndermemiz gerekmektedir. Bunun için paketimiz üzerine sağ click dedikten sonra Distribute Content diyerek ilgili DP’ lere paketimizi gönderiyoruz.

DP’ lere paketimizi gönderdikten sonra artık paketimizi toplu olarak 7-Zip uygulamamızı kaldırmak istediğimiz istemcilerimize dağıtacağız. Dağıtım sihirbazımızdan Software kısmında hazırladığımız paketimizi ve Collection kısmındanda paketin dağıtılacağı istemci kümemizi belirtdikten sonra devam ediyoruz.

Deployment Settings adımında dağıtacağımız paketimizin kurulum için erişilebilirmi veya gereklimi olduğunu Purpose kısmından belirtmek gerekir. Ben burada Available olarak bırakıyorumki Software Center üzerinden kendim kurulmasını sağlıyacağım.

Fakat siz istemciler üzerinde bu paketin kurulmasının gerekliliğini belirtebilirsiniz.

Bundan sonraki adımların bilindiğini düşünerek devam geçiyorum. İstemcimizin üzerinde Software Center’ a baktımızda hazırladığımız paketimizin geldiğini göreceksiniz artık Install diyerek 7-Zip uygulamamızın kaldırılmasını sağlayabiliriz. Eğer Deployment Settings kısmında Require olarak belirtseydik otomatik olarak çalışacak ve uygulamayı kaldırmış olacaktı.

Örnek olması amacı ile ben erişilebilir olarak gerçekleştirdim.

Böylelikle istemciler üzerinde bulunan herhangi bir uygulamayı SCCM üzerinden toplu olarak kaldırabilme imkanına sahipsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com