SCCM 1702 User / Device Collection’ ların Doğru Tasarlanması ve Membership Query

Merhabalar,

Bu yazıda System Center Configuration Manager 1702 Current Branch üzerinde User Discovery metodu ile Query’ ler aracılığı ile berlirtilen attributelara göre kullancıları ilgili collectionlara üye edilmesine değineceğim.

System Center ailesinin en çok kullanılan ürünlerinin başında gelen System Center Configuration Manager’ da yapılandırma adımlarının başında gelen ilgili Device ve User Collectionların oluşturulması ve keşfedilen kullanıcıların belirlenen collection’ lara taşınıyor olması önemlidir.

Çünkü kullanıcı bazlı olarak dağıtılan uygulamalar veya kurallar oluşturulan user collectionların hiyerarşine göre doğru çalışacaktır ki bu collectionlar doğru kullanıcıları içerisinde barındırıyor olmalıdır.

Çok uluslu veya birden fazla lokasyona sahip olan şirketlerin kullanıcı veya cihaz collection’ larının doğru dizayn edilmesi hem yönetim açısından hemde uygulama, güncelleme vb paketlerin doğru dağıtılabilmesi açısından önemlidir.

Düşünüldüğünde oluşturulması gereken hiyerarşi aşağıdaki örnekde anlatılan mimaride olmalıdır.

Örnek: Çok uluslu ve çok lokasyonlu olan MUTLU Şirketi Active Directory mimarisininde Türkiyede Merkez Ofisini TR Organization Unit’ I içerisinde Users OU’ su içerisinde Türkiyede bulunan bütün il ve Ofislerinde çalışan kullanıcılarını barındırmaktadır. SCCM üzerinde bu kullanıcıları Office Attribute’ larına göre oluşturulan User Collection’ larına üye olması gerekmektedir ki oluşturulan hiyerarşiye göre bu kullanıcıların bulunması gereken collection’ larda bulunması sağlanacaktır.

Defauly olarak Office Attribute’ u discovery methodunda gelmemektedir. Bunun için Active Directory User Discovery metodunda Özellikler içerisinde Active Directory Attributes içerisinde Available attributes’ dan physicalDeliveryOfficeName attribute’ u eklenmelidir.

İlgili attribute discovery metodumuza eklendikten sonra keşfedilen kullanıcılarımızdan birine baktığımızda physicalDeliveryOfficeName de ilgili kullanıcımızın ofis bilgisininde geldiği görülmektedir.

User Collectionlar oluşturulurken bir Main User Collection oluşturularak bu collection üzerine istenilen ofislerde bulunan kullanıcılar üye edilir. Bunun için oluşturulacak olan Membership Query aşağıdaki gibi olmalıdır. Aşağıda görülen Criterion Type : List of values seçilmelidir. Where kısmında Attribute Class : User Resource, Attribute : physicalDeliveryOfficeName olarak seçilmelidir.

Operator : is in olaraak ayarlanır ve Value to add kısmında kullanıcılarda belirtilmiş olan ofis bilgileri belirtilerek Add denilmelidir. Eklenilen office attribute bilgilerei Value to match kısmına taşındıktan sonra belirtilen bu office bilgilerine sahip olan kullanıcılar oluşturulan Main User Collection’ ına üye olacaktır.

Hazırlanan membership query’ nin WQL dilindeki çıktısı aşağıdaki gibidir. Aşağıda belirtilen query kullanılarakda otomatik olarak da membership query’ I oluşturabilirsiniz.

select SMS_R_User.ResourceId, SMS_R_User.ResourceType, SMS_R_User.Name, SMS_R_User.UniqueUserName, SMS_R_User.WindowsNTDomain from SMS_R_User where SMS_R_User.physicalDeliveryOfficeName in (“Adana Bolge”,”Antalya Bolge”,”Diyarbakir Bolge”,”Izmir Bolge”,”Maltepe”,”Sekerpinar”,”Ankara Bolge”,”Bandirma Bolge”,”Bagdat Showroom”,”Gaziantep Bolge”,”Kayseri Bolge”,”Kucukyali Showroom”,”Luleburgaz Bolge”,”Marmaris Bolge”,”Sekerpinar”,”Trabzon Bolge”)

2 Comments

  1. lokman

    sistem center configuraiton manager ı ne zamandan beri sistemimize kurmaya çalışıyordum çeşitli siteler ve dökümanları inceledim ama hiç birinde tam olarak istediğim bilgilere erişememiştim. Hazırlamış olduğunuz dökümanlar sayesinde sisteme düzgün bir şekilde adapte edebildim. Ama bir yerde takıldım bazı kullanıcılara client ı kuramıyorum ne otomatik ne de manuel kurulum gerçekleştirebiliyorum problem ne olabilir.

    Elinize, emeğinize sağlık.

  2. Asil MUTLU (Post author)

    Merhabalar,

    ccm.log dosyasının çıktısını paylaşırsanız yardımcı olabilirim. Ama genellikle WMI problemlerinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com