SCCM 1706 Üzerine Mevcut Azure Web Uygulamalarının Eklenmesi ve Yeni Web Uygulamalarının Oluşturulması

rMerhabalar,

Bu yazımızda Azure Web App oluşturulumu veya mevcut Web App’ların SCCM ve Azure üzerinde kullanımını inceliyor olacağız. Burada SCCM ile Azure platform’ unu entegre olarak çalıştıracaksanız burada aktaracaklarımı takip ediyor olmanız önemlidir.

Bir önceki Makalemde SCCM ile Azure AD’ nin Keşfedilmesi ve Internet Istemcilerinin Yönetim Kolaylığı makalesinde aktarmamış olduğum konuları bu yazımda aktarıyor olacağım.

Azure Web App Oluşturulması

Azure Services sihirbazında App sekmesinde Web App kısmında Browse dediğinizde karşınıza gelen Server App penceresinde Create diyerek başlamanız gerekmektedir.

  • Application Name : Bu kısımda oluşturacağınız uygulamanız için açıklayıcı bir isim tanımlaması yapmalısınız.
  • Home Page URL : Oluşturacağınız uygulamaya erişim ve oturum açabilmek için URL bilgisini girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda herhangi bir url giremezsiniz Azure servisinizde bulunan uygulama URL’ i olmak zorundadır.
  • App ID URL : Home Page URL’ de belirtdiğiniz URL belirtilmelidir.
  • Secret Key Validity period : Uygulamanıza erişimde oluşturulan Secret Key’ in nekadar süre geçerli olacağını belirtmelisinizdir. Bu ayar maksimum 2 yıl olarak belirlenebilmektedir.
  • Azure AD Admin Account : Azure AD üzerine erişimde oturum açmak için kullanılan yetkili kullanıcı bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu web uygulaması oluşturmak için yetkili bir kullanıcı hesabı olması gerekmektedir.

OK diyerek Azure üzerinde web uygulamanızı oluşturmuş olursunuz. Kontrol etmek amacıyla Azure Active Directory > Applications’ ı kontrol ederseniz uygulamanızın oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Mevcut Bir Web Uygulamasının Kullanılması

Burada aktaracağım Azure üzerinde manuel olarak oluşturduğunuz web uygulamalarınız varsa ve SCCM ile entegre edilerek kullanacaksanız uygulamanız gerekmektedir.

Server App penceresinde Browse > Import diyerek alanları doldurmanız gerekmektedir. Bunun için;

Açılan Import Apps sihirbazındaki alanları doldurmanız gerekektedir. Aşağıda bu alanları nasıl doldurmanız gerektiğine dair ve bu bilgileri nereden temin edebileceğinize dair bilgileri bulabilirsiniz.

Azure AD Tenant Name : Bu alanda girmeniz gereken Azure AD Tenant ismi için klasik Azure Potalınıza bağlanarak Azure Active Directory bölümünden Domain Names kısmından kendi AD Tenant name’ inize erişebilirsiniz.

Azure Tenant ID : Azure Tenant’ ınızın ID’ sini öğrenmek için Klasik Azure Portalınız üzerinden Azure Axtive Directory > Properties’ e geldiğinizde sağ tarafta bulunan Directory ID’ nize erişebilirsiniz.

Application Name : Uygulama isminize erişim için Azure Active Directory altında Applications’ a geldiğinizde ilgili web uygulamanız da Properties’ e bakarsanız App ID, App Name’ i görebilirsiniz.

Client ID : Uygulama istemci kimliğidir. Azure Active Directory > Application Seçeneklerinden Client ID’ yi alabilirsiniz.

Secret Key : Uygulama oluşturulurken oluşturulan bir anahtardır. Bu oluşturulan anahtarı kaydetmediyseniz onu tekrarda kurtarmanın bir ylu yoktur. Bunun için yeniden oluşturmanız gerekmektedir.

Secret Key Expiry : Oluşturulan anahtarın geçerlilik süresini göstermektedir. Bu bilgiyide Azure Active Directory > Applications kısmından alabilirsiniz.

App ID URL : Uygulama Kimlik URL bilgisidir. Uygulama oluşturulurken tanımlanan Home Page URL ve Oturum Açma URL bilgisidir. Bu bilgiyide Azure Active Directory > Applications seçeneklerinden alabilirsiniz.

Azure Portalınız üzerinden aldığınız bilgileri Import Apps sihirbazına girdiğinizde bu form online olarak çalıştığından doğrulama yapacaktır. Doldurduğunuz alanlarda bir eksiklik veya yanlışlık var ise OK butonu aktif olmayacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com