SCCM 2012 R2 Üzerinde Dağıtımda bulunan Applicationların PowerShell Uzerinden Kaldırılması

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere System Center Configuration 2012 / SP1 / R2 sürümleri üzerinde kullanabileceğiniz, dağıtımını yaptığınız applicationları PowerShell üzerinden silebileceğiniz hazırladığım bir script’i paylaşıyorum ve nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

PowerShell Scirpt İndir

Hazırladığım bu script’i Technet üzerinden veya OneDrive üzerinden download edebilirsiniz.

Hazırladığım bu Script’ i inceleyecek olursanız çalışma mantığı belirttiğiniz Application Name’ i kontrol ederek bu Application Name sahip olan uygulamanın SMS_ApplicationAssignment sınıfını kontrol ederek bu uygulamaya ait olan WMI nesnelerini kaldıracaktır. Bu script’ i kullanırken bilmeniz gereken sileceğiniz dağıtımda olan yazılımın ApplicationName’ ini bilmeniz gerekir.

Artık oluşturduğumuz UygulamaDagitim-Sil.ps1 script’ imizi nasıl kullanabileceğinizi uygulamalı olarak anlatmaya başlıyalım…

Amaç : Bu script’i neden kullaniyim ? Bana ne faydası olucak ? diye bilirsiniz. Şöyle açıklıyim sizlere büyük bir yapınız var, bir çok farklı User Collection ve Device Collection lara sahipsiniz. Bir uygulamanızı bir çok device collection / user collection’ a dağıttınız hangi kümelere dağıttığınızı hatırlamıyorsunuz ve artık dağıtımını durdurmak istediğiniz bu yazılımı SCCM konsolu üzerinden silmek biraz zaman alabilir. İşte bu script’ i kullanarak sadece Application Name’ ini vererek bütün Device ve User Collectionlar üzerindeki dağıtımını kaldırabilirsiz. Sadece Application Name’ i belirtmeniz yeterli olacaktır…

Software Library’ ye geliyorum. Burada gördüğünüz üzere “Google Chrome” uygulamasını belirtdiğim bir Device Collection üzerine dağıtmışım, artık bu uygulamamın dağıtımını sileceğim.

Bunun için hazırladığım Script’i C:\Scripts klasörümün içerine açıyorum.

PowerShell konsolumu açıyorum. Konsolum üzerinde UygulamaDagitim-Sil.ps1 script’ imin bulunduğu foldergeliyorum. Burada yapmanız gereken hazırladığımız script’ i aşağıdaki gibi çalıştırmak. Bunun için konsol üzerinde ( .\ UygulamaDagitim-Sil.ps1 –SiteServer SCCM1 –SiteCode ASL –ApplicationName “Google Chrome”) ilk başta dağıtımından kaldıracağım application name’ i görmüştünüz.

Burada dikkat etmeniz gereken “SiteServer” “SiteCode” “ApplicationName” dir. Burada bu bilgileri doğru bir şekilde belirtmelisiniz.

Artık script’ imizi çalıştırıyoruz.

Script’ imizi çalıştırdıktan sonra yukarıda ki gibi bir başarılı ibaresi görmelisiniz. Ben bu pencereyi size biraz daha ayrıntılı olarak açıklıyayım. Script çalıştıktan sonra Deleting deployment 1 of 1 ibaresi dağıtımını kaldırdığınız uygulamanın sadece bir collection üzerinde dağıtılık durumda olduğunu gösterir, siz bir den çok kümeye dağıtsaydınız burada bulunan rakam değişecekti… Yazımın başında her uygulama dağıtım sırasında bir Assignment ID alır, işte burada dağıtımdan kaldırdığımız uygulamanın aldığı AssignmentID=16777235 dir. Sonunda Google Chrome uygulamamızın dağıtımdan kaldırılmasının başarılı bir şekilde tamamlandığını görebiliyoruz.

Gerçekleşen işlemleri Log dosyası üzerinden de monitör edebilirsiniz. Bunun için Trace Log Tool aracını kullanarak kontrol etmeniz gereken SMSProv.log dosyasıdır. Log dosyamızı aştıktan dağıtımdan kaldırılan uygulamamıza ait olan AssignmentID görebilirsiniz. ( DeleteInstanceAsync SMS_ApplicationAssignment.AssignmentID= 16777235 ) Log dosyamız üzerinde belirtdiğim satırı göreceksiniz.

Konsolumuz üzerinden de Software Library’ miz üzerinden dağıtımdan kaldıracağımız uygulamamıza baktığımız da Deployments sekmesinde önceden dağıtımda bulunduğu küme gözükürken artık uygulamamız dağıtımdan kalktığını görebilirsiniz.

Umarım işinize yarayacaktır…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com