SCCM İstemcileri Üzerinde Otomatik Olarak Log Toplama Nasıl Yapılabilir ?

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager üzerinden yönetimini yaptığımız istemcilerimiz üzerinde log analizini nasıl yapılabileceğine yönelik bir örnek sunuyor olacağım. SCCM yöneticilerinin en çok duyduğu cümlelerden birisi “Ben bu uygulamayı yükleyemiyorum” dur…

SCCM yöneticileri bu doğrultuda platformları üzerinde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra istemci üzerinde hataya karşı bir araştırma içerisine girerler. Bu noktada Remote Management olsun veya on-site olarak istemci makinaları üzerinden logları toplar.

Toplanılan bu logları sccm yöneticisi veya yöneticilerine ileterek sorunun neden olduğuna bir çözüm üretmeleri beklenir. Genellikle IT help-desk’ de çalışan arkadaşlardan log toplama işlemi istenirken çalışma arkadaşlarımızı olduğunca aslında gereksiz eforlar sergilemesine sebebiyet veriyor oluyoruz.

İşte bunun için tekrardan PowerShell’ in desteğinide yanımıza alarak bu duruma bir çözüm üretmiş oluyoruz.

Tabikide bunu nasıl gerçekleştiriyoruz, biraz açıklama yapalım… Uygulamaların veya yazılımların yüklenemiyor olmasında bakılması gereken loglar Application Management statüsünde bulunan log dosyalarıdır. Bunun için sorun gidermeye yönelik ilk bakılması gereken log dosyaları bunlardır.

Bunun için hazırladığım PowerShell script’ inde istemcilerimiz üzerinde bulunan ilgili log dosyaları otomatik olarak toplanarak tarih içeren bir tarih.Zip formatında sıkıştırılarak paket haline getirilir.

Bu paket istemci üzerinde oluşturulan bir path’ e taşınır. Taşınan bu log dosyaları SCCM yöneticisinin belirlediği bir Ağ Yoluna “tarih.zip” formatından dönüştürülerek “İstemciIsmi+tarih.zip” olarak taşınır. Loglar sccm yöneticisine ulaştırıldıktan sonra istemciler üzerinde oluşan atık veriler temizlenerek bir sonraki log toplamaya hazır hale getirilir.

Hazırlamış olduğum bu powershell script’ ini aşağıdaki buton üzerinden indirebilirsiniz.

Hazırlamış olduğum bu script tek bir dosya içerisinde bölümler halinde oluşturulmuştur. Ben örneğimde bunu üç ayrı script olarak çalıştırıyor olacağım.

  1. Oluşturulan ilk script’ imizde “Log Analiz Klasörünün Hazırlanması” nı sağlıyor olacağız. Bu script’ de Application Management foksiyonunda bulunan log dosyaları toplanarak bu klasöre taşınacaktır.

  1. Oluşturulan ikinci script “Istemci Loglarının Toplanması” dır. Bu script sayesin ilgili loglar toplanarak oluşturulan klasöre taşınacaktır. Bu loglar klasör içerinde toplanarak ”TARİH.ZİP” olacak şekilde bir paket haline girilecektir.

  1. Oluşturulan son script’ imizde “Istemci Loglarının Transferi” istemcilerimiz üzerinde hazırlanan log dosyalarımız istemci ismine ve tarihine göre dönüşüme uğrayarak SCCM yöneticimizin belirtdiğini alana transfer edilir. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra istemcilerimiz üzerinde bulunan atık veriler temizlenecektir.

Hazırlamış ve dağıtmış olduğumuz scriptlerimize bakmak için Monitoring > Script Status e baktığımızda scriptlerimizin istemcilerimiz üzerinde başarılı olarak uygulandığını istemci loglarımızın SCCM yöneticimiz için transfer edildiğini görebiliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com