System Center ConfigMgr 1607 – Yeni Software Center Etkinleştirme ve İnceleme

Merhabalar,

Microsoft tarafından release edilen System Center Configuration Manager 1511 sürümü ile ilk kez değiştirilen Software Center’ ın teması iki farklı seçenekde kullanmamıza fırsat sunmuş oldu. Microsoft’ un Windows 8 ile başlayana metro arayüz kullanımına burada da devam ettiğini görebiliyoruz.

Tabi bu yeni Software Center arayüzünü kullanabilmemiz için aktif etmemiz gerekmektedir.

Configuration Manager konsolu üzerinden Administration > Overwiev > Client Settings içerisinde bulunan Default Client Settings üzerinden veya yeni oluşturacağınız bir Client Settings üzerinden > Properties diyerek Computer Agent sekmesine gelmelisiniz.

Burada Use new Software Center kısmı default olarak “No” olarak gelmektedir. Eğer bu kısımı default’ da bırakırsanız eski Software Center arayüzü kullanılıyor olacaktır. Biz burada yeni arayüzü clientlarımız üzerinde aktif etmek istediğimizden dolayı bunu “Yes” yaparak değiştiriyoruz.

Agent’ larımızın yüklü olduğu istemcilerimize uygulanan bu Client Settings sonrasında clientlar üzerindeki Software Center’ ımızın temasını değiştini göreceksiniz.

Tabiki bu yeni arayüzler bazı yeni seçeneklerde bulunmaktadır. Bunlardan biride Device Compliance seçeneğidir. Bu seçenek Koşullu Erişim (Conditional Access) senaryolarında uygunluk durumunu kontrol etmeyi sağlamaktadır. Bu sizlere şirket verilerini koruma noktasında yardımcı olacaktır. Bu noktada client bilgisayarların şirket verilerine erişimi sağlıyabilmeleri içinde bu uygunluk kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bazı Options sekmesinde yöneyimsel seçenekler noktasında bazı ayarlar ilede gelir. Bu kısımda Work Information, Remote Control, Güç Yönetimi, Maintenance gibi seçenekler ile gelir.

Bir sonraki makalemde’ de SC ConfigMgr 1607 üzerinde incelemelere devam ediyor olacağım.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com