System Center Configuration Manager 1608 Technical Preview Sürümü Yayınlandı !

Merhabalar,

System Center Configuration Manager 1607’ den sonra güncelleme kontrolü yaptığımızda 1608 sürümünün release edildiğini görebiliyoruz. Tabiki herbir yükseltmede yeni iyileştirmeler yeni bileşenler gelmektedir. Burada ConfigMgr 1608 sürümüne yükseltmeyi ve özellişleri inceliyor olacağız.

  • Softwere Center’ dan Application İstekleri

Kullanıcılar artık uygulama istek taleplerini, detaylarını ve bütün uygulama isteklerine yönelik geçmişleri buradan gerçekleştirerek görebilmektedirler. Burada Application Details içerisinde bulunan Request butonu ile web-based tabanlı olan Application Catalog’ a yönlendiriyor.

  • Asset Intelligence İyileştirmeleri

Inventoried Software’ de yazılımlar arasında bir alt üst ilişkisi kurmanıza olanak sağlayan bir alan eklenmiştir. Böylelikle Inventoried Software listesinde bulunan yazılımlar arasındaki ilişkileri görebilir ve yeri geldiğinde bu alt yazılımlarda gizleme yapabilirsiniz.

  • Software Center’ da Yeni Yazılım Göstergeleri

Software Center’ da bulunan Güncellemeler, Uygulamalar, İşletim Sistemi gibi seklemelerinde hangi yazılımların, güncellemelerin vb. en son olarak eklenenleri gösterebilmektedir.

  • Uzak Kontrol Klayve Çeviri

Bir uzaktan kontrol oturumunda, klavye tipleri uyuşmuyor ise paylaşılan klavye tipi ile eşleştirilir. Böylelikle klavye yazım imkanı verir. Bu Remote Control Action menüsünde kapalı olabilir, bunun için aktifleştirmek gerekir.

System Center Configuration Manager 1607 ‘ den 1608 Sürümüne Geçiş

Bilindiği gibi artık güncelleştirmeleri ConfigMgr konsolumuz üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için Administration > Cloud Services > Updates and Servicing kısmında Check for Updates butonuna basarak son güncellemeleri kontrol etme işlemini başlatıyoruz. Böylelikle hem güncelleme kontrolünü başlatıyor hemde bulduğu güncelleme paketini indirmesini tetiklemiş oluyoruz.

Sonrasında Configuration Manager Technical Preview 1608 sürümünün geldiğini ve download sürecinde olduğunu konsolumuz üzerinden görebiliyoruz. Tabiki burada download sürecini takip ettiğimiz bir diğer noktada dpmdownloader.log dosyasını dır.

Güncellemenin download sürecinin tamamlandığını gördükten sonra State kolonunda Available durumuna geçtiğini görebilirsiniz. Bu noktadan sonra artık gereksinim kontrollerini yapmak için Run prerequisite check diyerek gereksinim kontrollerini başlatıyoruz.

Gereksinim kontrol sürecinin konsol üzerinden takip edebileceğiniz gibi ConfigMgrPrereq.log dosyası üzerinden’ de kontrol edebilirsiniz. Log dosyası üzerinde “Prerequisite checking is completed” ibaresini gördükten sonra artık sürüm güncellememizi yapabiliriz.

Gereksinim kontrollerinide başarı ile tamamladıktan sonra Install Update Pack diyerek yükseltme dosyamızı kurmaya başlayabiliriz.

Kurulum ve yükseltme işlemimizin adımlarında karşımıza çıkan kurulum sihirbazı ile devam ediyor olacağız. Burada bizlere bu güncelleme paketi içerisinde bulunan güncellemelere yönelik bir bilgilendirme sunuyor olacaktır.

Features sekmesinde bu güncelleme paketi içerisinde bulunan bileşenleri görüyor olacaksınız.

Client Update Options kısmındaki seçenekleri hangi durumlarda seçerek devam etmeniz gerektiğini 1607 sürümüne yükseltme makalemizde anlatmıştım. Bunun için 1607 yükseltme kaynağına bakabilirsiniz.

Ben burada Upgrade Without Validating seçeneğini seçerek devam ediyorum.

Gereken lisans sözleşmemizide onayladıktan sonra, Summary kısmında yaptığımız seçeneklere yönelik bir özet görüntülendiksen sonra Install diyerek kurulumumuzu başlatıyoruz.

Kurulumumuzun başarılı bir şekilde yapıldığını belirten bu penceremizi Close diyerek kapatıyoruz. Lakin önceden de bahsettiğim gibi bu işlemler ile yükseltme işleminin tam olarak tamamlandığı ve bittiği anlamına gelmemektedir. Yükseltme işlemi arka planda devam ediyor olacaktır.

Bu yükseltme işleminin tam anlamıyla ne durumda olduğunu görmek için CMUpdate.log dosyasını CMTrace aracı ile izliyor olmalısınız. Bu işlemler mevcut yapınıza göre süre olarak biraz sürmektedir. Bunun için CMUpdate.log dosyasını izlemekte fayda vardır.

Artık bu noktadan sonra güncelleme işleminin tamamlandığını ve kullanmakta olduğumuz Console sürümünü eski olduğunu ve bir yeni sürüm olduğunu belirten pencereyi gördükten sonra OK diyerek yeni konsolun başladığını görebilirsiniz.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com