System Center Configuration Manager 1610 Raporlama – Seri Numara Raporlama ve Özel Rapor Oluşturma

Configuration Manager 2012 ve sonrasında ki sürümlerinde default’ da gelen raporlama kriterlerinde olmayan bir rapor olan sistem seri numaralarını raporlayacabileceğiniz şablonu SQL Server tabanlı sorgular ile oluşturabilirsiniz.

Tabiki SQL sorguları hazırlamak için birazda olsa query bilgisine sahip olunması gerekmektedir. İnternet üzerinde biraz araştırma ile hazır sorgular bulabilirsiniz tabiki fakat bunları özelleştirebiliyor olmanız ve isteklerinize görede düzenleyebilmelisiniz.

Burada oluşturacağım rapor şablonu ile Sistem İsmi, Kullanıcı Adı, İşletim Sistemi, Service Pack, Seri Numarası, Modeli vb. kriterler ile birlikte bir rapor hazırlamış olacağız. Bunun için gerçekleştireceğimiz adımları sırası ile aşağıda göreceksiniz.

Oluşturacağımız raporda kullanacağım SQL Query aşağıdaki gibidir.

sorgu

SELECT  distinct 
 CS.name0 as 'Computer Name', 
 CS.domain0 as 'Domain', 
 CS.UserName0 as 'User', 
 BIOS.SerialNumber0 as 'Bios serial', 
 SE.SerialNumber0 as 'System Enclosure serial',
 CS.Manufacturer0 as 'Manufacturer', 
 CS.Model0 as 'model', 
 OS.Caption0 as 'OS', 
 RAA.SMS_Assigned_Sites0 as 'Site', 
 RAM.TotalPhysicalMemory0 as 'Total Memory', 
 sum(isnull(LDisk.Size0,'0')) as 'Hardrive Size', 
 sum(isnull(LDisk.FreeSpace0,'0')) AS 'Free Space', 
 CPU.CurrentClockSpeed0 as 'CPU Speed' 
from  
  v_GS_COMPUTER_SYSTEM CS right join v_GS_PC_BIOS BIOS on BIOS.ResourceID = CS.ResourceID
 right join v_GS_SYSTEM SYS on SYS.ResourceID = CS.ResourceID  
 right join v_GS_OPERATING_SYSTEM OS on OS.ResourceID = CS.ResourceID  
 right join v_RA_System_SMSAssignedSites RAA on RAA.ResourceID = CS.ResourceID
 right join V_GS_X86_PC_MEMORY RAM on RAM.ResourceID = CS.ResourceID 
 right join v_GS_Logical_Disk LDisk on LDisk.ResourceID = CS.ResourceID 
 right join v_GS_Processor CPU on CPU.ResourceID = CS.ResourceID    
 right join v_GS_SYSTEM_ENCLOSURE SE on SE.ResourceID = CS.ResourceID 
where 
 LDisk.DriveType0 =3
group by 
 CS.Name0, 
 CS.domain0,
 CS.Username0, 
 BIOS.SerialNumber0, 
 SE.SerialNumber0,
 CS.Manufacturer0, 
 CS.Model0, 
 OS.Caption0, 
 RAA.SMS_Assigned_Sites0,
 RAM.TotalPhysicalMemory0, 
 CPU.CurrentClockSpeed0

SQL Tabanlı Raporun Oluşturulması

SCCM konsolumuz üzerinde Monitoring içerisinde Overview > Reporting altında Report üzerinde sağ click ile Create Report diyoruz.

Açılan Rapor oluşturma sihirbazı üzerinde oluşturacağımız rapor için Information bölümünde raporumuzun için bir isim ataması gerçekleştiriyoruz. Burada açıklayıcı rapor isimleri belirlemenizde fayda var.

Alt kısımda Server ve Path kısımlarında Server alında Management Point sunucuzun bulunduğu sunucunuzu Path kısmında Browse diyerek oluşturacağınız raporun bulunacağı konumu belirliyor olmalısınız. Sonrasında Next diyerek raporumuzu oluşturuyoruz.

Raporumuzu oluşturduktan sonra otomatik olarak SQL Server Report Builder Sihirbazı açılıyor olacaktır. Burada ilk dikkat edilmesi gereken veritabanına başarılı bir şekilde bağlantı kurabiliyor olunmasıdır.

Açılan Sihirbaz üzerinden Table or Matrix’ e gelerek yeni bir Dataset oluşturlmaldır.

Açılan sihirbaz üzerinde Create a Dataset seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Karşımıza gelen Data Source belirlediğimiz pencerede veritabanımıza bağlantımızı doğrulayarak devam ediyor olacağız. Lakin öncesinde Test Connection diyerek veritabanına bağlantımızı denetliyor olmalıyız. Burada Test Connection diyerek başarılı bir bağlantı kurulduğunu görerek devam ediyor olmalıyız.

Karşınıza Data Source erişimini sağlayacak olan kimlik bilgilerini giriyor olmanız gerekmektedir. Gereken yetkili kullanıcı bilgilerini girdikten sonra Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Karşımıza gelecek olan Sorgu Tasarımı pencesinde artık hazırlamış olduğumuz SQL Sorgusunu ekliyor olacağız. Bunun için Edit as Text butonu üzerinden sorgumuzu ekliyoruz.

Hazırlamış olduğumuz sql sorgunu sorgu alanımıza ekledikten sonra ! işaretine basarak eklemiş olduğumuz sorguda bir problem olup olmadığını kontrol edebiliriz. Eklemiş olduğumuz sorguyu çalıştırarak sorgu sonunda çıkan sonuçları görebilirsiniz.

Eklemiş olduğumuz sorgu içerisinde bulunan kriterleri görebildiğiniz Alan Düzenleme penceresinde raporunuz içerinde bulunmasını istediğiniz kriterleri düzenlemeniz gerekiyor. Bu pencerede farklı fonksiyonlar ve değerlere göre gerekli ayarlamaları yapıyor olmalısınız. Erişilebilir Alanlar’ da bulunan kriterlerimizi seçtikten sonra Değerler kısmına sürükle bırak metoduyla taşıyarak devam ediyoruz.

Düzen penceresinde oluşturulacak olan rapor tablomuzun düzenini belirliyor olmalıyız. Lakin ben burada bir değişiklik yapmıyorum ve devam ediyorum.

Stil belirleme penceresinde oluşturulacak olan raporun yazı tipi, rengi vb. stilini belirlemeniz gerekeiyor. Ben kendime uygun olan stili belirledikten sonra Finish diyerek rapor içeriğimi oluşturuyorum.

Bunda sonraki nokta artık raporunuzun şirketinize uygun biraz daha görselleştirilmesidir. Bunun için resim, başlık vs. gibi bileşenler ekleyebilirsiniz. Ben bir kaç düzenleme ile raporumu biraz daha görselleştiriyorum.

Artık oluşturduğumuz özel rapor’ u çalıştırdığımızda eklediğimiz sorgu ve kriterlere yönelik raporumuzu alabiliriz.

Böylelikle Configuration Manager ile gelen default rapor şablonlarında bulunmayan şirketinize özel raporlamalar oluşturabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com