System Center Configuration Manager 1702 – ContentLibraryCleanup Aracının Kullanılması – Using the ContentLibraryCleanup Tool

Merhabalar,

System Center 2016’ nın release olmasının yanında System Center Configuration Manager ürünü tam anlamıyla SCCM 2016 olarak duyurulmadı. Her geçen gün yeni featureların eklendiği SCCM şuanda Current Branch 1702 sürümü ile müşterilerin sistemleri üzerinde kullanılmaya başlandı.

SCCM 1702 ile gelen özelliklerden biri olan Content Library Cleanup Tool Command Line üzerinden Distribution Pointlerde bulununa herhangi bir sebepden dolayı fail olmuş paketlerin temizlenmesine yarayan bir özellik olarak kullanıma sunulmuştur.

SCCM üzerinden oluşturulmuş olan uygulamalar, paketler ve dağıtılmıka üzere oluşturulan bütün içerikler Distribution Pointler üzerine başarılı bir şekilde aktarılmadıysa ve DP’ ler üzerinde var olarak gürüyor fakat içerik tam olarak bulunmuyor ise SCCM bu paketleri ATIK olarak kabul eder ve hiç bir şekilde dağıtılmasını veya uygulanmasına olanak sunmaz.

ContentLibraryCleanup aracı bu atık dosyaları analiz ederek otomatik olarak silmenize olanak sağlamaktadır.

Peki yeni gelen bu aracı nasıl kullanmak gerekir bunu inceliyor olacağız. SCCM Sürümünün 1702 versiyonuna yükseltilmesi ile beraber ContentLibraryCleanup aracı C:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\cd.latest\SMSSETUP\TOOLS klasörü içerisinde yerini almış bulunmaktadır.

Command Line üzerinden ContentLibraryCleanup.exe nin çalıştırılması ile kullanılabilecek olan parametreler sunulmaktadır. Bu parametrelerin bazıları opsiyonel olsada bazı parametrelerde çalıştırılabilmesi için gereklidir.

Parametrelerin İncelenmesi

  • /delete : içeriğin silinmesi ve silinen içeriğin yazdırılmaması
  • /q : Sessiz mode’ da çalıştırılması. Tüm işlem prosedürleri yazdırılır fakat operasyon sonunda log dosyasının otomatik olarak açılmamasını sağlar.
  • /dp : Atık içeriklerin temizlenmesinin istendiği Distribution Point’ in tam FQDN isminin belirtilmesi gerekir.
  • /ps : Eğer temizlenecek olan DP bir Secondary Site’ da bulunuyor ise bağlı olduğu Primary Site’ a ait tam FQDN belirtilmelidir.
  • /sc : Temizlenecek olan DP bir Secondary Site’ da bulunuyor ise bağlı olduğu Primary Site’ a ait olan Site Code’ un belirtilmesi gerekir.
  • /log : Gerçekleştirilen operasyonel işlemlere dair log dosyasının oluşturulacağı lokasyonu belirten parametredir.

 

Kullanılabilecek olan paramtreleri inceledikten sonra gereken parametreler kullanılarak işlem başlatılabilir. Paramtre söz dizimi ContentLibraryCleanup.exe /DP NGN-DP.NGN.COM.TR /LOG C:\Users\AsilMUTLU\Desktop\CleanupLog

Belirtilen bu parametre ile belirtilen DP üzerinde ki atık dosyların temizlenmesi ve belirtilen lokasyona bir log dosyası oluşturarak bütün operasyonu buraya aktarması belirtilmiştir.

SCCM tarafından parametre çalıştırılmaya başlamadan önce bu işlemi onaylamanız gerekmetedir. Bunun için “Y” diyerek Enter’ denildiğinde temizleme işlemi başlar.

Çalıştırılan parametreler ile ContentLibraryCleanup aracı DP üzerindeki paketlerinizi analiz ederek size Silme Mod’ unda nekadarlık bir veri botunun temizleneceği belirtir. Çalıştırılan ContentLibraryCleanup.exe /DP <Distribution Point FQDN> /log <Log yolu> parametresi belirtilen DP üzerinde sadece analiz yapmış olmanızı sağlayacaktır.

Bu araç üzerinde sunulacak çıktı temizlenecek veya temizlenebilecek olan veriyi BYTE cinsinde sunmaktadır.

ContentLibraryCleanup aracı ile analiz işleminden sonra “SİLME MODUNDA” çalıştırıldığında temizlenecek olan atık verileri sırasıyla silebileceğiniz gibi bütün hepsinide temizleyebilirsiniz. Bunun için “Y” demek yerine “A” diyerek onayladığınızda bütün atık very DP içerisinden temizlenecektir.

Gerçekleştirilen temizleme işlemi sırasında yapılan silinen dosya, silinen dosyanın lokasyonu ve temizlenen verinin boyutu işlem sonrasında oluşturulan log dosyası üzerinden incelenebilir.

ContentLibraryCleanup.exe aracının kullanımı bu makalede anlatılan şekilde yapılmaktadır. Şimdilik Command Line üzerinden çalıştırılıyor olsada ileride SCCM Yöneyim Konsolu içerisindende bu aracın kullanılabiliyor olması beklenmektedir.

1 Comment

  1. Zafer Babur

    Harika olmus

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com