System Center Configuration Manager 1702 – Keşif Metotları 1 “Active Directory Forest Discovery”

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager Discovery (Keşif) metodlarını inceliyor olacağız. SCCM kurulumu tamamlandıktan sonra yapılması gereken ilk işlem discovery metodlarının yapılandırılmasıdır. SCCM kurulumdan sonra 6 farklı keşif metodu ile gelir.

Bunlardan ilki olan Active Directory Forest Discovery’ i inceliyor olacağız ve sırasıyla bütün keşif metodlarını göreceğiz.

Keşif metodları ortamınızda bulunan kullanıcıları, istemcileri, kullanıcı gruplarını, forestlar vb. bütün bir çok yönetimsel öğeleri keşfederek SCCM sunucusu üzerine getirerek yönetmenizi sağlar. Discovery Methods (Keşif Metotları) SCCM konsol içerisinden Administration > Hierarchy Configuration > Discovery Methods içerisinde yer alır.

Keşif metotları temelde disable (pasif) olarak gelmektedir ve siz yapılandırıp aktif edene kadar işlevsel operasyonları gerçekleştirmezler. Bunun için etkinleştirerek organizasyon yapınıza göre yapılandırmalısınız.

Active Directory Forest Discovery metodu üzerine sağ click yaparak Properties diyerek yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Yapılandırmaya başlayabilmek için ilk yapılması gereken Enable Active Directory Forest Discovery kutucuğunu işaretleyerek bu keşif metodunu aktifleştirmek gerekir. Bu method geniş yapılarda yönetim kolaylığı sağlıyabilmek için önemlidir. Yapınızda birden çok Forest bulunuyor ise bu forestları SCCM’ in otomatik olarak algılamasını sağlar.

Automatically create Active Directory site boundaries when they are discovered seçeneği keşif sırasında bulunan siteları otomatik olarak Boundaries’ e eklemenizi sağlayacaktır.

Automatically create IP address range boundaries for IP subnets when they are discovered seçeneği keşfedilen IP subnetlerini Boundaries’ de otomatik olarak oluşturulmasını sağlamaktadır.

Tabiki bu bilgileri nereden alıyor diye sorabilirsiniz… ! SCCM bu keşif metodunda Active Directory Site and Services hizmeti üzerinden Site ve IP Subnetlerini bularak eşleştirir.

Son yapılandırma olan Schedule bu keşif metodunun nezamanlarda çalışacağını belirlediğimiz kısımdır. Bu zamanlamayı gerçekleştirmeden önce çok kısa bir düşünmelisiniz. Çok uluslu bir şirket hiyerarşisi yönetmiyorsanız, ayda bir yeni bir ofis veya şube açılarak forest’ a dahil olmuyor ise veya site’ lar üzerinde yeni IP subnetleri çok sık oluşturulmuyor ise zamanlamayı 6’ ayda 1 bir kere gibi ayarlamak makul olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com