System Center Configuration Manager 1702 – Otomatik Client Yükseltmesi Nasıl Yapılır

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager ajanlarının istemciler üzerinde otomatik olarak nasıl upgrade edileceğine değiniyor olacağım.

Otomatik olarak SCCM ajanlarının yükseltilmesi bir kaç farklı metot ile mümkündür. SCCM Yönetim Konsolu üzerinden istemcilerin üzerinde bulunan ajanların yükseltilmesini inceliyor olacağım. Ajanların sürümlerinin yükseltilmesine yönelik olarak bir çok işletmede gördüğüm metot ajanların tekrardan dağıtılarak bir önceki sürümünün kaldırılıp kurulmasına yönelik oluyor.

Fakat bu metot çok doğru bir operasyonel işlem değildir ki çok kalabalık bir istemci yönetimini yapıyorsanız aşırı bir ağ üzerinde aşırı bir trafiğine sebebiyet vermektedir.

Burada sizler ile paylaşacağım metot aslında 2012 sürümünde bulunan fakat Current Branch 1511 sürümü ile iyice geliştirilen ajan sürüm yükseltme işlemi dahada kapsamlı bir hale gelmiştir.

SCCM’ e gelen güncelleme dosyaları içerisinde genellikle ajan sürümü iyileştirmelerini de içerir ki buda istemcilerin üzerinde bulunan ajanların sağlıklı olarak çalışabilmesi için de yükseltilmeleri gereklidir.

Peki bu ajanların güncelleştirilmesini otomatik olarak nasıl yapacağız denilir ise;

Management konsol üzerinden Administration > Site Configuration > Sites seçilerek yukarıda bulunan yönetimsel araç çubuğu üzerinde Hierarchy Settings seçilmelidir.

Açılan Hierarchy Setting özellikleri penceresinde Client Upgrade sekmesine gelinmelidir ki gerçekleştirmeniz gereken ayarlar bu sekmededir.

Aktif edilmesi gerekn ilk seçenek Upgrade all clients in the hierarchy using production client seçeneğidir. Böylelikle hiyerarşi içerisinde bulunan bütün ajanların otomatik olarak yükseltilmesini aktifleştirmiş olursunuz. Altında bulunan Do not upgrade servers kutucu eğer sunucuların üzerinde bulunan ajanların yükseltilmesi istenmiyor ise mutlaka işaretlenmelidiri.

Automatically upgrade clients within days kısmı ajanların kaç gün içerisinde yükseltilmesi isteniyorsa belirtilmelidir ki buna göre task oluşturulur istemciler üzerinde.

Upgrade all clients in the pre-production collection automatically using pre-production client seçeneği aktif edilerek bu güncellemenin bütün hiyerarşide bulunan istemcilere uygulanmadan belirtilen collection üzerinde uygulanarak test edilmesi sağlana bilmektedir.

Exclude specified clients from upgrade seçeneği ile ajanların upgrade edilmesinden hariç tutulması istenen Device Collection bulunuyor ise bu kısımdan belirtilmelidir.

Automatically distribute client installation to distribution points that are enabled for prestaged content seçeneği önceden hazırlanmış olan istemci kurulumlarını otomatik olarak distribution pointlere dağıtılması istenirse seçilmelidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com