System Center Configuration Manager 1706 ile Gelen Run a Script Özelliği

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager 1706 ürünü ile gelen Run a Script özelliğini inceliyor olacağız. Bilindiği üzere 1706 öncesinde powerShell dosyaları veya komutlarımızı istemciler üzerinde çalıştıırmak için ya paket haline getirirdik yada Task Sequence lerimizin içerisinde yazarak çalıştırırdık. Aslında bir kaç takla atardık.

Fakat SCCM 1706 sürümü ile gelen Run a Script özelliği powershell parametrelerimizi sccm üzerinden direkt olarak ekleyebiliyor ve istemcilerimiz üzerinde çalıştırabiliyoruz. Ve bunu gerçek zamanlı olarak yaparak SC2CM Konsolumuz üzerinde direkt olarak sonucunu görebiliyoruz.

PowerShell’ in hayatımıza girmesi ile istemcilerimiz üzerinde istediğimiz herşeyi yönetme ve uygulama şansımız bulunuyor. Ve bunu sccm ile artık anında istemcilerimiz üzerinde yapabiliyor olma imkanımız gerçekten çok büyük bir artı getirecektir.

İlk bakışta çok etkileyici bir özellik olarak gözükmesede biraz hayal gücünüzü ve sektörel tecrübelerinizi bir araya getirince ne kadar etkili bir özellik olduğunu fark edeceksiniz. Benim aklıma gelen en basit işlem bir istemci üzerinde UAC’ a takılan bir uygulamanın olması. Run a Script özelliği ile anında istemci üzerinde Registry üzeride Value değeri 1 olan bu değeri 0’ a çekerek disable konuma getirebilirim.

Sadece yapmak istediklerinizi bir düşünün…

Bilinmesi gereken bazı noktalar var tabiki de, bunlara bakmak gerekirse;

  • Run a Script özelliğini Device Collection’ lar üzerinde çalıştırabilirsiniz. User Collection bazlı uygulanamaz.
  • Oluşturulan bir Script üzerinde Silmeden değişiklik yapamazsınız.
  • Script’ i hazırlayanlar SCCM üzerinde kendi oluşturdukları script’ leri dağıtım için onaylayabilirler.
  • Scriptlerin onaylanabilmesi için Hierarchy Settings üzerinde ayarlamanın yapılması gerekir.

Bu kadar anlattıkdan sonra artık Script oluştuma adımlarına geçebiliriz.

SCCM 1706 sürümüne yükseltildikten sonra bu özellik Software Library altında Scripts olarak gelmektedir. Scripts üzerinde sağ click Create Script diyerek sihirbazımızı başlatabiliriz.

Açılan sihirbazda Script kısmında oluşturacağımız script’ imize bir isim tanımladıktan sonra aşağıda bulunan script kısmına PowerShell parametrelerimizi girebileceğimiz gibi Import diyerekde *.ps1 dosyalarımızıda ekleyebiliriz. Unutulmamalıdır ki bu özellik sadece PowerShell dilini desteklemektedir.

İlgili powershell dosyamızı ekledikten sonra Summary kısmında script’ imizin isimini ve dilini görebilirsiniz.

Script’ imizi oluşturduktan sonra dashboard’ umuza geldiğini ve (Waiting for approval) Onay beklediğini görebilirsiniz. Bu noktada üst ribonda bulunan Approve/Deny butonuna tıklıyoruz.

Açılan Approve or Deny Sihirbazında ilgili script’ imizi görebilirsiniz. Bu noktada istemciler üzerinde uygulayabilmemiz için Approve etmemiz gerekmektedir.

Bu kısımda iki farklı seçeneğimiz bulunmaktadır. Approve veya Deny, biz burada Approve seçeneğimizi seçerek oluşturuduğumuz script’ imizi onaylıyoruz.

Oluşturuduğumuz script’ imiz artık istemcilerimiz üzerinde çalıştırılöaya hazırdır. Bunun için ben bir Device Collection’ ımda bulunan bir istemcim üzerine sağ click yaparak Run Script diyorum.

Run Script dedikten sonra karşımıza gelen sihirbazda çalıştırmak istediğimiz script’ imizi seçerek istemcimiz üzerinde çalıştırıyoruz. Bu sihirbazda SCCM üzerinde oluşturmuş olduğunuz bütün scriptleri göreceksinizdir ki siz çalıştırmak istediğiniz script’ i seçerek devam etmelisiniz.

Hazırlamış olduğumuz script’ in istemcimiz üzerinde başarılı bir şekilde çalıştığını görebilmek için Monitoring içerisinde Script Status kısmına baktığınızda ilgili script dosyanıza ait olan kaydın geldiğini görmeniz gerekir.

SCCM Konsolu üzerinden ilgili script’ inizin istemciler üzerinde başarılı bir şekilde çalıştığını görebileceğiniz gibi istemciler üzerinde ki log dosyasından da bunu görebilirsiniz. Script’ imizi çalıştırdığımız bir istemcim üzerinde C:\Windows\CCM\Logs içerisinde Scripts.log dosyasınıda açarak inceleyebilirsiniz.

Burada görmeniz gereken Process completed with exit code 0 olmalıdır.

Bu yeni özellik sayesinde istemciler üzerinde yapabileceklerinizi hayal etmek size kalmıştır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com