System Center Configuration Manager 1706 ile Gelen Windows Analytics için Yeni Client Policy Yapılandırması

Merhabalar,

Her geçen gün SCCM’ in yeni versiyonu geliştirilerek son kullanıcıya sunulmakta.System Center Configuration Manager 1706 sürümünün yayınlanması ile eklenen yeni özelliklerin incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Bu yazımda SCCM 1706 ile Windows Analytics için gelen istemci seçeneklerini inceliyor olacağım. Bilindiği üzere Windows Analytics windows istemcileriniz hakkında gelişmiş analizler yaparak sizlere istemcileriniz hakkında fikirler vermektedir. Bu Microsoft’ un OMS üzerinde oluşturulan bir bulut hizmetidir.

Windows Analytics’ in şuanda sunduğu üç farklı çözüm bulunuyor.

  • Yükseltme Uyumluluğu
  • Yükseltme Hazırlığı
  • Cihaz Sağlığı

Microsoft’ un sunmuş olduğu bu çözüm SCCM ile entegre edilerek ortamınızda bulunan istemcilere gönderilen İstemci Ayarları (Client Settings) ile istemciler üzerinde aktif edilebilmektedir.

İstemciler üzerinde bu yeni özelliği aktif etmek için Client Settings içerisinde gelen Windows Analytics seçeneğini aktif etmeniz gerekir.

Aktifleştirilen Windows Analytics özelliğinin yapılandırılmasına baktımızda ilk olarak bu Windows Uzaktan Ölçüm (Telemetry) nin Configuration Manager ile yönetiminin sağlanması noktasında aktif etmek gerekmektedir.

Commercial ID Key’ inizi bu kısımda belirtilmesi gerekir.

Sonrasında Uzaktan ölçümün aktfi edilmesini istediğiniz istemci işletim sistemlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Windows 10’ dan başlarak Windows 8.1 ve öncesi istemcilerde aktif edebilirsiniz.

Bende Windows 10 istemcilerimiz için uzaktan ölçümü aktif hale getiriyorum.

Windows Analytics ile gelen uzaktan ölçüme ait 4 seviye bulunmaktadır. SCCM için bu 3 seviyeye destek vermektedir.

Bunlar Basic / Enhanced ve FULL’ dür. Aşağıda görselini görebilir ve Uzaktan ölçüm için ayrıntılı bilgiye aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz. https://docs.microsoft.com/en-us/windows/configuration/configure-windows-telemetry-in-your-organization

Device Policy üzerinde Windows Analytics ayarlamalarını tamamladıktan sonra istemci cihazlarımıza dağıtımını sağlıyoruz. Böylelikle istemci cihaz üzerinden registry’ den bakıldığında ayarlarımızın aktif olduğunu görebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com