System Center Configuration Manager 2012 R2 Re-run Task Sequence Aracı

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager 2012 / R2 sürümünü kullanan ve yöneten IT personellerinin çok işine yarayacak bir Powershell kaynağı paylaşacağım. Bu kaynak sayesinde deploy ettiğiniz Task Sequence leriniz fail oldu ve kurulumu gerçekleştirilmedi, bunu istemcinizin Software Center üzerinden Install demesine gerek kalmadan tekrardan çalıştırarak kurulumunu gerçekleştirmenizi sağlıyacak bir tool olarak görebilirsiniz.

Download Script

Bu Powershell kaynağını Start-TSRerunTool.ps1 OneDrive üzerinden indirebilirsiniz.

Bu yazımda uygulamalı olarak size bu tool’ u nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim. Bunun için ortamımda dağıtımını gerçekleştirdiğim bir Task Sequence’ im var ve istemcilerimden bir tanesinde fail olduğunu gördüm ve bu aracımı kullanarak tekrardan başlatacağım.

Not : Bu PowerShell script’ini çalıştıran kullanıcının istemci üzerinde yetkisi bulunmalıdır. Yani script’ i çalıştıran kullanıcı Administrators yetkilerine sahip olmalıdır ve Command Prompt üzerinden değil PowerShell üzerinden çalıştırılmalıdır.

İstemci üzerinde WMI bağlantılarının gerçekleştirilebilmesi için WMI Connection Port larına izin verilmiş olması gereklidir, aksi taktirde çalışmayacaktır.

İstemcim üzerinde gerçekleştirdiğim dağıtım görüldüğü üzere başarısız olmuş durumda , burada İstemci tekrar Install diyerek kurulumu başlatmayı sağlıyabilir. Tabiki biz bu şekilde gerçekleştirmeyeceğiz. İstemcinin kurulumdan hiç haberi yok biz Monitorümüz üzerinden başarısız olduğunu biliyoruz.

Bu tool’ u kullanmaya başlamadan önce bilinmesi gereken dağıtımını gerçekleştirdiğiniz Task Sequence’ inize ait ayırt edici olan Package ID sini bilmeniz gerekir. Ben başarısız olan dağıtımıma ait olan Packet ID’ mi aldım.

Bana tool’ umu kullanabilmem için gereken Package ID’ mi ve başarısız olarak sonuçlanan istemcimi biliyorum. Artık PowerShell üzerinden Start-TSRerunTool.ps1 script’ imi çalıştırıyorum.

Script’ i çalıştırdığınızda karşınıza aracımız bu şekli ile gelecektir. Burada hatırlarsanız ilk başta kontrol ettiğimiz Package ID mizi istemcimizi belirtmemiz gerekiyor. Paket numaramızı ve istemcimizi yukarıdaki gibi belirtdiğimiz de karşınıza aşağıdaki gibi bir WMI Object’ i ve özet bilgi gelecektir. Burada dağıtımı bu istemcide tekrardan çalıştırabilmeniz için WMI objenizi seçmeli ve Delete demelisiniz.

WMI Objemize Delete dedikden sonra bu objenin başarılı bir şekilde kaldırıldığını bize verecektir. Yukarıda Delete butonu artık Restart Agent ‘ a döndü, böylelikle yukarıda belirtdiğimiz Package ID sine sahip Task Sequence’ imiz belirtdiğimiz istemcimiz üzerinde Restart Agent diyerek tekrardan çalışmasını sağlıyoruz.

Restart Agent dedikten sonra görüldüğü gibi ‘SMS Agent Service’ yani CcmExec nin istemci üzerinde tekrardan çalıştırıldığını ve Task Sequence’ e ait olan işlemlerin istemci üzerinde yeniden yapılmaya başlandığını göreceksiniz.

İstemcim üzerinde Software Center’ a bakıyorum. Burada Installation Status kısmında Failed olan işlemimin yeniden başladığını ve Installing durumumda olduğunu görebiliyorum.

Bu tool sayesinde istemcileriniz üzerinde herhangi bir sebepden dolayı fail olmuş Task Sequence lerinizi tekrardan çalıştırabilir ve kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com