System Center Configuration Manager – Client Peer Cache Nasıl Yapılandırılmalıdır ?

Merhabalar,

Bu yazımda SCCM 1610 sürümüyle Pre-Release olmuş olan Client Peer Cache özelliğini inceliyor olacağız. Client Peer Cache’ i açıklamak gerekir ise bir uygulamaya, yazılım güncellemesine, paketlere sahip olan bir istemcinin diğer istemcilere bu paketleri dağıtabilmesini sağlayan bir özelliktir.

Bilindiği üzere istemcilere application, updates, packages gibi veri kaynaklarını dağıtan Distribution Point’ lerdir. Bu özellik kendi (Boundary Group) sınırları içerisinde bulunan diğer istemcilere ek distribution point görevini üstlenirler.

Peki bu bize neler sağlamaktadır ?

  • Network üzerinde trafik optimizasyonu
  • Ek Distribution Point kurulumunun ortadan kalkması

İstemciler ilgili paketlere erişmek istediğinde uzak DP’ lere gitmek yerine Peer Cache olan istemcilerden bu paketleri alabileceklerinden dolayı WAN trafiği yaratmayacaktır.

Distribution Pointleri lokasyonlarınıza konumlandırmakta oluşan Sunucu Lisansı veya Sunucu Donanımı gibi maliyetlerden saving yapmanızı sağlıyor olacaktır.

Tabiki çok lokasyonlu firmalar tek Distribution Point’ ile idare ederiz demek değildir bu 😊 Organizasyon yapınıza göre en stabil ve doğru yayılımı yapıyor olmalısınız.

Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  • Erişilmesini istediğiniz veri kaynakları Peer Cache Source kaynaklara dağıtılmış olmalıdır.
  • Peer Cache, Branch Cache ile birlikte çalışmaktadır.

Bilmelisiniz ki Client Peer Cache özelliğini kullanacak iseniz Device Collection’ ları doğru düzenlemelisiniz. Tavsiye ettiğim Peer Cache Source ve Peer Cache Client olarak Device collection’ lar oluşturmanızdır. Tepede bulunan device collection üzerinde bunu gerçekleştiririm herkez istemci için olur diye düşünmeyin.

İşletim sistemi dağıtımlarında içeriği Peer olarak kullanmak isterseniz ilgili device collectionlara SMSTSPeerDownload değişkenini kullanmalısınız. Eğer İşletim Sİstemi dağıtımlarının içerisinde uygulama dağıtımı da gerçekleştiriyorsanız bu uygulamaları önbellekte tutmak için SMSTSPreserveContent değişkeninide kullanmanız önemlidir.

Değerli Bilgiler : Yukarıda belirtmiş olduğum “ Tüm Site’ a Uygulamayın “ noktasına gelirsek bunun bazı sebepleri var. Peer Cache Source olarak içerikleri barındıran istemciler bir priority değerine sahip olmaktadırlar. Peer Cache Client olan istemciler bu priority değerine göre bağlantı kurarlar. Peer Cache Source olan istemcilerden önceliği yüksek olan herhangi bir sebepten ötürü erişilemez duruma gelirse Peer Cache Client’ ların bunu algılaması zaman almaktadır. Tahmini olarak 5 dakikadır.

Fakat bunu bütün hiyerarşiye uygulamış olursanız gerçekçi olmak gerekirse bir Loop yaşarsınız. Bundan dolayı aşağıdaki gibi bunu ofis statüsünde olan lokasyonlarınız var ise oralarda uygulamak en doğrusu olacaktır.

Peer Cache Source ve Peer Cache Client device collectionlarınızı oluşturduktan sonra Client Policy ayarlamalarını yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyem Peer Cache Source device collection için ayrı bir client policy oluşturmanızdır.

Configure client cache size’ I Yes olarak değiştirmelisiniz. Maximum cache size (MB) alanında kendi ortamınıza göre cache boyutunun maksimum büyüye bileceği değeri MB cinsinden belirtmelisinz. Enable Configuration Manager client in full OS to share content’ i Yes olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu ayarlamaları yaptıkdan sonra 8004 ve 8003 portları Peer Cache Source istemciler üzerinde açık olması gerektiğinide unutmayın.

Oluşturuşturulan bu client policy’ i Peer Cache Source olarak atadığımız istemcilerimizin bulunduğu device collection’ a dağıtmak gerekir.

Gerekli yapılandırmayı gerçekleştirdikten sonra Client Peer Cache öcelliğini uygulama dağıtımı noktasında taki etmek isterseniz. Monitoring > Distribution Status altında bulunan Client Data Sources a baktığınızda Peer Cache Source larınızı ve Distributed Contentlere yönelik grafiği görebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com