System Center Configuration Manager’ da Co-Management Özelliği Nedir ?

Merhabalar,

Bu yazımda Microsoft Ignite 2017’ de duyurulan System Center Configuration Manager + Intune iş birliğinin bir parçası olacak olan Co-Management özelliğinden bahsediyor olacağım. Yüzümüzü bulut teknolojilerine çevirdiğimiz günden beri gelişen bulut servisleri IT ortamlarımızdaki On-Premise iş yükü ve servislerini Cloud platformlarına dönüştürmemizde bir çok artı avantaj sağlamıştır.

Bu transformasyon süreçlerini olabildiğince kolaylaştırarak otomatize etmek amacı ile geliştirilen bir çok özellik ve yazılım bu dönüşümde olabildiğince sorunsuz ve kolay değişimi bizlere sunmaktadır.

Kuruluşlara bakıldığından bu dönüşümün onlara karmaşık ve yönetiminin karmaşık gelmesi dolayısıyla dönüşüm sürecinde karşılaşılabilecek olan problemlerden kaynaklı olarak dönüşümde çektikleri zorlukları görebiliyoruz.

Microsoft bu dönüşümü olabildiğince kolaylaştırma yönelik attığı adımlar ve geliştirmeleri çerçevesinde artık Klasik Yönetim ve Modern Yönetim olarak iki çerçevede bakabiliyoruz.

Klasik yönetimden Modern Yönetime köprü oluşturan bu yeni özellik sayesinde Configuration Manager üzerinden yönetilen Windows 10 istemcilerimizi Intune Yönetimine geçirmenin en pratik ve efektik çözümü olarak sunmaktadır.

Windows 10 istemcilerinizi Hibrit olarak yönetme imkanı sunan bu özellik planlı ve aşamalı olarak bulut dönüşümünüze bir olanak sağlamaktadır.

Aşağıdaki grafikte bu senaryoyu görebilirsiniz.

Windows 10 istemcilerin hen On-Premise Active Directory’ ye Hende Azure Active Directory’ e aynı anda katılabilmesi sağyesinde Co-Management bu özelliği kullanarak Windows 10 istemcilerinin yönetimini Configuration Manager ve Intune ile ortak yapabilmektedir. Böylelikle geçiş süreçlerini hızlandırarak risk’ i minimize etmiş olursunuz.

Şuanda System Center Configuration Manager 1709 Technical Preview sürümü ile gelen bu yenilik’ in SCCM 1710 Current Branch sürümünde yayınlanması bekleniyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com