System Center Configuration Manager ile HPE 3PAR Management Console’ un Dağıtılması

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager ile HPE 3PAR Manageent Console 4.7.2 sürümünün dağıtılmasını inceleyeceğiz. HPE 3PAR Storage kullanan işletmelerdeki Storage Admin’ lerinin 3PAR Storage yönetimini gerçekleştirmesi için ya 3PAR MMC, SSMC veya HPE Oneview kullanmaları gerekmektedir.

Bunun için HPE Software Depot’ da 3PAR Management Console’ u indirmeleri gerekir. Link üzerinden erişebilirsiniz. HPE Software Depot

3PAR Management Consolunuzu indirdikten sonra SCCM platformunuz’ a uygulama olarak eklemeniz ve dağıtıma hazır hale getirmeniz gerekir. Bunun için artık aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Software Library içerinden Applications üzerinde sağ click yaparak Create Application diyerek uygulama oluşturma sihirbazını başlatıyoruz. General sekmesinde Manually specify the application information kutucuğunu işaretleyerek uygulamamızı manuel olarak oluşturacağız.

General Information sekmesinde oluşturduğumuz uygulamamız için bir isim ve gerekli tanımlayacı bilgilerimizi belirtdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Application Catalog penceresinde uygulamamızın Application catalog uzerinde görünürlülüğü için ilgili bilgileri tanımlıyoruz. Uygulama Kataloğunda görünürlüğünü sağlamak için Display this as a featured app and highlight it in the company portal kutucuğunu işaretleyerek Icon kısmında ilgili uygulama ikonunu ekliyorum.

Deployment Types sekmesinde Add diyerek Deployment Type sihirbazımızı başlatıyoruz. Açılan sihirbazda General sekmesinde Type Script Installer’ ı seçerek devam ediyoruz.

General Information sekmesinde dağıtım türümüz hakkında ilgili bilgileri tanımladıktan sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Content sekmesinde uygulama lokasyonumuzu belirtmek için Content Location kısmında belirtilmesi gerekir. Persist content in the client cache kutucuğunu işaretleyerek istemcinin önbelleğinde uygulamayı kalıcı hale getirmek için işaretliyoruz. Installation Program kısmında kurulum exe ve ilgili parametreleri eklemeniz gerekmektedir.

3PAR Management Console kurulumda “Setup.exe –i Silent” parametresini belirterek arka planda kurulumu için yeterli olacaktır.

Detection Method sekmesinde bir algılama kuralı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için Add Clause Detection Rule penceresinde daha önceden bu uygulamanın dağıtılacağı istemciler olup olmadığını kontrol etmek için bir kural oluşturuyoruz.

Setting Type penceresinde File System olarak belirleyerek uygulamanın kurrulum lokasyonunu belirtiyorum uygulamanın mevcut olduğu istemci bulunuyor ise kurmasın diye… Tabiki bunu upgrade işlemi yapacaksanızda farklı Setting Type’ lar ile gerçekleştirebilirsiniz.

User Experiance sekmesinde dağıtımını yaptığımız uygulama için kullanıcı deneyimlerini belirlemeniz gerekmektedir.

Bu kısımda kullanıcı deneyimlerinizi kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlara aşina olduğunuzu düşünerek açıklama gereği görmüyorum.

Summary penceresinde hazırladığımız dağıtım türü için gerçekleştirdiğimiz yapılandırmaya yönelik bir özet görüntü paylaşıyor olmaktadır.

İlgili dağıtım türümüzüde ekledikten sonra uygulamamızı oluşturmamızı tamamlayabiliriz.

3PAR Management Consol’ umuzu Application olarak ekledikten sonra Distribution Point veya DP’ lerimizde dağıtdıktan sonra istemcilerimize dağıtıma hazır hale getiriyoruz.

Uygulamamıza dağıtımı bildiğinizi düşünerek ayrıntısına girmiyorum. Deployment Settings penceresinde uygulamamızın istemci üzerine dağıtımında gerçekleştireceği aksiyonu ve amaç’ ını belirledikten sonra istemcimiz üzerine dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

İstemcimizin Software Center’ ına baktığımızda 3PAR Management Console uygulamamızın geldiğini ve kuruluma hazır olduğunu görebiliyoruz. Burada Install diyerek uygulamamızın kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Uygulamamızın istemcimiz üzerine başarılı bir şekilde yüklendiğini görebilmek için AppEnforce.log dosyasına bakmanız yeterli olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com