System Center Configuration Manager ile Microsoft Project Honolulu Dağıtımı ve Özelleştirilmesi

Merhabalar,

Bu yazımda Microsoft Ignite’ da lanse edilen Microsoft Project Honolulu Technical Preview’ in SCCM ile dağıtılmasını gerçekleştiriyor olacağız. Tabikide Project Honolulu MSI dosyası üzerinde bazı düzenlemeler yaparak otomatize ederek dağıtımını yapacağız.

Peki Microsoft Project Honolulu nedir ?

Sunucu platformlarını Web Browser üzerinden uctan uca yönetmenizi sağlayan bir ürün olan Poject Honolulu kendinden çok sözettirecek gibi duruyor. Bu ürünün ayrıntılı incelemesini sizlerle ilerleyen makalelerim paylaşıyor olacağım.

Ayrıntılı bilgiye link üzerinden erişebilirsiniz. Microsoft Project Honolulu

Microsoft Project Honululu’ yu indirmek işin link’ i kullanabilirsiniz.

Dağıtacağımız Honolulu TP.msi dosyasını indirdikten sonra manuel kurulum yaptığınızda bazı adımlarda sizden vei girişi yapmanızı istiyor. Biz burada bunu otomatize ederek dağıtacağımızdan dolayı bu MSI paketini özellştirmemiz gerekmetedir. Project Honolulu’ ya ait kurulum msi paketini özellştirebilmeniz için bir tool’ a ihitiyacınız bulunatadır. Bu tool Microsoft OrcaMSI aracıdır.

Microsoft ORCA MSI aracını indirmek için link’ i kullanabilirsiniz.

Dağıtıma başlamadan önce Project Honolulu.msi dosyasını düzenlemeye başlayalım. Orca yazımını kurduktan sonra File > Open > Honolulu.msi dosyasını seçerek Orca ile açıyoruz. Burada Tables sekmesinde öncelikle ControlCondition tablosuna geldiğinizde CustomWelcomEulaDlg satırına geldiğinizde LicenceAccepted=”1” olan parametre uygulamanın kurulabilmesi için Lisans Sözleşmesini onalamanız gerektiğini belirtir. Bir değişiklik yapmıyoruz çünkü bunun için bir parametre ekleyerek otomatik kabul edilmesini sağlıyor olacağız.

Control Tablosuna gelerek ServerDescriptionDlg satırına geldiğinizde Project Honolulu kurulumu sonrasında Masaüstüne kısayolunu atmasını isteyip istemediğinin belirlendiği kısımdır. Type kısmına baktığınızda bunun bir Checkbox olduğunu görürsünüz ki eğer bu checkbox kutucuğuna otomatik işaret koydurtursanız kurulum sonrasında masaüstüne kısayolunu atacaktır.

CustomWelcomEulaDlg satırında ise Type kısmına bakıldığında bununda Checkbox olduğunu görüyoruz. İşte bu alanlara otomatik işaretleme yaaptırtacağız.

Property Tablosuna geldiğinizde sarı ile işaretlemiş olduğum parametreler manuel olarak eklediğimiz parametrelerdir.

Bu parametreleri kısaca açıklamak gerekir ise;

SME_PORT : Kurulum sırasında Project Honolulu Yönetim Konsoluna erişim için kullanacağınız port’ u belirtir. Kurulum sırasında sizden ilgili port numaranızı belirtmenizi ister. Property işerinine ekleyerek iport numaramı belirtiyorum.

CREATE_DESKTOP_SHORTCUT : Kurulumsırasında masaüstüne Project Honolulu’ nun kısayolunu eklemesi için eklediğim parametredir.

LicenseAccepted : Lisan sözleşmesini otomatik olarak onaylanmasını sağlamak için eklediğim parametredir.

İlgili parametreleri ekledikten sonra Save diyerek Honolulu.msi paketimizi kaydediyoruz.

Artık SCCM ile dağıtım için hazırdır…

Project Honolulu uygulamamızı düzenledikten sonra artık SCCM ortamımıza Application olarak ekliyor olacağız. Bunun için Software Library > Applications üzerinde sağ click yapıyoruz. MSI paketi olduğundan Type : Windows Installer (*.msi file) ı seçiyoruz. Location kısmında Browse diyerek Project Honolulu.msi dosyamısı seçerek devam ediyoruz.

Sonrasında çıkan uyarıda uygulamayı doğrulamak için onay istiyor. OK diyerek onaylıyoruz. Import Information sekmesinde eklenecek olan uygulamamıza ait özet görüntüyü paylaşıyor. Next diyerek devam ediyoruz.

General Information sekmesinde uygulamamıza ait “İsim / Yayınlayıcı / Uygulama Sürümü” gibi ilgili tanımlayıcı bilgileri belirtdikten sonra Next diyerek bir sonraki adıma devam ediyoruz. Installation Program kısmında kurulumu yapılacak olan Project Honolulu dosyamızı ve parametreleri belirtiyoruz. Ardından bir sonraki adıma Next diyerek geçiyoruz.

Summary sekmesinde Genel Bilgiler, İçerikler, Tanımlama Metodu ve Kullanıcı Deneyimi ayarlamalarına dair özet bilgileri sunmaktadır. Artık Next diyerek uygulamamızı SCCM’ e sunucumuza ekliyoruz.

Uygulamamızı ekledikten sonra Distribute Content diyerek ilgili Distribution Point’ lerimize eklememiz gerekmektedir. Uygulamamızı dağıtmadan önce DP’ lerimize uygulamamızı ekliyoruz. Ekledikten sonra Content Status kısmında uygulamanın başarılı bir şekilde DP üzerine eklendiğini teyit etmeyi unutmayın.

Artık Project Honolulu uygulamamız üzerinde sağ click yaparak Deploy diyoruz. Açılan dağıtım sihirbazı üzerinde dağıtımı yapacağımız Collection’ ı belirtmeniz gerekmektedir. Browse diyerek ilgili collection’ ı seçerek

Deployment Settings penceresinde dağıtım aksiyonunu ve amacını belirtmeniz gerekmektedir. Kurulum yapılacağından dolayı Action : Install / Purpose : Available olarak belirterek dağıtımımızı gerçekleştiriyoruz.

Dağıtımını yaptığımız istemcimiz üzerinde Software Center’ a baktığımızda Project Honolulu uygulamamızın geldiğini görebiliyoruz. Install diyerek kurulumumuzu başlatıyoruz.

Microsoft Project Honolulu uygulamasının başarılı bir şekilde kurulduğunu görebilirsiniz. Başta geçkeleştirdiğimiz özelleştirilmiş olan kurulum dosyamızda Masaüstüne kısayolu oluşturmasınıda belirtmiştik ve kurulum sonrasında kısayol dosyamız oluşturuluş oldu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com