System Center Configuration Manager ile Windows Sunucu Rollerinin Otomatik Kurulması ve Hazırlanması

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager ile sunucu rollerinin kurulmasına değiniyor olacağım. Bilindiği üzere sccm ile istemci yönetimi konusunda bir çok farklı işlem bir çok yapıandırma ve dağıtım gibi işlemleri gerçekleştiriyor. Lakin internetde sunucu sistemlerinin yönetilmesine yönelik olarak pek çok kaynak bulunmuyor.

Benim de burada gerçekleştireceğim uygulama Sunucu sistemlerinin sccm ile hazırlanmasını ve yapılandırılmasını içeriyor olacaktır. Sistem yöneticilerinin iş yüklerinin en az % 5’ ini kurum’ a hizmet eden sunucu platformlarının hazırlanması ve yapılandırması oluşturmaktadır. Bu iş yükünü birazdaha kolaylaştırmak için sccm ile sunucu sistemlerinin hazırlanmasına değiniyor olacağım.

Bu uygulamamızda gerçekleştireceğimiz işlem bir web sunucusunun hazırlanması olacaktır. Sunucumuza IIS rolünü ve bileşenlerini sccm aracılığı ile kuruyor olacağız. Böylece sccm ile sunucu platformlarının hazırlanabilir olduğunu görülecektir.

Burada yapacağımız uygulama örnek bir çalışma olacaktır, sizler dahada geliştirebilirsiniz. Öncelikle powershell aracılığı ile bu rollerin kurulumunu yapabildiğinizi biliyorsunuz. Rollere yönelik konfigürasyon dosyaları oluşturarak birden çok sunucuya bu konfigürasyon dosyaları aracılığı ile yapılandırma yapabilirsiniz.

Bunun için sunucu rollerine yönelik olarak konfigürasyon dosyaları hazırlayabilirsiniz. Konfigürasyon dosylarını hazırlamak için bir sunucu üzerinde Add roles and features diyerek kurulmasını istediğiniz role ve bileşenlerini seçtikten sonra Export configuration settings diyerek bir *.xml dosyası olarak alabilirsiniz. Bende burada gerçekleştireceğim işlem için IISConfig.xml olarak konfigürasyon dosyasını hazırlıyorum.

Çıkartmış olduğumuz konfigürasyon dosyasını bir paylaşım alanında barındıracak şekilde tutuyorum. PowerShell ISE aracılığı ile

Install-WindowsFeature -ConfigurationFilePath ‘Konfigürasyon Dosya konumu’ olacak şekilde powershell dosyasını oluştuyor olmalısınız.

Bundan sonra artık işimiz ilgili paketimizi ve Task Sequence’ imizi oluşturarak sunucumuza dağıtmak olacaktır.

Gereken konfigürasyon ve powershell script’ imizi hazırladıktan sonra oluşturduğumuz powershell dosyamızı bir paket haline getiriyor olmalıyız. Bunun için SCCM yönetim konsolu üzerinden Software Library > Application Management > Packages üzerinden paketimizi oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu paketde dikkat edilmesi gereken Command Line kısmıdır.

Command Line kısmında bazı parametreler kullanmanız gerekmektedir ki bu oluşturulan PowerShell dosyalarının İstemci ve Sunucular üzerinde çalıştırılabilmesi için gereklidir.

Command Line Parametre : Powershell.exe -executionpolicy Bypass -File .\IISInstall.ps1

IIS sunucusunun hazırlanması için gereken paketimizi hazırladıktan sonra artık bu paketimizi bir Task Sequence’ imizin içerisine ekleyerek sunucumuzun üzerine dağıtacağız.

Bunun için Create Task Sequence diyerek sihir bazımızı çalıştırıyor ve Create a new custom task sequence diyerek oluşturuyoruz. Burada biz bunu tamamen custom olarak düzenleyeceğimiz için sağ click Edit diyoruz.

Oluşturmuş olduğumuz Task Sequence’ imiz içerisinde hiç bir operasyonel görev olmadığından ekliyor olmalıyız. Bunun için Add > General > Run PowerShell Script diyerek görev kriterimizi ilgili Task Sequence’ imize ekliyoruz.

Run PowerShell Script kriterimizi ekledikten sonra Package kısmından oluşturmuş olduğumuz paketimizi ekliyoruz.

Script name kısmında çalıştırılacak olan PowerShell script’ imizin ismini belirtmemiz gerekiyor. Son olarak PowerShell execution policy kısmında Bypass’ I seçerek Task Sequence’ imizde ki işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Artık sunucularımıza dağıtmak için hazırız.

Oluşturmuş olduğumuz Task Sequence’ imizi Web Sunucu olarak yapılandıracağımız sunucuya dağıtımını yaptıktan sonra Software Center üzerine düştükten sonra kurmak için Install diyerek ilgili rol ve bileşenlerin kurulumunu sağlıyoruz.

Tabiki ben burada Available olarak dağıtımı sağladım. Sizlere Required olarak dağıtımını yaparak sunucunuzun otomatik yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Sunucumuz üzerine IIS rolü ve bileşenlerinin kurulumu böylelikle yapılmış olacaktır. Bu yazımda sunucu yönetimine yönelik olarak kısa bir yapılandırma aktarmış oldum tabiki sizlere daha farklı uygulamalar gerçekleştirerek bunu geliştirebilirsiniz.

Sistem yöneticilerimizin iş yüklerini biraz daha hafifletmek amacıyla yapmış olduğumuz bu uygulama umarım sizlerin yetileriyle dahada gelişecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com