System Center Configuration Manager Ortamlarında IIS Loglarının Yönetilmesi

Merhabalar,

Bu yazımda SCCM IIS loglarının yönetimine değiniyor olacağım. Bilindiği gibi SCCM ortamlarının en kritik rollerinden biri IIS’ dir. Bunun için sccm yönetiminin en temel konularından biride IIS servislerinin düzenli olarak kontrol altında tutuluyor olmasıdır.

Buda temel olarak IIS log yönetimi ve Application Pool’ ların ortamınıza göre konfigüre edilerek default olarak bırakılmamasından geçer.

SCCM sunucusunun kullandığı IIS servis loglarına bakıldığında bu logların sürekli olarak arttığını ve boyutlarından dolayı bir süre sonunda kapasite anlamında sorunlar yaşamanıza yol açacağı aşikardır.

SCCM sonucunda oluşan IIS loglarının büyüklükleri tabiki de ortamınıza göre değişkenlik göstesterecek. Ortamdan kastetdiğim SCCM sunucunuzun hizmet ettiği İstemci sayısı, uyguladığınız Client ve Device Policy ayarları dır. Bu ayarlar iis loglarının boyutlarında kritik önem arz ederler.

IIS Logları temel olarak C:\inetpub\logs\LogFiles içerisinde tutulurlar. Tabiki bu path’ i değiştirebilirsiniz.

IIS Loglarını yönetmenin bir kaç yolu vardır;

  • Logların manuel olarak veya bir zamanlama planlayıcı ile temizlenmesi
  • PowerShell Script aracılığıyla temizlenmesi
  • ISS loglamanın kapatılması (Tabikide Önermiyorum…)
  • Log klasörünün üzerinde kompress’ in açılması

Ben burada kendi gerçekleştirdiğim projelerde uyguladığım metodu sizler ile paylaşıyor olacağım.

Benim yapılandırmalarımda 30 günden önceki IIS loglarının temizlenmesi gerçekleşir. Tabiki SCCM ortamlarının düzenli olarak yedeklenmesini sağlıyor olmalısınız.

Öncelikle SCCM sunucusu üzerinde Task Scheduler’ I açarak Create Basic Task diyerek bir task oluşturuyoruz.

Görev oluşturma penceresinde oluşturduğumuz bu göreve bir isim ve açıklama yazarak bir sonraki Trigger yapılandırmasına geçiyoruz.

Trigger (Tetikleme) adımında herhafta bu görevin tetiklenmesi istediğimden dolayı Weekly olarak belirtip devam ediyorum. Sizler kendi yapınıza göre değişik yapılandırmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Weekly sekmesinde haftanın hangi günü bu görevin tetikleneceğini ve çalışma zamanının belirtiyoruz. Ben Pazar günleri tetiklenmesini istediğimden dolayı buna göre belirledim.

Action sekmesinde bir program tetikleyeceğimden dolayı Start a program’ ı işaretleyerek bir sonraki adıma geçiyorum.

Action kısmında Start a program seçtiğimizden kaynaklı olarak Start a program sekmesi gelmektedir. Burada ilgili komut satırımızı ekleyerek devam ediyoruz.

Kullandığım parametreler aşağıdaki gibidir. İk başta belirtdiğim üzere 30 gün öncesinde bulunan logları temizleyeceğimizden dolayı “-d -30” olarak parametremizi göncelledim.

Forfiles -p C:\inetpub\logs\LogFiles\W3SVC1677841240 /m *.log /c “cmd /c Del @path” /d -30

Forfiles.

Next diyerek ilerlediğiniz aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız. Bu kısımda Yes demeniz gerekmektedir ki Add Arguments bölümünü ilgili komut satırına göre ekleyebilsin.

Finish sekmesinde gerçekleştirdiğimiz ayarlamalara yönelik olarak bir özet bilgisi sunacaktır. Finish diyerek görevimizi tamamlıyoruz.

Görev oluşumunu tamamladıktan sonra mutlaka bir kere çalıştırarak test etmeniz önemlidir.

Klasör Bazında Kompress’ in Aktif Edilmesi

Klasör bazında kompress’ in aktif edilmesi IIS loglarının silinmesini sağlamaz. Fakat % 2 – % 4 civarında dosya boyutlarının küçülmesini sağlıyor olacaktır.

Bunun için yapılması gereken;

  • IIS log path’ i C:\inetpub\logs\LogFiles üzerinde sağ click Properties denir.
  • General sekmesinde Advanced denmelidir.
  • Açılan pencere üzerinde Compress contents to save disk space kutucuğu işaretlenerek OK denir.

Apply dendikten sonra açılan pencerede Apply changes to this folder, subfolders and files seçilerek OK denmelidir ki alt klasör ve dosyalara üzerindede compress edilmiş olsun.

Bu işlemide tamamladıktan sonra LogFiles klasörü ve içerisinde bulunan alt klasör ve dosyaların Mavi reng’ e döndüğünü ve compress işleminin uygulandığını görüyor olacaksınız.

SCCM ortamlarında bulunan IIS sunucular üzerindeki log yönetimini yukarıda bahsettiğim yapılandırmalar ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu yapılandırmalar SCCM ortamları için önemli yapılandırmalar ve temel kurulumdan sonra yapılandırmaya geçilmeden yapılmalarını tavsiye ederim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com