System Center Configuration Manager Yazılım Kullanımlarının Ölçülmesi “Software Metering”

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Configuration Manager Software Metering özelliğini inceliyor olacağız. SCCM üzerinde ki bu özellik ortamınızda bulunan yazılım ve uygulamaların kullanım oranlarını izlemenize olanak sağlamaktadır.

Bir çok kurumda yazılımlara yapılan maliyetler üretkenlik sürecinde artı sağlamak yerine maliyet olarak zarar etmelerine sebep olmaktadır. Kullanıcıların talepleri doğrultusunda ve sektörel olarak alınan bir çok yazılımın aslında çok verimli olarak kullanılamadığı veya ihtiyaçtan fazlası lisanslama maliyetleri ile gerekliliklerini sorgulatmaktadır.

İşte bu noktada Microsoft SCCM üzerinde gelen bu özellik sayesinde kurumunuzda kullanılan yazılımların aslında nekadar sıklıkla kullanıldığını analiz etmenize ve doğru yazılım yatırımları yapmanıza imkan sunmaktadır.

Bu özellik Client Policy aracılığı ile aktif edilerek istemcilere dağıtılır ve sonrasında belirlediğiniz Software Metering rule’ ları çerçevesinde yazılım analizine başlamaktadır.

Yazılım ölçümü yapacağınız Device Collection’ ınıza dağıtılmış olan Client Policy üzerinde Software Metering sekmesine geldiğinizde Enable software metering on clients kutucuğunu “Enable” edilerek Schedule butonundan yazılım izlemenin istemciler üzerinde nekadar sürede bir tetikleneceğini belirlemeniz gerekmektedir.

Burada Dakika, Saat ve Gün bazında yapılandırma yapabileceğiniz gibi custom bir yapılandırmada yapabilirsiniz.

Client Policy üzerinden yazılım ölçüm ayarlaması yapıldıktan sonra Yazılım Ölçüm Özellikleri (Software Metering Properties) nin düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için Software Metering üzerinde sağ click yaparak Özellikler sayfası açılır.

Burada il olarak Data Retention kısmından yazılım ölçüm verilerinin Site Veritabanın da gün cinsinden kaç gün tutulacağı belirtilmelidir. Bu değer default olarak 90 gün gelmektedir.

Specify the percentage of computers in the hierarchy that must use a program before a software metering rule is automatically created. Otomatik olarak bir yazılım ölçme kuralı oluşturulmadan önce hiyerarşide programın % kaç istemci üzerinde yüklü olması gerektiği belirtilmelidir.

Specify the number of sotware metering rules that must be exceeded in the hierarchy before the automatic creation of rules is disabled. Otomatik kural oluşturma işlemi devre dışı bırakılmadan önce hiyerarşide gereken yazılım ölçme kurallarının sayısını belirtebilirsiniz. Bu default olarak 100 adet olarak gelmektedir.

İlgili yazılım ölçüm ayarlamaları yapıldıktan sonra artık Yazılım Ölçüm kurallarınızı oluşturabilirsiniz.

Artık ölçüm yapmak istenilen yazılım için Create Software Metering Rule diyerek sihirbaz üzerinden ilgili kuralımıza bir isim ve ilgili yazılım dosyasını göstermeniz gerekmektedir. Yazılım ölçümü yapılacak olan yazılım dosyası ( exe, msi )seçildikten sonra ürüne ait versiyon bilgisini otomatik olarak getirecektir. Sonrasında hangi site’ a ait istemciler üzerinde yazılım ölçümü yapılacak ise belirtildikten sonra OK diyerek yazılım ölçüm kuralı oluşturulmuş oldu.

Yazılım ölçüm kuralı oluşturulduktan sonra otomatik olarak Enable olur ve belirlediğiniz uygulama veya yazılım için istemciler üzerinde ölçüm verilerini tutmaya başlar. SCCM kurulumunla toplamda 13 rapor ile beraber gelmektedir. Bu raporlar üzerinden ilgili raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Örnek olması amacıyla Concurrnet usage for all metered software programs raporunu çalıştırarak eşzamanlı olarak kullanılan bütün uygulama ölçümlerini raporlamak için çalıştırıyorum. Raporda görüldüğü üzere AutoCaf uygulaması için bir yazılım ölçüm belirlemiştim ve raporu aşağıdaki gibi sunulmaktadır.

Gerçekleştirdiğiniz her yazılım ölçüm’ ü aktif olara veritabanında kayıt oluşturacaktır ki buda veritabanında büyüme anlamına gelmektedir. Bu noktada bakımı nasıl yapacağız diye düşünüyor olmalısınız.

Bunun için Site Maintenance içerisinde kullanacağınız iki bakım kuralı bulunmaktadır.

  • Delete Aged Software Metering Data (Temelde 5 gün’ de bir olarak gelir)
  • Delete Aged Software Metering Summary Data (Temelde 270 gün’ de bir olarak gelir)

Bu bakım kurallarını kendi organizasyon yapınıza göre düzenleye bilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com