System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu – Part 4 – Reporting Server Kurulumu

Merhabalar,

System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı kurulum serimizin bu bölümünde Reporting Service rolümüzün kurulumunu gerçekleştiriyor olacağız. Önceki makalelerimde bahsettiğim bu rol verilerin işlenerek raporlamayı yöneten rolümüzdür.

1 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

2 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

3 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

4 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

5 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

Bu bölümde Reporting Service rolümüzü kuracağımız sunucumuzu ilk bölümde oluşturmuş olduğumuz Ops SQL Servers security grubuna üye yapıyor olmalıyız. Oluşturmuş olduğumuz servis hesaplarımızdan OpsDbReport servis hesabımızı Reporting Service’ imizde kullanıyor olacağız.

Sunucumuzu security group’ umuza üye yaptıktan sonra yönetici yetkisinde PowerShell’ imizi açarak RSAT feature’ umuzu kuruyoruz. Bunun için aşağıdaki komut satırını kullanıyoruz.

Install-WindowsFeature RSAT-AD-PowerShell

RSAT rolümüzün kurulumunu tamamladıktan sonra sunucumuzu “Restart” etmeyi unutmamalısınız.

Bu sunucumuz üzerinde oluşturmuş olduğumuz servis hesabamızın kullanılabilir durum olduğunu kontrol etmek amacı ile Get-ADServiceAccount OpDbReport parametresini PowerShell aracılığı ile çalıştırıyoruz ve bu sunucu için aktif olduğunu görüyoruz.

SQL Server 2016 kurulum medyası üzerinden Reporting Services – Native feature’ umuzu işaretleyerek devam ediyoruz.

Server Configuration adımında bu servisimiz için oluşturmuş olduğumuz servis hesabımızı belirterek kurulumumuzu tamamlıyoruz.

SQL Reporitng Service kurulumumuz tamamlandıktan sonra Reporting Service’ imizi kuruluma başlamadan önce yapılandırmamız gerekmektedir. Bunun için Reporting Service Configuration Manager’ ımızı başlattıktan sonra Database bölümünden Change Database diyoruz.

Bunu yapıyor olmamızın sebebi ReportServer veritabanımızın bu sunucuda olmayışındandır ki ayrıca Database Engine kurulumunu bu sunucumuz üzerinde yapmıyoruz.

Açılan sihirbazda Action adımında Choose an existing report server database seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Database Server adımında ReportServer veritabanımızın bulunduğu SQL Sunucumuzun adını belirterek Test Connection diyerek veritabanımıza bağlantımızı doğrulayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

Database adımında Report Server Database kısmında Reporting veritabanını göstererek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Credentials adımında Authentication Type’ ı Service Credentials olarak bırakarak servis hesabımızın yetkili olmasını sağlarak devam ediyoruz.

Summary adımında gerçekleştirmiş olduğunuz ayarlamaları görerek artık yapılandırmamızı tamamlıyoruz.

Reporting Service rolümüzün kurulacağı sunucumuzda ki Reporting Service’ imizin ilgili veritabanına ve ilgili servis hesabı ile iletişimi başarılı olarak sağlanmış durumdadır. Artık rolümüzün kurulumuna başlayabiliriz.

SCOM 2016 Kurulum medyamızı çalıştırarak Reporting Server rolümüzü seçerek kurulumumuza başlıyoruz.

Configuration adımında Specify a Management server kısmından ilgili Management Server’ ımıza ait olan FQDN bilgisini belirterek bir sonraki adıma geçiyoruz.

SQL Server instance for reporting services adımında keşfedilen SQL Server instance’ ımızı seçerek devam ediyoruz. Reporting Service sunucumuz otomatik olarak gelmektedir.

Configure Operations Manager accounts adımında önceden oluşturmu olduğumuz Data Reader servis kullanıcısına ait bilgilerimizi belirtdikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Installation Summary adımında gerçekleştirmiş olduğumuz Management Server, Reporting server and instance ve servis hesabımıza ait bilgileri kontrol ettikten sonra Install diyerek kurulumumuzu başlatıyoruz.

Reporting Server’ ımızı başarılı bir şekilde kurup yapılandırmamızı tamamlamış olduk.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com