System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu – Part 5 – Audit Collection Services Kurulumu

Merhabalar,

System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulum serimizin son bölümünde Audit Collection Services’ ımızın kurulumunu gerçekleştiriyor olacağız.

1 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

2 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

3 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

4 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

5 Bölüm – System Center Operations Manager 2016 Ayrıntılı Kurulumu

Audit Collection Services izlenen sistemler üzerindeki güvenlik loglarının toplanarak anlamlı bir hale getirerek raporlamasını yapabilen servisdir. Bu ortamınızda bulunan sistem için Denetim İzlemesi gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

ACS Management Server’ lar üzerine kurulabileceği için Management Sunucumuz üzerinde SCOM 2016 kurulum medyamızı çalıştırdıktan sonra Optional Installations kısmında Audit Collection Services link’ ine tıklayarak kurulumumuzu başlatıyoruz.

Kurulum sihirbazımızda lisans sözlememizi onayladıktan sonra bir sonraki adıma geiyoruz.

Database Installation Options adımında yeni bir ACS veritabanı oluşturacağımızdan dolayı Create a new database seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Data Source adımında defaultda gelen veri kaynağı ismini kullacağım. Bu opsiyoneldir, değiştirebilirsiniz. Bir sonraki adıma geçiyoruz.

Database adımında ACS veritabanımızın tutulacağı SQL Server’ ının belirtilmesi gerekmektedir. Bunun için Remote Database Server işaretlenerek SQL Sunucumuza ait FQDN bilgisini giriyoruz. Database ismi otomatik olarak gelmektedir fakat tekrardan düzenleyebilirsiniz. Artık bir sonraki adıma geçiyoruz.

Database Authentication adımında bağlantının hangi authentication metodu ile yapılacağı belirtilmelidir. Bu kısımda Windows authentication kutucuğunu işaretleyerek devam ediyoruz.

Database Creation Options adımında oluşturulacak olan ACS veritabanının konumu belirlemeniz gerekmektedir. Default olarak mevcut veritabanı lokasyonu hangi konumda ise o kullanılır. Fakat opsiyoneldir. Veritabanı ve Log dusyalarının konumunu değiştire bilirsiniz. Bu adımda bir değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçiyoruz.

ACS veritabanına yönelik bakım çalışmalarını planladığımız kısımdır. Default olarak aşağıdaki değerlere sahip olarak gelir. Fakat opsiyoneldir kendinize uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

ACS Stored Timestamp Format adımında iki farklı seçeneğe sahipsiniz toplanan loglar üzerindeki zaman damgasını nasıl yapacağını belirtmelisiniz. Zaman damgalamasını Local veya UTC olarak gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bilmelisiniz ki veritabanı oluşturulduktan sonra bu seçeneği değiştiremezsiniz bunun için uygun olacak seçeneği seçerek devam etmelisiniz.

Summary penceresinde gerçekleştirilecek olan yapılandırma noktalarımızı gördükten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

SQL Server Login penceresinde ACS veritabanı oluşturulacak olan SQL Sunucusuna gerçekleştirilecek olan bağlantıyı tanımlayarak Güvenilir Bağlantıyı kullanmak için kutucuğu işaretleyerek OK diyoruz.

ACS kurulumumuzu başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Finish diyerek sihirbazımızı kapatıyoruz.

Reporting Server’ ımıza dönerek kurulum medyamız içerisinde bulunan ACS klasörünü C:\ sürücüsüne kopyalıyoruz. Yönetici yetkisi ile CMD konsolumuzu açarak ACS raporlarımızı SCOM’ umuza aktarıyor olacağız. Bunun için aşağıdaki parametreyi kullanıyoruz.

UploadAuditReports.cmd “ACS Veritabanının Bulunduğu SQL Sunucusu” “http://reportingserver adı/ReportServer” “C:\ACS” komutunu çalıştırarak raporlarımızı yüklemiş oluyoruz.

SCOM yönetim konsolumuz üzerinden Reporting menüsüne geldiğimizde Audit Reports’ larımızın başarılı bir şekilde yüklendiğini görebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com