System Center Operations Manager 2016 – Management Pack ve Objeleri

Merhabalar,

System Center Operations Manager 2016’ yı incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımda SCOM’ un en önemli yapı taşlarından biri olan Management Packs (Yönetim Paketleri) leri ve objelerini inceliyor olacağız.

SCOM’ un en önemli yapı taşlarından biri diyorum çünkü SCOM’ un kullanılabilirliğini sağlayan Yönetim Paketleridir.

Yönetim Paketleri üreticilerin donanım veya yazılımlarını SCOM ile yönetebilmek için hazırladıkları paketlerdir. Bu paketler sayesinde izleme, raporlama, sorun giderme, performans analizi, güvenlik ve daha bir çok kriteri SCOM ile yönetebilme imkanı sunan Management Pack’ lerdir. Anlayacağınız olmazsa olmazlardandır. Management Packler içerisinde Hizmet ve Sağlık modellerini içerirler. Microsoft tabanlı olsun olmasın izlemek ve yönetmek istediğiniz her cihaz ve yazılım için ilgili Management Packleri yüklemeniz gerekmektedir.

Microsoft’ un iş ve çözüm ortakları olan bir çok üretici SCOM için kendi ürünlerine ait management packleri hazırlayarak kullanıma sunarlar. Bir çok management pack’ i ücretsiz olarak temin edebileceğiniz gibi bazı management packleri ücret karşılığın satın alabiliyoruz. Bu üreticilerin kendi çözümleri için geliştirme birim ve personellerinin hazırlamış olduğu paketlerdir.

Management Packler Seal ve Unseal olarak ikiye ayrılır. Seal olarak isimlendirilen yönetim paketleri kapalı olan ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacağınız paketlerdir. Unseal yönetim paketleri kaynakları açık ve üzerlerinde değişiklik ve düzenleme yapabileceğiniz yönetim paketleridir.

Yönetim Paketi Objeleri (Management Pack Objects)

Bu bölümde Authoring menüsü içerinde bulunan Management Pack Objects’ i inceliyor olacağız.

Attributes (Öznitelikler)

Görüntülenen her nesne türünün özniteliklerinin bir listesini bulunur. Peki bu ne anlama gelir bir örnek ile açıklamak daha doğru olacaktır.

Örnek vermek gerekir ise ortak bir registry değerine sahip sunucuları görüntülemek isterseniz bu registry değerini içeren bir attribute oluşturabilirsiniz. Böylelikle ilgili attribute’ a sahip olan bütün sunucuları izleyebilirsiniz.

Monitors (Monitörler)

Monitörler uygulama, platform veya donanımlara ait belirli sayaçları, olayları, senaryoları ve hizmetleri izlemek için Erişilebilirlik, Yapılandırma, Güvenlik ve Performans değerlerini içererek uyarı üretmesini sağlayan nesnelerdir.

Monitor nesneleri taşıdıkları değerlere göre izlenen sistemin sağlık durumunu analiz ederek uyarılar oluştururlar.

Object Discoveries (Nesne Keşifi)

Network içerisinde bulunan nesneleri keşfetmek için keşif değerlerini içerirler. Object Discovery işlemleri, bir ağdaki nesneleri bulmak için kayıt defterini, WMI, komut dosyalarını, OLE DB, LDAP veya hatta özel yönetilen kodu kullanabilir.

Object Discoveries nesneleri ağınızda dinamik olarak izlemek istediğiniz nesneleri bulmak için kullanılır.

Overrides (Geçersiz Kılmalar)

Geçersiz Kılma nesneleri izlemek istediğiniz platformlara yönelik sağlık, performans değerlerine yönelik bilgileri içerirler. Geçersiz Kılmalar içerisinde bulunan eşik değerleri kuruluşunuza göre daha uygun olacak şekilde düzenlemenize imkan sağlar.

Örneklendirmek gerekir ise bir Hyper-V Sunucusu yüksek CPU kullanımı uyarının çıkması bir eşik değerine bağlıdır. Bu değere ulaştığında size bilgi vererek kullanımın Management Pack içerisinde gelen eşik değere göre uyarı oluşturması sağlanır. Fakat siz bu değeri değiştirerek uyarıyı oluşması için eşik değerini değiştirebilirsiniz. Bunun için Overrides’ ı kullanabilirsiniz.

Rules (Kurallar)

Operations Manager’da bir kural, bilgisayarlardan toplanacak olay ve performans verilerini ve bu bilgilerin toplandıktan sonra ne yapılacağını tanımlar. Kurallar hakkında en basit düşünme yolu eğer öyleyse/değilse ifadesidir. Örneğin, bir uygulamaya ait yönetim paketi aşağıdakine benzer kurallar içerebilir:

  • Olay günlüğünde uygulamanın kapanacağını belirten bir mesaj çıkarsa, bir uyarı gönder.
  • Oturum açılamıyorsa, bu hatayı veren olayı topla.

Bu örneklerde görüldüğü gibi, kurallar uyarı, olay veya performans verileri gönderebilmektedir. Kurallar, bir kuralın başarısız bir uygulamayı yeniden başlatmasına izin vermesi örneğinde olduğu gibi komut dosyalarını da çalıştırabilir.

Service Level Tracking (Hizmet Seviyesi İzleme)

Uygulamalar ve sistemler gibi kaynakların kullanılabilir ve kabul edilebilir bir düzeyde çalışıyor olmasını sağlamak için, şirketler hizmet kullanılabilirliği ve yanıt sürelerine ilişkin hedefler belirler. System Center Operations Manager Hizmet Seviyesi hedeflerini izleyerek bu hizmet hedeflerini izleme yeteneği sağlar.

Hizmet seviyesi hedefleri tanımlanmış hizmet seviyesi taahhütlerini yerine getirmenizi sağlamak için ölçümlendirir. Operations Manager’da, bir hizmet seviyesi hedefi – (performans veya kullanılabilirlik gibi) izlemeniz gereken bir izleyiciler kümesi – tanımlar ve sonra hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için bu hizmet seviyesi hedefine göre raporlar çalıştırırsınız.

Bu raporlardan bilgileri kullanarak, hizmet seviyesi hedefleriniz ve gerçek performans arasındaki eksiklikler tespit edebilirsiniz. Bu, sadece sorunların farkında olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu sorunların göreli iş etkisini de izleyebilimeniz anlamına gelir.

Tasks (Görevler)

Görevler sunucu, istemci ya da yönetilen başka bir cihaz üzerinde çalışan komut veya başka bir çalıştırılabilir koddur. Görevler, çöken bir uygulamayı yeniden başlatma ve dosya silme gibi her tür etkinliği gerçekleştirebilir. Management Pack’ in diğer yönleri gibi her bir görev belirli bir Management Group ile ilişkilendirilmiştir.

Örneğin, chkdsk’nin çalıştırılması sadece disk sürücüyü etkilerken Microsoft Exchange Server’ı yeniden başlatma görevi sadece Exchange Server çalışan bilgisayar üzerinde anlam kazanır. Gerektiğinde, operatör birden fazla yönetilen sitemde aynı görevi eşzamanlı olarak da çalıştırabilir. İzleyicilerle ilişkili iki özel görev türü olabilir: sorunun nedenini bulmaya çalışan tanılama görevleri ve sorunu çözmeye çalışan kurtarma görevleri.

Bu görevler, izleyici bir hata durumuna girdiğinde otomatik olarak çalıştırılarak sorunu çözmenin otomatikleştirilmiş bir yolu sağlanabilir. Otomatik kurtarma her zaman tercih edilen yöntem olmadığından el ile de çalıştırılabilirler.

Views (Görünümler)

Operations Manager İşletim konsolu Durum, Uyarı ve Performans gibi standart görünümler sunar. Konsol, daha fazla öngörü ve görünürlük sağlamak amacıyla belirli hizmetler veya uygulamalar için işletimsel verileri birleştiren ve görselleştiren panolar da içerir.

Ayrıca, İşletim konsolunda kişiselleştirilmiş bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com