System Center Operations Manager – Bilinmesi Gereken Roller ve Amaçları

Merhabalar,

System Center Operations Manager’ ı ortamınızda kurmaya ve kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli nokta SCOM rolleridir. Bu rolleri doğru bilmek yapınıza göre konumlandırarak en iyi verimliliği sağlayabilmeniz için önemlidir.

SCOM’ un kurulumundan önce planlama aşamasının doğru yapılması önemlidir. Bu planlama mevcut altyapınızda izleme yapacağınız sistemlere ve şubeli bir yapınız var ise one göre değişiklik gösterir.

Kurulum seçenekleri arasında “Tek Sunucu” ve “Çoklu Sunucu” mimari olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tabikide her bir System Center ailesinin ürünü gibi SCOM’ da Ölçeklenebilirliliği sağlamak için dağınık (Çoklu Sunucu) kurulumları destekler. Böylelikle hizmetlerin ve servislerin ayrı sunuculara dağılımına izin verir. Tavsiyemde bu yönde bir dağılım yapılmasıdır.

System Center Opretion Manager Rollerine bakacak olursak;

  • Operations Management Server
  • Operations Manager Web Console
  • Operations Manager Reporting Server
  • Gateway Server
  • Operations Console

Bu SCOM Sunucu rollerini doğru anlamak önemlidir. Bunun için bu rollerin tanımlamalarını sizler için yazıyorum.

Operations Management Server

Management Server Yönetim Grupları (Management Groups) ile Veri Tabanı arasındaki iletişimi sağlayan sunucu rolüdür. Oluşturulan her bir yönetim grubu mutlaka bir yönetim sunucusuna bağlanır. Bilinmelidir ki yapınıza göre bir yönetim grubu birden fazla Management Sunucuya bağlanabilir. Bir yönetim grubuna iki veya daha yönetim sunucusu eklendiğinde yönetim sunucuları bir kaynak havuzu haline gelir. Böylelikle kaynak havuzunda bulunan yönetim sunucularından biri erişilemez hale gelir ise kaynak havuzundaki diğer yönetim sunucuları iş yüklerini kendi üzerlerine alırlar.

Operations Manager Web Console

Web Console adından da anlaşıldığı üzere SCOM platformlarını Web GUI üzerinden erişmenize ve yönetmenize sağlayan rol’ dür. Operations Console üzerinden yapabildiğiniz bazı işlemleri bu konsol üzerinden yapamasınızda bir çok işlemi yapabilmenize imkan sunar. Web Console’ u kullananlar daha önceden bilirler ki Silverlight bileşeni isterdi ve bazı browserlarda sorunluydu. Fakat şimdi 2016 ile Silverlight tamamen kaldırılarak HTML5 halini alarak bütün browserlar üzerinde sorunsuz olarak hizmet sunabilmektedir.

Operations Manager Reporting Server

Reporting Server agent’ lar üzerinden gönderilen verilerin işlenerek raporlamayı yöneten sunucu rolüdür. Bu rol SCOM’ un en önemli yapı taşlarından biridir. Operations Manager’ ın amacı izleme raporlama olduğunda dolayı performansı etkileyen kritik roldür ki üzerinde sürekli veri akışı bulunur. Bunun için ayrı olarak kurulmasını tavsiye ederim.

Gateway Server

İzleme ve Raporlama yazılımlarında özellikle aranan Multi-Tenant özelliğidir ki bu da SCOM’ da Gateway Sunucuları ile mümkün olan bir durumdur. Gateway Server’ lar aralarında Trust ilişkisi bulunmayan Untrust diye tabir ettiğimiz etki alanlarındaki sistemlerin izlenmesine ortam sağlayan bir rol dür.

Ağ geçidi sunucusuyla kimlik doğrulama

Yapısı gereği Management Server gibi görünsede veritabanı ile doğrudan veya dolaylı olarak iletişim kuramazlar. Aralarındaki ilişkiyi sağlamak için karşılıklı kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Aralarındaki kimlik doğrulama işlemini güvenceye almak için işlem şifrelenir.

Ajanlar bulundukları domain kapsamı içerisinde bulunan Gateway Server’ ı bilirler ve haberleşmede Kerberos V5 protokolünü kullanırlar.

Operations Console

Operations Console SCOM üzerinde gerçekleştirilen bütün işlemleri yönetebildiğimiz konsoldur. Bu konsol üzerinden izleme yaptığımız sistemleri inceleyebilir, raporlama yapabilir ve yönetim gruplarımızı yapılandırabilir ve yönetebiliriz. Bu konsol bütün operasyonel işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz yönetim arayüzüdür.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com