System Center Operations Manager Nedir ve Neler Sağlar

Merhabalar,

Bu yazımda System Center Operations Manager’ dan bahsediyor olacağım. Gelen mailler ve istekler üzerine SCCM üzerine paylaştığım makaleler gibi SCOM üzerinede yoğunlaşarak sizlere bu ürün ile neler yapabileceğinizide aktarıyor olacağım.

Bilindiği üzere Microsoft’ un System Center Ailesi IT altyapılarını uçtan uca yönetebilmek için sunulmuş bir ürün ailesidir. Benim için SCCM’ den sonra gelen en önemli ürün SCOM’ dur. Bu ürüne ait bir çok bilgimi sizler ile paylaşıyor olacağım. Tabiki bunlardan önce System Center Operations Manager’ ın tam olarak ne olduğuna neler yapabildiğine ve IT altyapılarına neler kattığına bakıyor olacağız.

SCOM Microsoft’ un IT altyapılarını izleme ve performans analizlerini gerçekleştirmeye yarayan bir üründür. Eski sürümlerinden bu yana kullan veya yöneten SCOM Yöneticileri ürünün geçmişini bilebilirler. İlk olarak hayatımıza MOM olarak giren bu ürün servislerden uygulamalara ve donanımlara kadar IT altyapısında bulunan bir çok iş yükünü izleyerek raporlamamıza olanak sunmuştur. MOM üçüncü nesilde karşımıza SCOM olarak gelerek izleme ve raporlama yeteneğine bir çok daha ek özellik katarak aslında tam bir Veri Merkezi yönetiminin vazgeçilmezlerinden bir olarak piyasada ki yerini genişletmiş ve daha çok kitleye çözüm sunmuştur.

Sistem Yöneticileri ve IT Yöneticileri iş süreçlerini oluşturan IT altyapılarındaki sistemlerin verimliliği arttırmak için bir çok geliştirmeler yaparak farklı teknoloji çözümleri kullanarak iş süreçlerinin sürekliliğini sağlamayı hedefliyorlar.

İş süreçlerinin sürekliliği sağlamak için ilk öncelik bütün altyapının uygulama, platform ve donanım bazında uçtan uca izlenebilmesi büyük rol oynar.

Orta ölçekli ve büyük işletmelerde bütün platformların manuel olarak izlenebilmesi pek mümkün olmadığı gibi efektifte bir metot değildir. Bunun için Microsoft System Center Operations Manager IT altyapınızda gerçekleşen her durumu ve olayı size anlık olarak sunabilmektedir. Buda sizlere daha sorunsuz bir altyapı ve nokta atışı problem analizi yapabilme yetisini getirmektedir.

SCOM’ u kurarak izlesinde demek anlamsızdır. Öncelikle çalışma metodolojisini ve mantığını bilmek gerekir. SCOM üzerinde her bir uygulama ve donanım Management Pack’ ler ile temsil edilir. Kurulum sonrasında SCOM temelinde bir kemikten ibarettir ve sizin inşa etmeniz gerekir gerekmektedir ki buda izleme yapacağınız herbir noktanın kaynağı olan Management Pack’ lerini birleştirmeniz ile hayat bulur.

Management Pack’ ler bir uygulamanın veya donanımın işletişini, servislerini, çalışma metodolojisini, kurallarını, monitörlerini vb. o ürün hakkında daha bir çok bilgiyi içerisinde barındıran yönetim paketleridir. Benim gözümde SCOM’ u kullanmanın en büyük avantajlarında biri bir uygulamanın veya donanımın sağlık durumunu anlamak için bir çok değer bilmeme ve yorumlamama gerek kalmıyor olmasıdır. Management Packler içerisinde gelen ilgili uygulamanın ölçüm değerleri ve kuralları çerçevesindeki bilgileri ile en doğru bilgiyi en kısa zamanda ve doğru olarak verebiliyor olamasıdır.

Microsoft tarafından piyasaya sürülen her yazılım ve donanım için Management Pack’ leri bulunmaktadır. Tabiki sektörde bulunan bir çok üretici SCOM için yönetim paketlerinide piyasaya sürmüş durumdadır.

SCOM Çalışma prensibinde modellemeyi kullanır. Management Pack’ ler oluşturulurken iki modeli içerisinde barındırır. Bunlardan ilki Servis Modeli ikincisi ise Sağlık Modelidir. Servis Modeli uygulama bilgisini barındıran Modeldir. Sağlık Modeli ise hangi bileşenlerin bir uygulamayı oluşturduğunu ve “sağlıklı” olarak tanımlanmasının gerekliliğini tanımlayan mantıksal kurallar dizisidir.

Hizmet Modeli içerisinde aşağıdaki verileri içerir.

  • Bir Windows hizmetinin bir sunucu üzerindeki donanımla nasıl ilişkili olduğu
  • Uygulamanın CPU ile arasındaki veri akış metodolojisi
  • Bir web servisini oluşturmak için bir araya gelen birden çok sunucu ilişki

Hizmet modelleri, “sağlıklı” bir uygulamanın neye benzediğini tanımlamaz, daha ziyade uygulamayı oluşturan bileşenleri tanımlar.

Sağlık modelleri, diğer taraftan, model hiyerarşisinde bir sonraki adımdır. Sağlık modeli, uygulamanın bir bütün olarak yanı sıra bireysel bileşenleri için “sağlıklı” neye benzediğini gösterir. “Sağlıklı” basitçe, uygulamanın beklenen bir hizmet düzeyi sağladığı anlamına gelir.

Sağlık modeli şunları içerir.

  • Bir sunucunun bir ping’e yanıt verip vermediğini kontrol etmek için oluşturan monitörler
  • Belli bir uygulama hakkında sürekli bilgi toplamak için oluşturulabilecek kurallar veya monitörler arasındaki bağımlılıklar ve ilişkiler.

SCOM’ da herşey bir nesnedir. Management Pack’ ler içerisinde bir çok nesne ve keşif verileri içerir. Keşifler, nesnelerin sunucularda yüklü olan her SCOM ajanı tarafından keşfedilmesini sağlayan mekanizmadır.

Burada bahsettiğim terimler SCOM ile hayatımıza giren terimlerin çok küçük bir bölümüdür. Burada SCOM ürününün ne amaçla kullanılabileceğini ve nasıl çalıştığına dair kısaca değinmiş oldum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com